(Schneider Electric)’in Düzenlediği “ÇEVRECİ ŞEHİRLER” Öğrenci Yarışmasının Kazananları Belli Oldu…

Enerji yönetimi ve otomasyonda dünya çapında uzman olan Schneider Electric, sekizincisini gerçekleştirdiği Çevreci Şehirler (Go Green in the City) öğrenci yarışmasının kazananları belli oldu. Kazanan Cezayir’den Birleşik Afrika Üniversitesi Su ve Enerji Bilimleri Enstitüsü’nden “Latent Innovations” ekibi oldu.

Bu başarı ile ekip üyeleri Zvirevo Chisadza ve Tariro Cynthia Mutsindikwa, Schneider Electric’te çalışmaya başlama fırsatı yakalamış oldular. Aynı zamanda Schneider Electric’in faaliyet gösterdiği dünyanın herhangi bir yerindeki iki kenti ziyaret etme ve enerji sektörü uzmanları ile tanışma hakkı kazandılar. Öğrenciler, ziyaret edecekleri kentleri kendileri seçecekler.

Yeni nesil sera ile küresel açlıkla mücadele çalışmaları güçleniyor

Zvirevo Chisadza ve Tariro Cynthia Mutsindikwa’nın tasarladığı sera kaplama malzemesinden enerji üreten yeni bir Organik Fotovoltaik Sera Sistemi oldukça büyük ilgi gördü. Organik Fotovoltaik Sera Sistemi şebeke dışından sürdürülebilir enerji üretebiliyor. Sistem mahsul üretimi artmasını sağlıyor.

Elektrikli seralar, mahsul üretimini açlıkta %20’ye varan oranlarda düşüş sağlayabilecek şekilde artıracak yenilikçi bir çözüm olarak ortaya çıktı. Ancak elektrikli seralar büyük miktarlarda enerji tüketiyor. Bu nedenle de “Latent Innovations” ekibinin tasarımı çok daha fazla önem kazanıyor. Ekibin projesi, elektrikli seralarda sürdürülebilir, şebeke dışı güç üretimini olanaklı kılan esnek organik solar hücrelerden yapılma bir sera örtüsü sunuyor.

Yarışmada gösterdikleri başarı hakkında ekip şu şekilde konuştu; “Yeniliğimizi dünyaya tanıtmak üzere Schneider Electric ile çalışmaktan heyecan duyuyoruz. Dünyada açlık sorununu çözmede sürdürülebilir elektrikli seraların sunduğu olanaklara gönülden inanıyoruz ve Çevreci Şehirler yarışmasında kazanan ekip seçilmekten gurur duyuyoruz.”

Schneider Electric çevre dostu projeleri desteklemeye devam ediyor

Yarışmaya bu sene de ilgi oldukça büyüktü. ABD, Çin, Almanya, Cezayir, Endonezya, Brezilya, Hindistan, İspanya, Kanada ve Vietnam’dan 10 finalist ekip ABD’nin Atlanta kentindeki Schneider Electric Kuzey Amerika Yenilikçilik Zirvesi’nde bir araya gelerek fikirlerini Schneider Electric yöneticileri ve teknik uzmanlardan oluşan bir jüriye sundu. Kuzey Amerika Yenilikçilik Zirvesi, Kuzey Amerika’dan 1.200’ün üzerinde başarılı girişimciyi, uygulayıcıyı ve endüstri liderini 13-14 Kasım 2018’de Atlanta kent merkezindeki Hilton’da bir araya getirdi.

Bu yıl sekizincisi düzenlenen Çevreci Şehirler’e 163 ülkeden, 3.190 üniversiteden 24.000’den fazla genç yenilikçi katıldı ve bunların %58’i kadındı. Schneider Electric uzmanlarından danışmanlık alan ekiplere fikir alışverişinde bulunma ve yeni gruplarla tanışma imkanı da sunuldu. Aynı zamanda para ödülleri verildi.

Schneider Electric, yarışmanın genel birincisinin yanı sıra Vietnam’daki Duy Tan Üniversitesi’nden Thanh Nguyen Thi ve Ha Doan Thi Thu’nun 2018 katılımcıları arasından tamamı kadın olan bir ekip olarak takdir edilmesi amacıyla “İş Dünyasında Kadın Ödülü”nü kazandığını duyurdu.

Yarışmanın küresel çaptaki önemine değinen Schneider Electric İnsan Kaynakları Direktörü Olivier Blum; “COP24’ün yaklaştığı bu günlerde iklim değişikliği konusunda kolektif yaklaşımımızı gözden geçirmeye hazır olmamız gerekiyor. Yarışmaya gönderilen tasarımların, özellikle de finalistlerin yarattıklarının sahip olduğu güç ve değer, vizyon sahibi gençlerin yaşama tarzımızı dönüştüreceğinin ve sürdürülebilir bir gelecek için yenilik üreteceğinin kanıtı. Schneider Electric’in dünyanın enerji paradoksunu çözme gibi cesur bir vizyonu var ve kazananlar bu vizyonun nasıl eyleme dönüştürülebileceğini ortaya koyuyor” şeklinde konuştu.

Çevreci Şehirler hakkında ayrıntılı bilgiye www.gogreeninthecity.se.com adresinden ulaşmak mümkün.


Schneider Electric:
Schneider Electric; Evler, Binalar, Veri Merkezleri, Altyapı ve Sanayi Tesislerinde Enerji Yönetimi ve Otomasyonun Dijital Dönüşümü alanında lider bir firmadır.

100’den fazla ülkede global varlığa sahip olan Schneider, Orta Gerilim, Alçak Gerilim ve Güvenli Enerji alanlarına yönelik Enerji Yönetiminde ve Otomasyon Sistemlerinde tartışmasız liderdir. Enerji, otomasyon ve yazılımı bir araya getirerek entegre verimlilik çözümleri sunar.

Global ekosistemimizde, gerçek zamanlı kontrol ve operasyonel verimlilik sağlamak üzere en büyük İş Ortakları, Entegratör ve Geliştirici Toplulukları le işbirliği yapar.

Çalışanların ve iş ortaklarının Schneider’i harika bir şirket yaptığına ve inovasyona, çeşitliliğe ve sürdürülebilirliğe olan bağlılıklarını her yerde, herkes için ve her zaman hayatın devam etmesini sağladığına inanan şirket buna “Life Is On” diyor.