PETRA ile 25 Yıldır SAĞLIKLI Zeminlerde MUTLU Adımlar!

Teknik özellikler ve çevreye saygı konusunda en iyi zemin malzemelerini bünyesinde bir araya getiren PETRA The Flooring Co. bu sene kuruluşunun 25. yılını kutluyor. 1993 yılından beri  çözüm ortağı olduğu tüm projelerin kullanıcıları, PETRA sayesinde sağlıklı zeminlerde mutlu adımlar atıyor.

PETRA The Flooring Co., 25. yaşını 27 Eylül 2018 Perşembe günü Sarıyer’deki showroom’unda kutladı. Türkiye mimarlık ortamından ve PETRA’nın yurtdışı ortaklarından pek çok ismin katıldığı davette Alim Aker, Cem Sorguç ve Gürhan Bakırküre’nin müzikleri eşliğinde keyifli bir akşam yaşandı. TEPTA’nın aydınlatmalarıyla renklenen PETRA Showroom’daki davete katılanlar, Urban Atölye’nin mekana özel yerleştirmelerini bir kez daha görme şansı yakaladı.

Dünyanın en kaliteli zemin malzemelerini sayısız ihtiyaca uygun renk ve desenle müşterilerine sunan PETRA The Flooring Co., 2018 yılında 25 yaşına bastı. Kurulduğu yıl olan 1993’ten bu yana PETRA, Türkiye’de gerçekleştirilen en nitelikli kurumsal projelerin birçoğunda yer aldı. Zemin kaplaması sektörünün dünya çapında en ayrıcalıklı markaları, bugüne kadar PETRA temsilciliği sayesinde en seçkin mimari projelerde ve toplam 6 milyon metrekarelik alanda kullanıldı.

Türkiye Mimarlık Kültürünün Destekçisi

Türkiye mimarlık ortamının kültürel faaliyetlerine destek olmayı öncelikli görevlerinden biri olarak benimseyen PETRA, bugüne kadar pek çok mimarlık kuruluşunun, mimarın ve mimarlık öğrencisinin sosyal açıdan da çözüm ortağı oldu.

3.İstanbul Tasarım Bienali’nin destekçi kuruluşları arasında yer alan PETRA, Yaratıcı Mahalleler Programı kapsamında “Sarıyer’de bir hatırlatıcı: Renk” Atölyesi’ni düzenleyerek, Sarıyerliler ve İstanbul’un dört bir yanından mimarlık ve tasarım öğrencileri bir araya getirdi. Atölye boyunca semtin hafızasındaki renkleri keşfeden semt sakinleri ve öğrenciler, hazırladıkları kartela çalışmalarını PETRA Showroom’da sergiledi.

Temsilcisi olduğu Milliken ile her sene Türkiye’den mimarları Clerkenwell Tasarım Haftası’nda ağırlayan PETRA, böylece İngiltere ve Türkiye tasarım ortamları arasında bir köprü kurdu. Son bir senedir Türkiye’nin önemli mimarlık yayınlarından Mimarizm.com’un Çat Kapı bölümünün sponsorluğunu üstlenerek, ülkemizden birçok mimarlık ve tasarım ofisinin geniş kitlelerce duyulmasını ve çalışmalarını paylaşmasını sağladı.

Tüm bunlara ek olarak PETRA, bugüne kadar aralarında İstanbul Serbest Mimarlar Derneği ve Mimarlar Derneği 1927 bulunan önemli mimarlık kuruluşlarının düzenlediği öğrenci proje yarışmaları, toplantı ve kutlamalara destekçi oldu ve ev sahipliği yaptı.  

Tasarımcılarla İşbirliği Yapan Marka

Mimarlara yönelik kültürel faaliyetlerin yanısıra  PETRA, mimarlık tarihi ve kuramını hatırlatan tasarım çalışmalarıyla da bu alana verdiği önemi ortaya koyuyor.

3.İstanbul Tasarım Bienali Yaratıcı Mahalleler Programı kapsamında hazırlandığından beri PETRA The Flooring Co.’nun bahçesinde sergilenen AlveTot ve Arilite yerleştirmeleri, Nilüfer Kozikoğlu’nun liderliğindeki Urban Atölye tarafından hazırlandı. Pomza ve çimento malzemelerinin potansiyellerini araştıran kentsel peyzaj öğeleri olarak tanımlanabilecek çalışmalar, zaman içinde mekan ve bölgeyle ilişkilenip çevresiyle ve kullanıcısıyla bağ kurdu.

PETRA, 2016 yılında Mimarlık Günü’nü tasarımcı ve sanatçı Ekin Büyükşahin’e (Ekinakis) sipariş ettiği “Modernist Mimarlar” çizim ve bardak altlığı serisiyle kutladı. Aralarında Le Corbusier, Mies Van Der Rohe, Frank Lloyd Wright ve Walter Gropius bulunan mimarların en bilinen yapılarıyla birlikte resmedildiği seri, mimarlık ortamında ilgi ve takdirle karşılandı. 2017 yılının Mimarlar Günü için ise ZEK Tasarım kurucusu, mimar ve tasarımcı Zekiye Nazlı ile birlikte çalışan PETRA, Le Corbusier’nin ünlü Modulor figürünün mimarlara yakışır bir hediye objesine dönüştürülmesini sağladı.

PETRA, 25. yılını kutlarken kullandığı tüm hediye ve grafik tasarım materyallerini ise başarılı çizimleriyle birçok farklı projeye imza atmış mimar ve illüstratör Deniz Yıldırım’ın ortaklığında hazırladı.

Sürdürülebilirlik ve Çevreyi Önemseyen Yaklaşım

Bünyesindeki markaların çevreye ve insana faydalı olmasını her zaman bir temel firma prensibi olarak benimseyen PETRA, sürdürülebilirliğe verdiği önemi 25 yıl içinde ticari faaliyetlerinin yanısıra desteklediği kuruluşlarla da kanıtladı.

2010 yılından bu yana Dünya Yeşil Binalar Konseyi’nin (WGBC, World Green Building Council) tam üyesi olan PETRA, Türkiye’de ise Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği (ÇEDBİK) üyesi. Daha önce ÇEDBİK Bilgilendirme Günleri kapsamında, yeşil mimarlığın toplumsal dönüşüm sürecindeki önemine dikkat çeken bir konferans düzenleyen PETRA, 2013 yılında 2. Uluslararası Yeşil Binalar Konferans Komitesi’nde aktif yer aldı.

Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi’nin gönüllü çabalarıyla 10 yılı aşkın süredir gerçekleştirilen “Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali”ne ilk yıllarından beri festival dostu olarak destek veren PETRA, çok sayıda yönetmenin belgesel formatındaki filmleriyle çevre ve sürüdürülebilirlik üzerine hikayelerin görünür kılınmasından ve yayılmasından mutluluk duyuyor.

Türkiye’de 25 yıldır mimarlık ve tasarım kültürü ile sürdürülebilir çevresel yaklaşımların arkasında duran PETRA, bundan sonra da mimarların çözüm ortağı olmaya ve iyi tasarımları sürdürülebilir yaklaşımlarla desteklemeye devam edecek.


PETRA The Flooring Co.:
PETRA The Flooring Co, teknik özellikler ve çevreye saygı konusunda dünyanın en iyi zemin malzemelerini sayısız ihtiyaca uygun renk ve desenle müşterilerine 25 senedir sunuyor. Zemin kaplama malzemeleri sektörünün lider kuruluşlarından biri olan PETRA The Flooring Co. kurulduğu 1993 yılından bu yana hızla artan pazar payına ek olarak son kullanıcılar, tasarımcılar, iç mekan ve zemin sektörü profesyonellerine sunduğu üstün kalite ve hizmet anlayışı ile kendine sektörde sağlam bir yer edindi.

PETRA The Flooring Co; kurumsal şirket, kamusal alan, satış, konaklama ve eğlence mekanları, eğitim ve sağlık kurumları vb. gibi alanlarda iç mekanlarda ihtiyaç duyulan yükseltilmiş döşeme, karo ve rulo halı, lvt, kauçuk projelendirme, temin ve uygulama hizmeti vermektedir .

Dünyanın en sağduyulu üreticilerini bünyesinde bir araya getiren PETRA The Flooring Co; karo ve rulo halılarının dünyada önde gelen üreticisi, Well Building Institute (IWBI) üyelerinden  Milliken’in; lüks vinil zeminleri ahşap, parke, taş ve seramik zeminlerden esinlenerek, doğal kaynakları tüketmeden ve bakım kolaylığıyla tasarlayan Designflooring’in; tamamen doğal, insana ve çevreye saygılı olduğu kadar bakımı da kolay ve dayanımı çok yüksek kauçuk zemin malzemeleri üreten Indelval’in Türkiye genel yetkilisidir.

PETRA The Flooring Co., temel firma prensiplerinden biri olarak her zaman bünyesinde çevreye ve insana faydalı ürünler barındırmayı benimsiyor. İyi tasarımları sürdürülebilir yaklaşımlarla desteklemeyi amaç edinen PETRA, ürün gamında bulunan tüm zemin malzemeleri ile müşteriye sağladığı ekonomik değerlerin ve uzun kullanım ömrünün yanı sıra LEED, BREEAM vb. yeşil bina sertifikalarına en yüksek derecelerde katkıda bulunuyor.

Daha fazla bilgi için: www.petratr.com