[Proje]: Kampüshane İstanbul

Proje Adı: KAMPÜSHANE İSTANBUL,

2018, EYÜP, İSTANBUL

Mimari: RENDA HELİN DESIGN & INTERIORS

İç Mimari: RENDA HELİN DESIGN & INTERIORS

İşveren: EMRE GROUP

Kampüshane İstanbul; çalışan, eğitim süreci devam eden ya da eğitimini tamamlamış akademisyen, veya bir eğitim programı çerçevesinde İstanbul’da konaklamak isteyen öğrenci ve gençlere yönelik butik bir rezidanstır. Santralistanbul bölgesinde, Fil Köprüsü karşında konumlanan ve 24 adet daireden oluşan Kampüshane, her katı farklı bir konsepti temsil edecek şekilde tasarlanmıştır. Mimari ve iç mimari projesi Renda Helin Design & Interiors tarafından gerçekleştirilen proje Santralistanbul bölgesinin ve tarihi Fil Köprüsü’nün  endüstriyel çizgisine atıfta bulunan pek çok detaya sahiptir, diğer bir değişle bulunduğu bölge yapıya esin kaynağı olmuştur. Yapı aynı zamanda sinema odası, fitness ve sauna bölümü gibi sosyal alanları ve rezidans sakinleri dışında dışarıdan gelen misafirlere de açık olan Manca Cafe & Restoran’ı bünyesinde barındırmaktadır.

Yapının cephe tasarımında, her bir odanın mahremiyetini koruması ve kendine özel bir bakış açısına sahip olması amacıyla, farklı yönlere bakan doğrama çerçeveleri kullanılmıştır. Kompozit malzemeden, özel kalıp uygulaması ile üretilen çerçeveler aynı zamanda mekandan tasarruf etmek amacıyla Fransız balkonu olarak kurgulanmıştır. Yan cephe bölümünde ise tüm çerçeve yönleri cadde açısını görecek şekilde planlanmıştır. Böylelikle, konaklayan kişiler bitişikte bulunan bina görüntüsünden kopartılmıştır. Yapıştırma tuğla ile kaplanan cephede eski dönem yapılara atıfta bulunacak şekilde demir kamalar kullanılmıştır. Cephe aydınlatmasında ise LED Wallwasher tercih edilmiştir.

Projenin iç mekan tasarımda, her dairenin kendine özel salonu, odası, gerekli donanımlara sahip mutfağı ve banyosu bulunacak şekilde bir plan oluşturulmuştur. Oda büyüklükleri tüm katlarda aynı olmasına rağmen her bir katın kendine özgü konsepti, bu konsepti temsil eden bir adı, renkleri ve sloganları bulunmaktadır. ‘Be Romantic’, ‘Be Happy’ ve ‘Be A Dreamer’ katlarında beyaz ve pastel tonlarında renk skalası tercih edilerek, daha yumuşak, sakin ve aydınlık mekanlar oluşturulmuştur. ‘Be Positive’ ve ‘Be Cool’ katlarında ise daha maskülen, canlı ve koyu renklerin kombinasyonu ile mesh metal ve demir mobilyaların ağırlıklı olduğu, endüstriyel bir tarz tercih edilmiş ve böylelikle daha dinamik mekanlar ortaya çıkartılmıştır. Kısıtlı metrekareler içerisinde mekanlar mümkün olan en kullanışlı formasyona getirilerek, mobilyalar bu kapsamda birden çok işlevi yerine getirecek şekilde tasarlanmıştır. Yatak altlarında yer alan geniş çekmeceler, çalışma masalarının istenildiğinde makyaj masalarına dönüşmesi çok işlevselciliğe yönelik detaylar arasında yer almaktadır.

Kat koridorlarında ünlü illüstratör Yusuf Doğanay tarafından tasarlanan, her katın konseptine uyumlu görseller kullanılmıştır. Projenin temel amacı öğrencilere ve gençlere farklı mekan seçeneklerini aynı anda sunmak, onları motive eden, sosyalleşmelerine olanak tanıyan ortamlar yaratırken bir taraftan da kendilerini evlerinde gibi hissetmelerini sağlayacak konforu yaratmak olarak belirlenmiştir.

Proje aynı zamanda hayvan ve doğa dostu ekolojik bir alt yapıya sahiptir. En üst kat terasların konumlandığı ‘Be A Pet Friend’ katında evcil hayvanlarla birlikte yaşamaya müsaade edilmektedir. Böylelikle okumaya gelen gençler evcil hayvanlarından da kopmak zorunda kalmadan yaşamlarını sürdürebilmektedir. Bununla birlikte, Kampüshane İstanbul’da kullanılan tüm aydınlatmalar LED teknolojili ürünlerinden seçilmiş olup tüm elektronik aletlerin A++ olmasına özen gösterilmiştir. Yağmur suyu depoları pis su hatlarında kullanılarak su tasarrufu sağlanırken, güneş enerjisi panelleri ile ısıtma sistemlerine katkıda bulunulmuştur.

Yapının giriş katında yer alan, dilediğiniz gibi vakit geçirebileceğiniz, telaşsız bir mekan alternatifi sunmak fikriyle yola çıkılan Manca Cafe & Restoran projesinde ise, yapının genel çizgisinin devamı niteliğinde, endüstriyel stilin öne çıktığı; ateş tuğlası, ‘mesh’ metal, brüt beton, mermer, deri, ahşap, hareketli yer karoları ya da sarkıt aydınlatmalar gibi farklı birçok materyalin bir arada kullanıldığı, dinamik kurgu dikkatleri çekmektedir. Manca, yalnızca yemek-içmek için değil, kitabınızı alıp uzun saatler geçirmek istediğinizde veya çalışmak istediğinizde de uğrayabileceğiniz bir mekandır.


Cephe

 • Stonewrap

Bitirme İşleri

 • Villeroy & Boch [Zemin Kaplama]
 • Stonewrap [Duvarda Tuğla Kaplama]

Islak Hacim

 • VitrA [Banyo]
 • Franke [Mutfak]
 • Belenco [Tezgah]

Mobilya

 • Sandalye Online
 • IKEA [Yastıklar, Halılar]
 • BC Home [Yastıklar]
 • Oba [Perdeler]

Grafik

 • Yusuf Doğanay