BETONART’ın Auguste Perret ÖZEL Sayısı, Işık Aydemir’in Konuk Editörlüğünde Çıktı!

BETONART, Prof. Dr. Işık Aydemir’in konuk editörlüğündeki 58. sayısında, 20. yüzyılın ilk yarısında önemli bir rol oynamış olan mimar Auguste Perret’yi yapıları, mimari üzerine görüşleri ve bazı modernist mimarlar ile ilişkileri üzerinden ele alıyor.

58.sayıda Auguste Perret’nin daha önce farklı Fransızca yayınlarda yer bulmuş iki metni Türkçe’ye kazandırılırken konuk editör Işık Aydemir, Auguste Perret’nin Türkiye’deki çalışmaları ve etkileri ile Süreyya Operası ve Champs-Élysées Tiyatrosu’nun mimari benzerliğini konu alan iki metniyle sayıya katkıda bulunuyor.

Sanat tarihçisi Louise Campbell, 1920’lerde Paris’te yaşayan sanatçılar için inşa edilmiş bir dizi ev üzerinden Perret’nin mimarlığını ve Le Corbusier ile ilişkisini tartışıyor. Bolonya Üniversitesi’nden mimar Gino Malacarne ise Perret’nin yapım tekniği ve malzeme kullanımı üzerinden mimarlığının karakterini inceliyor.

Sayıda ayrıca mimar Alp Sunalp, Auguste Perret: Anthologie des écrits, conférences et entretiens kitabından derlediği metinle Perret’nin mimarlık üzerine düşüncelerini açıklıyor. “Perret in France and Algeria” filminin yönetmeni Heinz Emigholz ile yapılan bir söyleşi ve Venedik Bienali 16. Uluslararası Mimarlık Sergisi kapsamında Auguste Perret’nin Salle Cortot Oditoryumu üzerine Carr Cotter Naessens Architects tarafından yürütülen bir çalışma da sayıda yer buluyor

17.Betonart Mimarlık Yaz Okulu’na ayrılan özel bölümde ise Deniz Aslan, Nursen Gümüşsoy, Ayşegül Kıdık, Özlem Kevseroğlu, Tomris Akın, Melike Altınışık, Begüm Aktaş, Birge Okta, Gürkan Okta ve Hakan Tüzün Şengün tarafından yazılan metinler, 2018 yılında Abdullah Gül Üniversitesi’nde düzenlenen atölyenin sürecini ve sonuç ürünlerini okuyucularla paylaşıyor.

BETONART’ın 58. sayısına Beşiktaş’ta Mephisto ve Kırmızı Kedi Kitabevleri, Kadıköy’de 6:45 Dükkan ile İmge Kitabevi ve Robinson Crusoe 389 Kitabevi’nden ulaşılabilir. 
www.rob389.com ve www.betonart.com.tr adreslerinden eski ve yeni sayıları satın alabilir, http://www.betonart.com.tr adresinden BETONART’a abone olabilirsiniz.
BETONART’ın 2017 yılı ve sonrasına ait sayılarına, App Store veya Google Play üzerinden Turkcell Dergilik ya da PressReader uygulamasını indirerek de ulaşabilirsiniz.