Postmodernizmin Öncülerinden ROBERT VENTURI 93 Yaşında Öldü…

Mimar ve teorisyen Robert Venturi, 18 Eylül Salı günü Philadelphia’daki evinde vefat etti. NY Times’ın aktardığına göre ünlü mimarın ölüm nedenini oğlu James Venturi Alzeheimer’dan kaynaklanan rahatsızlıklar olarak açıkladı.

1966 yılında yayınlanan Complexity and Contradiction in Architecture (Mimarlıkta Karmaşıklık ve Çelişki, çev. Serpil Merzi, Şevki Vanlı Mimarlık Vakfı) mimarlıkta Postmodernizmin kaynak kitaplarından biri oldu ve onlarca dile çevrildi. 1964’te tamamlanan ve ilk postmodernist yapı olarak anılan Vanna Venturi Evi’nin tasarımında belirgin bir şekilde öne çıkan maniyerist tavrıyla da mimar, modernizmin “saf düzen hayallerinden” uyanmayı ve mimarlığa anlamı, tarihi referansları ve mizahı çağırmayı öneriyordu.

Vanna Venturi Evi, Philadelphia, 1964

Denise Scott Brown ve Steven Izenour ile birlikte kaleme aldıkları Learning From Las Vegas ise 1972’de yayınlandı. Gündelik sıradan yapıları, popüler ve ticari oldukları için görmezden gelen bir ortamda böylesi bir analize konu etmeleriyle yazarlar, katı bir anlayışı da yıkıyorlardı.

Princeton Üniversitesi’nden 1947’de lisans, 1950’de yüksek lisans derecelerini alan Venturi, mezuniyetinin ardından bir süre Eero Saarinen ve Louis Kahn gibi “nev-i şahsına münhasır” modernistler ile çalıştı. 1954-56 arasında Roma’da American Academy’de bulundu. ABD’ye dönünce Pensilvanya Üniversitesi’nde ders vermeye başladı ve orada 1967 yılında evlendiği Denise Scott Brown ile de tanıştı. 1960’ta William H. Short ile birlikte başladığı serbest mimarlık uygulamalarına 1964’te ortak olduğu John Rausch ile devam etti. 1969 yılında ortaklığa Denise Scott Brown da katıldı.

Robert Venturi ve Denise Scott Brown

Robert Venturi mimari çalışmalarını resmi olarak emekli olduğu 2012 yılına dek VSBA (Venturi Scott Brown Associates) ile sürdürdü. 1991 yılında Pritzker Ödülü’nü alan Venturi, konuşmasında ödüle layık görülen işlerinde ortağı ve eşi Denise Scott Brown’un payını teslim etmek gerektiğine de dikkat çekmişti.