(TÇMB), Silindirle Sıkıştırılmış BETON YOL Uygulamalarını (Giresun Üniversitesi)’nde Anlattı…

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) tarafından düzenlenen “Silindirle Sıkıştırılmış Beton Yol (SSB) Uygulamaları Semineri” 30 Ekim 2018 Salı günü Giresun Üniversitesi’nde gerçekleştirildi. Seminerde beton yol uygulamalarının faydaları gündeme alındı.

“Silindirle Sıkıştırılmış Beton Yol (SSB) Uygulamaları Semineri”nin açılışı Giresun Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Türkmen ve Bulancak Belediye Başkanı Recep Yakar tarafından yapıldı. Seminerde Doğu Karadeniz Beton Yol Uygulamaları ve Samsun Büyükşehir Belediyesi Beton Yol Uygulaması konuları gündeme alındı. Aynı zamanda Borlu Belit Çimento ve Beton Yol Uygulamaları değerlendirildi.

Seminere Giresun İl Özel İdare Genel Sekreteri Hüseyin Taşkın ve Bulancak Belediye Başkanı Recep Yakar, bölge belediyelerinden ilgililer ve Giresun Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Türkmen ile inşaat mühendislik öğrencileri katılım sağladı.

Seminerde, Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Muhammet Vefa Akpınar, Samsun Büyükşehir Belediyesi eski Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yurt ve Giresun Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Atilla Gürhan Çelik, Beton Yol uygulamaları sunumlarını gerçekleştirdi. Seminer, Bulancak Belediye Başkanı Recep Yakar’ın Silindirle Sıkıştırılmış Beton Yol konusundaki katkılarından dolayı TÇMB’ye plaket vermesi ile son buldu.

Dünyada 100 yılı aşkın süredir kullanılan beton yollar, uzun ömürlü oluşu, düşük yapım maliyeti, öz kaynaklarla üretilerek yerli olması, alternatif yollara kıyasla daha yüksek trafik yükünü taşıyabilmesi, daha açık renkli olması dolayısıyla yollarda ışıklandırma gereksinimini azaltması gibi avantajları nedeniyle son 10 yıldır Türkiye’de de birçok belediyenin tercihi olmaya devam ediyor. Silindirle sıkıştırılmış beton yol teknolojisi sayesinde ülke çapında birçok belediye mevcut ekipmanlarla kolaylıkla imal edilebilen daha güçlü, daha dayanıklı ve daha düşük maliyeti olan beton yolları uygulamaya başladı.


TÇMB:
Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB),1957 yılında Dernek statüsünde kurulmuş sivil toplum kuruluşudur. Türkiye’deki 49’u entegre, 17’si öğütme tesisi olmak üzere, toplam 66 kuruluşu temsil etmektedir. TÇMB, ülkenin kalkınma ve yapılandırılmasında en önemli malzemeyi üreten çimento sektörünün Sivil Toplum Kuruluşu biçiminde örgütlenmiş tek temsilcisidir. Türk çimento sektörünün uluslararası temsilcisi olarak Avrupa Çimento Birliği’ne 1972 yılından beri üye olan TÇMB aynı zamanda araştırma geliştirme hizmetlerinden başlayarak, eğitim, uluslararası işbirliği, sertifikasyon, sektörel veri derleme, üniversite, sivil toplum örgütleri ve diğer ilgili kuruluşlarla işbirliği gibi birçok sorumluluğu da başarıyla üstlenmiştir. Avrupa Çimento Birliği’nin (CEMBUREAU) üyesi olan TÇMB, Türk çimento sektörünün uluslararası ilişkilerini de yürütmektedir.