(VitrA), (RIBA) İş Birliğiyle İngiltere’de MİMAR SOHBETLERİ Düzenliyor…

Eylül ayında başlayan ve ilk etkinliklerinin tüm biletleri satılan RIBA + VitrA Talks konuşma dizisinin 28 Kasım’daki konukları, Kate Macintosh ve Mary Duggan olacak.

VitrA, 1834 yılında kurulan ve 40 bini aşkın üyesiyle Birleşik Krallık çapında mimarlar odasının görevlerini yerine getiren RIBA (İngiliz Kraliyet Mimarlar Enstitüsü) iş birliğiyle Eylül ayından bu yana İngiltere’de mimar sohbetleri düzenliyor. İki yıl sürecek RIBA + VitrA Talks adlı konuşma dizisi kapsamında, dünyanın önde gelen mimarları, farklı nesillerden meslektaşlarına ilham vermek hedefiyle, çağdaş mimarinin en iyi örnekleri üzerinden son gelişmeleri paylaşacak. Tüm biletleri satılan ilk 3 etkinliğini geride bırakan RIBA + VitrA Talks‘un yeni buluşmasında, sosyal konut projeleriyle öne çıkan iki kadın mimar konuk edilecek. 28 Kasım’daki etkinlikte, biri geçmişin, diğeriyse geleceğin öncü mimarı olarak tanımlanan Kate Macintosh ve Mary Duggan konuşmacı olacak.

RIBA + VitrA Talks’ta Eylül ve Ekim programları

VitrA’nın RIBA iş birliğiyle düzenlediği konuşma dizisinin 5 Eylül’deki ilk konuğu, Tokyo merkezli mimarlık pratiği SANAA’nın Kurucu Ortağı, Pritzker Ödüllü Kazuyo Sejima oldu. 2010 yılında Venedik Mimarlık Bienali’nin ilk kadın direktörü olan Sejima, aynı yıl ortağı Ryue Nishizawa ile birlikte Pritzker Ödülü’nün sahibi oldu.

19 Eylül’deki etkinlikte, Time dergisi tarafından dünyanın en etkili 100 insanından biri olarak gösterilen Sir David Adjaye, Johannesburg Üniversitesi’nden Lesley Lokko’nun sorularını yanıtladı. Kraliçe Elizabeth II tarafından şövalye ilan edilen Sir Adjaye’nin “Smithsonian Enstitüsü Ulusal Afrika Amerikan Tarihi ve Kültürü Müzesi” projesi, 2016’da New York Times tarafından “Yılın Kültür Etkinliği” seçildi.

RIBA + VitrA Talks kapsamında 23 Ekim’de ise Assemble ağırlandı. Turner ödüllü kolektif, Goldsmiths Çağdaş Sanat Merkezi de dahil olmak üzere son projelerini gündeme taşıyarak Londra’nın güneydoğusundaki dönüşümü anlattı.

Topluma sosyal, ekonomik ve kültürel değerler katmayı amaçlayan ilham verici bir program sunmayı hedefleyen RIBA + VitrA Talks, YouTube üzerinden canlı yayında izlenebiliyor.

Etkinlik dizisi hakkındaki ayrıntılı bilgilere www.architecture.com/campaign/riba-vitra-talks adresinden ulaşılabiliyor.


RIBA:
İngiliz Kraliyet Mimarlar Enstitüsü (Royal Institute of British Architects – RIBA), mimarlıkta mükemmelliği hedefleyen küresel bir profesyonel üyelik organıdır. Dönemin önce gelen mimarları tarafından 1834 yılında kurulan RIBA, 40 bini aşkın üyesiyle Birleşik Krallık çapında mimarlar odasının görevlerini yerine getiriyor. Ülke çapında ofisleri bulunan RIBA’nın Londra’daki 1930’lardan kalma merkez binasında; kitabevi, kafe, galeri ve konferans salonu da yer alıyor. Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’ni (UNGC) imzalayan RIBA; daha iyi bina ve mekanlar, daha güçlü topluluklar ve sürdürülebilir bir çevre sağlamak için üyelerine ve topluma hizmet ediyor.