(3Dörtgen)’den: Mimarların Bir 3 Boyutlu Yazıcıya İhtiyaç Duyması için 5 Neden

Mimari süreçleri daha hızlı bir şekilde sunmaya yardımcı olmaktan süreç boyunca daha fazla yineleme elde etmeye kadar 3 boyutlu baskı mimaride birçok konuda işleri kolaylaştırıyor. 3Dörtgen mimarlar için 3 boyutlu yazıcıya sahip olmanın 5 avantajını açıklıyor:

Büyük resmi görün

“İster bir bina tasarımına, isterseniz de büyük ölçekli bir şehir modeline baktığınızda fiziksel olarak bir şey görebilmek her zaman kalıcı bir etki yaratır. 3 boyutlu baskı, bir tasarımın çevresiyle nasıl etkileşimde olduğunu anlamak, üstesinden gelinmesi gereken değişiklikler veya zorlukları algılamak için ekranda görüntülemenin aksine her zaman çok daha iyi sonuçlar sunar. Kısaca 3 boyutlu baskı mimarların hem projeleriyle hem de müşterileriyle daha iyi iletişim kurmasına yardımcı olur.

Daha fazla para harcamadan yineleyin

Bir masaüstü 3 boyutlu yazıcıyı ofisiniz içinde bulundurmanın en büyük avantajlarından biri, modellerin uyarlanması, el ile yeniden yaratılması veya kargolanması için beklemek zorunda kalmadan müşterilerinizden gerçek zamanlı geri bildirimlere anında yanıt verebilmenize olanak tanımasıdır. Bir tasarımdaki küçük değişiklikler için tekrar tekrar baskı alabilirsiniz, böylece bir revizyonun bir şeyi ne kadar etkileyeceğini ve elde etmeye çalıştığınız estetiği ifade edip etmeyeceğini tam olarak anlayabilirsiniz. 3 boyutlu baskı ile, model başına maliyetler önemli ölçüde azaltılırken, birden çok yineleme oluşturmak için bütçeyi serbest bırakabilirsiniz.

 Zaman ve paradan tasarruf edin

Geleneksel model oluşturma yöntemleri zaman alan ya da emek isteyen bir süreci beraberinde getirir. Genelde ofisler bu modelleri dışarıdan temin ederek, henüz sözleşmeye hak kazanmadan önemli bir maliyete katlanmak zorunda olur. Masaüstü 3 boyutlu yazıcıya sahip olmak, modellemenizi kontrol altında tutmak anlamına gelir. Ultimaker S5 gibi gelişmiş bir 3B yazıcı, otomatik baskı plakası seviyeleme ve malzeme akış sensörü gibi özelliklere sahiptir, böylece çalışanların baskıları denetlemek için zaman harcamasına gerek yoktur. Bununla birlikte Ultimaker Cura’nın önceden yapılandırılmış baskı malzemesi profilleri, baskı işlemini bir düğmeye tıklatmak kadar basit hale getirir. Böylece hassas ısı ayarlarıyla uğraşmak için zaman harcamanıza veya baskı plakasının tutuculuğunu endişe etmenize gerek kalmaz.

Geniş malzeme çeşitliliğinden faydalananın

3 boyutlu yazıcı filamentlerinin çeşitliliği, baskı alma sırasında size istediğiniz sonucu alabilmek için esneklik sağlar. Daha ince detayları ya da karmaşık yapıları oluştururken estetikten ve sağlamlıktan taviz vermenize gerek kalmaz. Örneğin beyazın farklı tonlarını kullanarak bir modele zarafet duygusu katabilirken, ahşap veya parlak filament kullanarak modellerinizin geniş bir içeriğie nasıl uyduğunu vurgulayabilirsiniz. Ultimaker’ın sahip olduğu açık filament sistemi, tam olarak istediğiniz malzemeyi kullanmanızı sağlar. PVA gibi çözünebilir destek malzemeleri ise ayrıntılı tasarımları özgürce üretme imkanı sağlar.

Karmaşık tasarımları dert etmeyin

Karmaşık tasarımları ve modelinizdeki ayrıntıları göstermek 3 boyutlu baskı teknolojisi ile mümkün. Geneksel maket oluşturma yöntemleri ile üretilmesi zor olabilecek karmaşık geometrileri 3 boyutlu baskıda kolayca elde edebilirsiniz. Tasarım sürecinin gelişmesine olanak sağlayan 3 boyutlu baskı, müşterilerin ayrıntıı bir çatının veya cehphenin nasıl görüneceğini anlamalarına yardımcı olur, hatta gün ışığı ve gölgelerin binayla nasıl etkilişime girdiğini deneyimlemeye olanak sağlar.

Bunlar, bir 3D yazıcının mimarlık firmanıza ne kadar değer katabileceğinin sadece birkaç örneğidir. Ultimaker’in ekosistemi ile her zaman yüksek kaliteli baskılara güvenebilir, daha verimli çalışmanıza yardımcı olabilirsiniz.”


Ofisinizde 3 boyutlu baskı teknolojisini nasıl kullanabileceğinizle ilgili detaylı bilgi ve danışmanlık için: satis@3dortgen.com