(Otis), IEES -Uluslararası Asansör ve Yürüyen Merdiven Sempozyumu’na Katıldı!

Uluslararası asansör ve yürüyen merdiven pazarının en prestijli organizasyonlarından biri olmaya aday IEES –Uluslararası Asansör ve Yürüyen Merdiven Sempozyumu’na OTIS ağırlığını koydu.

Elevator World Inc. ve Liftinstituut Solutions B.V’nin birlikte düzenlediği, Uluslararası Asansör ve Yürüyen Merdiven Sempozyumu (Internationlal Elevator & Escalator Symposium-IEES) İstanbul’da gerçekleştirildi.

Her yıl 2 gün süre ile dünyanın farklı bir ülkesinde gerçekleştirilmesi planlanan ve ilki İstanbul’da Renaissance Polat İstanbul Hotel’de düzenlenen etkinlikte OTIS dikkat çekti.

Fransa’dan Otis SEE Gien Asansör Sistemleri Kıdemli Yöneticisi Pascal Rebillard, Almanya’dan Otis CEC Berlin Sistemler ve Kontrol Yöneticisi Peter Herkel, İspanya’dan Otis CEC Madrid Tasarım Mühendisi Rubén Sánchez Muñoz sempozyumun ilk günü, Electronic Safety Actuator başlıklı oturumda Otis’in üzerine çalıştığı elektronik paraşüt sistemleri hakkında bilgilendirmeler yaptılar.

Özellikle Otis’in Küresel Projelerin satışından sorumlu başkan yardımcısı Richard Pulling, Otis’in yeni inşaat asansörü SkyBuild, Akıllı Yolcu Yönlendirme Sistemi Compass+, eCall ve Otis Signature Service’in detaylarını paylaştığı sunumu yoğun ilgi gördü.

Kar amacı gütmeyen organizasyonda toplanan gelir ise dünya çapında, başta çocuklar olmak üzere engelliler ve yetişkinlere güvenli asansör ve yürüyen merdiven kullanımına dair eğitimler veren Elevator Escalator Safety Foundation (EESF) derneğine aktarıldı.

Otis Skybuild

Skybuild

Yeni nesil bir inşaat asansörü. İnşaatla birlikte yükselen bir sistem. Asansörün tüm bileşenleri, tüm malzemeleri bina tamamlandığında da kullanılabiliyor. Bu çok büyük bir avantaj. Sistemin en önemli farkı güvenlik. İnşaat asansörlerinde Türkiye’de yaşanan üzücü olaylara karşı etkili bir çözüm. Diğer önemli avantajı hızı. Mevcut sistemlerde çalışanlar inşaatın üst katlarına ulaşmak için dakikalarca beklerken bu sistemde 8 kata kadar hızlı bir şekilde transfer mümkün. Bu büyük verimlilik artışı sağlıyor. Özetle SkyBuild, emniyet, verimlilik ve hızın ortak paydada buluştuğu büyük bir yenilik.

eCall

Sistem cep telefonuna yüklenen bir uygulama üzerinden çalışıyor. Binaya girdiğiniz anda cep telefonunuz bluetooth ya da kablosuz ağla bağlantı kurarak daha önceden kaydınızın oluşturulduğu sistem sizi tanıyor ve gitmek istediğiniz kata güvenli ve konforlu bir şekilde ulaştırıyor.

Otis Signature Service

Otis’in 1985’ten beri topladığı veriler ve 2 Milyon üniteye verilen servis hizmetlerinden kazandığı tecrübeden yola çıkılarak geliştirilen data “bulutta” depolandı ve özel prosesler yardımı ile bilgiye dönüştürüldü. Bu bilgiler etkin bir şekilde kullanabiliyor ve anında müdahale imkanı tanıyor. Asansör ya da yürüyen merdivende henüz bir problem yaşanmadan önceden sezme imkânı yakalanıyor. Yani koruyucu önlem için projeye özel bakım paketini geliştirilmesini sağlıyor. Böylece sistem arıza yapmıyor ya da yaptığında her şeye hazır olunuyor.

Otis Compass

Compass+

Geleneksel asansörlerle kıyaslandığında pek çok avantaj sunuyor. Sistem, asansörleri gidecekleri kat ya da lobi, otopark, restoran gibi özel alan kat gruplarına göre gruplandırıyor. Akıllı Yolcu Yönlendirme Sistemi tüm talepleri ve kaynakları eşleyerek enerji sarfiyatını azaltıyor. Yolcu trafiği olmadığı zaman bazı kabinleri uyku moduna alıp bekletiyor. Sahip olduğu sürdürülebilirlik özellikleriyle BREEAM ve LEED sertifikalarının alınmasını kolaylaştırıyor.


Otis Türkiye:
1865’te İstanbul’da kurulan ve 1921’den bu yana kesintisiz olarak asansör sektöründe faaliyet gösteren Türk firması Buga, 1991 yılında Buga Otis (Otis Türkiye) adını aldı. Bugün, Türkiye’nin en büyük 1000 sanayi kuruluşu içinde yer alan tek asansör firması olan Otis Türkiye, yılda 2.000 adet asansör ve yürüyen merdiven/yol kapasitesi ile bulunduğu bölgede önemli bir üretim üssü olarak konumlanıyor. Dünyanın ilk emniyet sistemli asansörünü 1853 yılında icat eden Elisha Otis’in temellerini attığı Otis; 200’den fazla ülkede ürün ve hizmet sunuyor. Otis, dünyanın havacılık ve inşaat sektöründeki lider firması United Technologies çatısı altında faaliyet gösteriyor.