(Mimarlar Odası) Yönetim Kurulu Eski Üyesi PROF. DR. AFİFE BATUR’u Kaybettik…

Mimarlık tarihi eğitimine yaptığı katkılar ve mesleğin kültürel alanlardaki örnek araştırmalarıyla tanınan; Mimarlar Odası 17.Dönem (1971-1972) Merkez Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi 35.Dönem (1998-2000) Yönetim Kurulu Başkanı, İTÜ emekli öğretim üyesi, Mimarlar Odası Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri 2000 Yılı Mimarlığa Katkı Dalı Başarı Ödülü sahibi Prof. Dr. Afife Batur 16 Aralık 2018 Pazar günü aramızdan ayrıldı.

Kendisini saygı ve sevgiyle anıyor, mimarlık camiasına başsağlığı diliyoruz.


Prof Dr. Afife Batur: 
1931 yılında Adana’da doğdu. 1958 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi’ni bitirdi. Aynı yıl Mimarlar Odası üyesi oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktora tezlerini de hazırlayan Batur, aynı üniversitede Cumhuriyet Dönemi Türkiye Mimarisi ve Geç Dönem Osmanlı Mimarisi alanlarında ders vermiştir.

Mimarlar Odası Merkez Yönetim Kurulu ile İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulunda yönetici olarak görev almanın yanı sıra; Yayın Komitesi, Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri Seçici Kurulu, Anma Programı Düzenleme Kurulu ve ÇED Danışma Kurullarında görev aldı.