(fakülte sanat), (MEF FADA) Atölye Haftası 2018’de HOMOTİ Atölyesi ile Standartsızlığın Mümkünlüğünü Sorguladı!

MEF FADA Atölye Haftası 2018’de gerçekleşen Homoti atölyesinin sonuç ürünü olan mobilya, standartsızlığın mümkünlüğünü sorgulayarak; farklı formlar için ortak bir yaşam alanı sunuyor.

fakülte sanat ekibinden Dilşad Aladağ, Yasin Bal, Ertuğrul Erkan ve Ayçıl Yılmaz yürütücülüğünde Çağla Şenol, Selin Bilgin, Mert Ateş, Arda Yurdakul, Sevban Uca, Sami Yücel, Selin Tüysüz, Elif Ütebay ve Tutku Ak’ın katılımıyla gerçekleşen HOMOTİ atölyesi; kurgusal, kült bir karakter olan Homoti üzerinden tasarım standartlarını, konvansiyonel üretim metodlarını ve “formun” kendisini tartışarak, standartsızlığın mümkünlüğünü araştırdı.

“Standart” üzerine yapılan bir sunum ve tartışmalar ile başlayan atölye, katılımcıların kendi karakterlerini yaratmaları ile devam etti. Farklı yaşam biçimlerine sahip olan bu karakterler, tek tek incelenerek mekan anlamında çözüldü ve üretilecek olan mobilyaya dair ilk imgeler ortaya çıktı. Sonuç ürüne başlanılan üçüncü günden itibaren MEF FADA Ahşap atölyesinde üretilen mobilya; farklı senaryolara cevap verecek şekilde tasarlandı.

Ahşap ve bulonlar kullanılarak inşa edilen mobilya; katılımcıların ürettikleri karakterler için ortak bir yaşam alanı sunuyor. Bu karakterler üzerinden tespit edilen 3 temel davranış üzerine kurgulanan ürün; farklı formların hareket edebilmesine izin verecek şekilde akışkan olmalı, çeşitli ölçeklerdeki karakterlere uygunluk sağlayabilmek adına değişebilmeli, tasarlanan en büyük form olan örümcek için hareketli ayaklara sahip olmalıdır.

 

Herhangi bir ön eskiz hazırlanmadan başlanan tasarım süreci; söz konusu durumlara cevap verebilecek bir strüktür ve akışkan iç mekanlarla çözülmüştür. Mobilya, yükseklikleri değişebilen kirişler ve bunlara bağlı yüzeyler sayesinde, standart ölçüleri belirsizleştiriyor.

Atölyenin detaylı raporu için fakülte sanat’ın web sitesini ziyaret edebilirsiniz; http://www.fakultesanat.com/2018/11/z-raporu-homoti.html
Ayrıca, Instagram (@fakultesanat) ve Facebook (/fakultesanat) üzerinden  takip edebilirsiniz.