[Kitap]: Uğur Tanyeli’ye Armağan

“Uğur Tanyeli’ye Armağan”, b.kitap’tan çıktı. Uğur Tanyeli’nin mimarlık tarihi alanına yaptığı katkılara bir teşekkür niteliği taşıyan kitap, Tanyeli’nin öğrencisi de olmuş meslektaşlarının kaleme aldığı mimarlık tarihi ve tarihyazımı üzerine metinlerden oluşuyor.

Arka kapaktan:

Mimarlık tarihi ve kuramının Türkiye’deki önde gelen isimlerinden biri olan Uğur Tanyeli, Güzel Sanatlar Akademisi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Mardin Artuklu Üniversitesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi, İstanbul Şehir Üniversitesi gibi akademik kurumlarda sürdürdüğü çalışmalarıyla; yazdığı kitap ve makaleler, verdiği dersler, yönettiği tezler, farklı kurumların sponsorluğunda düzenlediği mimarlık sergileri/küratörlük deneyimleri ve 29 yıldır yayın koordinatörlüğünü yaptığı Arredamento Mimarlık dergisiyle alana önemli katkılar sunmuştur. Tanyeli’nin akademik üretimi nicelik ve nitelik bakımından, Türkiye’de mimarlık tarihi ve kuramının önemli katmanlarından birini oluşturacak yoğunluğa ulaşmıştır. Ve bu noktada Tanyeli’nin devam etmekte olan akademik üretimine bir armağan kitabıyla virgül koyma veya bir parantez açma zamanı gelmiş görünmektedir.

Bu çalışma, Tanyeli’nin mimarlık kuramı ve tarihyazımındaki yerinin yorumlanmasına; ayrıca mimarlık, kültür ve tasarım tarihinin farklı dönem ve katmanlarıyla ilgili yürütülen akademik çalışma ve tartışmalara interdisipliner bir katkı sunmaktadır.

Erhan Berat Fındıklı, Işıl Uçman Altınışık


Künye:

Fiyat: 49,00 TL
Yayıncı: b. kitap
Editörler: Erhan Berat Fındıklı, Işıl Uçman Altınışık
Yazarlar: Erhan Berat Fındıklı, Gökhan Kodalak, Işıl Uçman Altınışık, Hatice Gökçen Özkaya, Göksun Akyürek, Işıl Çokuğraş, Gökhan Mura, Ö. Sıla Durhan, Ersin Altın, Burçak Özlüdil Altın, Mehmet Atlı
Basım Tarihi: Şubat 2019, 1. Baskı
Dili: Türkçe
Kategori: Mimarlık Tarihi Yazıları
Sayfa Sayısı: 380 sayfa
Karton Kapak
ISBN: 978-605-81332-0-4
Dağıtım: Emek Kitap / Arasta Bilgi Teknolojileri Paz. Dağ. Tic. Ve San. Ltd.Şti.

Kitabı satın almak için: abonelik.binatdanismanlik.com