(Digilogue) OPEN SPACE, 17 Kasım’a Kadar Birçok Atölyeye Ev Sahipliği Yapıyor…

Zorlu PSM içerisinde yer alan Digilogue Spacefarklı disiplinlerden sanatçı, akademisyen ve girişimcileri 17 Kasım’a kadar ağırlıyor. Zorlu Holding’in Zorlu PSM ile birlikte hayata geçirdiği Digilogue, “Açık Kaynak” haraketini odağına alan Future Tellers’18 kapsamında; bilginin ve deneyimin paylaşılabileceği ortak bir çalışma alanı yarattı. Geleceğin beklediği paylaşımcı insanlık anlayışını ve kolektif katkının verimliliğini bugünden mümkün kılmak amacıyla; 45 gün boyunca farklı disiplinlerden isimlerin atölyelerine, konuşmalarına, performanslarına ve eser gösterimlerine ev sahipliği yapan “açık alan”; bilginin, yaratıcılığın, algoritmaların ve verinin, açık – kapalı durumlarını takibine alan ziyaretçilerini keşfe çağırıyor.

Digilogue Space’te yer alan ve ücretsiz olan etkinliklerin detayına digilogue.com üzerinden ulaşılıyor.


Program:

1 KASIM | SUNUM: ARTIFACT
HAKAN GÜNDÜZ, AHMET SAİD KAPLAN

“artifact”, “Bilgisayarlar düş kurar mı?”, “Duyguları olabilir mi?”, “Sanat eseri üretebilir mi?” sorularından yola çıkılarak tasarlanan, yapay sinir ağları kullanılarak yağlı boya tablo görselleri ile eğitilmiş algoritma ve duygu durumlarına bağlı benzersiz yeni resimler üretiyor. Open Space’te gerçekleştirilecek sunumda, “artifact”in oluşum ve sonuç aşamalarına değinilecek.

2 KASIM | KONUŞMA: BACIHOOD
ÖYKÜ ÖZGENÇİL, CEYLAN UŞAKLI ERALI, NAZLI CANGÖNÜL, GÜLİN ÖLÇER, MELTEM ŞAHİN, MERVE PURDE, ECE ÖZALP, AYŞESU ÇELİK, NESİLE YALÇIN, DUYGU KAMBUR, LALİN AKALAN

Bireysel kadınlık hikayelerinden yola çıkarak bir kolektif olabilmenin yollarını keşfeden BACIHOOD, ikinci buluşmasını Open Space’te gerçekleştirecek.

3 KASIM | ATÖLYE: DUYGU VE DUYULAR ÜZERİNE BİR VR DENEYİMİ TASARIMI
BURCU DOĞRU, BURÇİN GÜRBÜZ

Bir simülasyon, gerçek hayattan farklı olarak: daha kontrol edilebilir veya daha kontrolsüz; fizik kanunları daha katı veya tersine esnek; gerçekle birebir, pastoral, dijital vb. “normal” spektrumunun çeşitli noktalarında şekillenebiliyor. Burcu Doğru ve Burçin Gürbüz buradan yola çıkarak katılımcılarla bir VR deneyimi paylaşacak.

4 KASIM | ATÖLYE: ÖRT, DOLDUR, GÖM, AŞK NE?
AYÇA CEYLAN

“Ört, doldur, göm aşk ne?”, benliklerimiz ve algılama biçimleri üzerine 6 saatlik bir bellek atölyesi olarak kurgulanıyor. Atölye katılımcıları, çeşitli “aşk” tanımları üzerinden bir yolculuğa çıkacak.

5 – 6 KASIM | ATÖLYE: 4. DUVARIN ÖTESİNDEN
BOSKE COLLECTIVE: LALİN KEYVAN, MEHMET BERK BOSTANCI

“Günümüze kadar gelen sanat anlayışında sanatçının; kimliği, düşleri, kültürü eserin içinde bir şekilde kendini var etmiştir. Peki ya globalleşen bir toplumun parçası olan bu nesilde bir eserden bu izleri nasıl görmek mümkün? Paylaşarak, katılarak. Neden teknolojinin artarak hızlanan bir çizgiyle geliştiği bu dönemde izleyici pasif kalsın?” üzerine bir atölye katılımcılarını bekliyor.

7 KASIM | PERFORMANS: NOS Visuals & Gökalp Kanatsız
NOS Visuals: Nohlab (Candaş Şişman, Deniz Kader) ve Osman Koç & Gökalp Kanatsız.

10 KASIM| SUNUM: MILES RESPONSIBILITY
MUHAMMED ALPEREN TAŞYÜREK

Miles Responsibility projesine ilişkin detaylarının aktarılacağı sunumda kolektif bilince alternatif bir yaklaşım paylaşılacak.

11 KASIM | ATÖLYE: OLD TOOLS NEW IDEAS WHAT MUSIC ARE YOU?
BEGÜM AKTAŞ, EDA GÜRHAN, SEVGİ ALTUN, BEKİR ÜLKER, EMRE ÇALIŞKAN

“Hiç renklerin melodisini işittiniz mi? Ya da kendi sesinizi değiştirebilir misiniz? Müzik ve Renk’in ortak özellikleri olduğunu biliyor muydunuz?” sorularına atölyede yanıt aranacak.

12 KASIM | ATÖLYE: SANAL GERÇEKLİKTE KİŞİSEL DUYGU ADASI TASARIMI
SİNEM ŞEMSİOĞLU

“Kızgınlık bir yeryüzü olsa nasıl olurdu? Mutluluğun yeryüzü hali kızgınlığınkinden nasıl ayrışırdı? Duygularınızı görüntülemek istemez misiniz?” sorularına atölyede yanıt aranacak.

13 KASIM | SUNUM: FUN ECONOMICS
AYLİN SEÇKİN

Ekonomiye farklı bir açıdan bakmayı isteyen katılımcılar, Fun Economics başlıklı sunumda ağırlanacak.

14 KASIM | ATÖLYE: CREATING AUDIO-REACTIVE & GENERATIVE REALTIME VISUALIZATIONS WITH DERIVATIVE TOUCHDESIGNER
ALİ BOZKURT

TouchDesigner’ın kullanıcı arayüzüne basit bir giriş yapılacak atölyede, ilk bakışta karmaşık görünen görsel programlama dili adım adım irdelenecek. Atölye boyunca, sesin birçok parametresine duyarlı şekilde gerçek zamanlı render alınabilecek bir geometri tasarımı üzerinde çalışmalar yürütülecek.

14 KASIM | SUNUM: DÖRDÜNCÜ BOYUTTA SANAT
BUSENUR YILDIZ

Sanatçı, “Dördüncü boyutta sanat” sorgulamalarını, zaman boyutu hakkındaki araştırmaları ile sanattaki “temsil” kavramının bir kesişimi olarak adlandırıyor.

16 – 17 KASIM | DIGILOGUE MIX FESTIVAL LED PERFORMANSLARI

16 KASIM | LED PERFORMANS: KARAKTER
KEREM DEMİRAYAK

Karakter Live bir audiovisual performans, seyircinin hem duyusal ve görsel deneyimine hitap eden, sanatçının kendi hayal dünyasından farklı karakterleri ve temaları tanıttığı bir eser.

16 KASIM | LED PERFORMANS: TRIBAL TRANSMORPH
YAKAZA BY KERİM DÜNDAR

Bir dijital morfogenez çabası olarak reaction-diffusion algoritmasının insan suretini nasıl oluşturduğu ve çeşitlendirebildiği performansa dönüşüyor.

17 KASIM | LED PERFORMANS: PENDELUM
ECEM DİLAN KÖSE, AHMET ÜNVEREN

Mimari disiplinden gelen ikili üretim prensibi olarak kendi alanlarını yazılımla birleştiriyor.

17 KASIM | LED PERFORMANS: MUTUAL RELATIONSHIPS
GÖKSUN YÜKSEL

Eser, günümüz insanının gündelik ve rutin hayatını görselleştirmekte, bu hızlı dünyada rutinimizi kırmanın önemini belirtirken aynı zamanda doğru anlamda bireyselleşmenin ve bir yandan da kolektif hareket edebilmenin önemini vurguluyor.


Digilogue:
Zorlu Holding’in DNA’sında yer alan inovasyon, teknoloji ve tasarım kavramları ile Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nin dijital sanata olan yenilikçi yaklaşımı, Digilogue platformunda somutlaşıyor. Günümüzün en önemli kavramlarından biri haline gelen “dijital dönüşüm” ekseninde etkileşim, keşif ve farkındalık yaratan bir mecranın eksikliğini gidermek amacından hareket ediyor. Günümüz teknolojisini odağına alarak alanının uzmanlarıyla ilgilileri bir araya getiren platform; düzenlediği paneller ve zirvelerin yanı sıra çatısı altında ortaya çıkan eserlere ve projelere destek oluyor. Bu projelerin üretiminden geniş kitlelere ulaşmasına kadar tüm aşamalarını da sahipleniyor. Dijital dönüşümün mimari, müzik, sanat, moda, sinema gibi farklı alanlarla kesişmesi sonucunda tüm yaratıcı endüstrileri etkilemesinden hareketle Digilogue, dijitalleşme üzerine merak uyandırmayı, soru sormayı ve disiplinlerarası diyaloglar geliştirmeyi hedefliyor.

Digilogue’un dijital dönüşümün kitleler üzerindeki öneminin altını çizdiği ve her sene desteğini tekrar sunduğu işler arasında teknoloji ve sanatın buluştuğu, dünyaca ünlü elektronik müzik festivali Sonar Istanbul ve +D sponsorluğunun yanı sıra Türkiye’den yaratıcılarla yurt dışından alanının lider isimlerini kapsamlı bir programda bir araya getirdiği Future Tellers projesi bulunuyor. Digilogue’un ses getirdiği çalışmalar arasında, aynı anda beş duyuya hitap eden Audint Sergisi; felsefe ve oyunu birleştirerek Oscar değerlendirmesine seçilen ilk oyun olan Everything Sergisi; British Council ile seçilmiş Türk sanatçıları, Birleşik Krallık’tan önde gelen yaratıcı bir ekiple buluşturduğu Alt City projesi ve sonrasında ortaya çıkan Across the Line sergisi bulunuyor. Türkiye’nin ilk güzel sanatlar yeni mezun platformu Base Istanbul’a da dokunan Digilogue, bugüne kadar 21 bin kişiye ulaşarak kendi alanındaki öncü konumunu koruyor.