(SSM), “RUS AVANGARDI. SANAT ve TASARIMLA GELECEĞİ DÜŞLEMEK” Sergisine ve Birçok Etkinliğe Ev Sahipliği Yapacak…

Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, Sabancı Holding’in katkılarıyla ziyarete açılan “Rus Avangardı. Sanat ve Tasarımla Geleceği Düşlemek” sergisine paralel olarak konferans, film gösterimleri, tiyatro, rehberli sergi turu gibi birçok farklı etkinliğe ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Sergi kapsamında 5 Aralık Çarşamba günü İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyasi Tarih Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Ö. Alkan’ın anlatımıyla “Rusya’da 1917 Ekim Devrimi ve Hafıza Mekânları” başlıklı konferans ve Dziga Vertov’un sessiz sinema klasiği Kameralı Adam’ın gösterimi gerçekleştirilecek.

Kameralı Adam gösterimi dünyanın önde gelen sessiz sinema müzisyenlerinden Stephen Horne’un canlı performansı eşliğinde, sergi alanında Rus Avangardı eserlerinin arasında düzenlenecek. Dziga Vertov’un 1929’da tamamladığı Kameralı Adam, kameranın gerçekliği yakalama kapasitesine sahip kusursuz bir göz olduğu fikrinden hareketle Moskova, Kiev ve Odessa şehirlerinde madencileri, işçileri, kadınları, erkekleri, sokakları ve fabrikalarıyla günlük yaşamı belgeliyor. Sessiz Sinema Günleri işbirliğiyle gerçekleştirilecek etkinlikte, Kameralı Adam’ın Amsterdam’da Eye Filmmuseum tarafından onarılan versiyonu gösterilecek.

Alanında uzman isimlerin konuşmalarıyla devam edecek konferanslar, 5 Aralık’tan itibaren 15 günde bir Çarşamba akşamları SSM konferans salonunda sanat ve tarih meraklılarıyla buluşacak.

Prof. Dr. Mehmet Ö. Alkan

5 Aralık, Çarşamba

19.00 – 20.00

Prof. Dr. Mehmet Ö. Alkan’ın anlatmıyla “Rusya’da 1917 Ekim Devrimi ve Hafıza Mekânları”

20.30 – 21.30

Kameralı Adam, Stephen Horne ile akustik piyano eşliğinde film gösterimi

* Konferansa katılım ücretsiz olup, canlı performans eşliğinde gerçekleştirilecek film gösterimi ise 50 TL’dir. Ayrıntılı bilgi için; www.sakipsabancimuzesi.org