(SALT Beyoğlu)’nda Mekansal Müdahale Atölyeleri: “Gölgeye Oturmak”

SALT Beyoğlu’nun giriş katında, İstiklal Caddesi’nden kuruma açılan bir arayüz olan Forum’da belirli zamanlarda seçili sanat işleri, küçük çaplı sergiler ve atölyeler yer alıyor. Yapıdaki çok yönlü programları bir arada görme olanağı sağlayan Forum, ayrıca bir toplanma ve dağılma mekânı olarak gün içerisinde çok sayıda kişiyi ağırlıyor. Mekâna dair görsel kayıtlar, bu yönüyle SALT Beyoğlu’nun olduğu kadar içinde bulunduğu çevrenin de hafızasını tutuyor.


Gölgeye Oturmak
Tarih: 3-4 Kasım, 10.00-16.00
Yer: SALT Beyoğlu, Açık Sinema


Forum’dan farklı olarak genellikle sınırlı sürelerde yoğun şekilde kullanılan Açık Sinema ise, hızlı ve çok çeşitli programlamaya elverişli olmasına karşın zamanın değişimlerinden muaf bir yapıya sahip bulunuyor. Bu mesafeyi kırma fikrinden hareketle 2018 sonbaharında başlatılan program serisiyle Açık Sinema, davetli sanatçıların uzun süre kullanımda kalacak mekânsal müdahaleleriyle yeniden yorumlanacak. 1993’ten bu yana Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Halı Atölyesi’ni yöneten sanatçı ve akademisyen Gülçin Aksoy’un yürütücülüğündeki ilk program Gölgeye Oturmak, 3-4 Kasım, 10-11 Kasım ve 1-2 Aralık tarihlerinde onar kişilik üç ayrı atölyede “yeşil alan” fikri ve pratikleri sorgulanacak.

Gölgeye Oturmak programı için öncelikle sanatçının önerisiyle kırmızı renk koltuk kılıflarında değişikliğe gidildi. “Gri alana geçiş” olarak nitelenen bu müdahale neticesinde, “yeşil alan” kavramının irdeleneceği atölyelere zemin oluşturuldu. Şehirlerde gitgide daralan ve çoğunlukla sadece bakılan bir yer olan yeşil alan, aslında kapsamlı bir canlı yaşamını barındırıyor. Bu bağlamda sanatçının atölye kurgusu, katılımcılarla gri koltuk kılıflarını “yolma” ve bu yolla kumaşın alt katmanlarında gizli bir deseni ortaya çıkarırken yeşil alan düşünce ve pratiklerinin değerlendirilmesine dayanıyor. Üç atölye sonunda görünür kılınacak desenin, Açık Sinema’nın günlük kullanım akışında dönüşmeye devam etmesi planlanıyor.

Aksoy’a Betül Bolat ve Furkan Akhan’ın destek vereceği atölyelere katılım için ad, soyadı ve iletişim bilgileri public.programs@saltonline.org adresine gönderilebilir. Program dili Türkçe’dir.

Katılımcıların atölye başvurularını ilk atölye için 30 Ekim, ikinci atölye için 7 Kasım, üçüncü atölye için ise 28 Kasım’a kadar iletmeleri gerekmektedir.