(ACE Mimarlık)’tan Ayşen Savaş’ın Anlatımıyla (ERİMTAN ARKELOJİ VE SANAT MÜZESİ) Etkinliği…

P‘not etkinlikler dizisi kapsamında konuklarını ağırlamaya devam eden Ace Mimarlık’ın bir sonraki etkinlik konusu 2015 yılında ziyarete açılan Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi. Ayşen Savaş, Can Aker ve Onur Yüncü tarafından Ankara Kalesi içinde tasarlanan müzeyi Ayşen Savaş, tasarım süreci ve tasarımın nitelikleriyle beraber katılımcılara aktaracak.


P’not Etlinlikler Dizisi: Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi
Tarih: 13.09.2018 Perşembe saat 19:00
Yer: Ace Ofis – Ankara


Etkinlik 13.09.2018 Perşembe günü saat 19:00’da Ace Ofis’te gerçekleşecek. Katılım durumunuzu bildirmek için 0312 439 68 38-39-40-41 numaralı telefonlardan Ace Mimarlık’a ulaşabilirsiniz. Etkinlik, katılamayanlar için Ace Mimarlık’ın Instagram ve facebook hesaplarından canlı olarak yayınlacaktır. Diğer etkinlikler ise yine bu hesaplardan güncel olarak takip edilebilir.


Ayşen Savaş:
Yüksek Lisans çalışmalarını tarihi eserlerin kültür amaçlı yapılara dönüşümü konusunda ODTÜ’de tamamlayan Ayşen Savaş şu anda ODTÜ’de müzecilik ve mimari tasarım dersleri vermektedir. Londra Üniversite’sinde ve MIT’de doktora çalışmalarını temsil kuramları üzerine tamamlayan Prof. Dr. Ayşen Savaş, son yıllarda Türkiye’de kurulan ve yeniden yapılandırılan bir çok müzenin oluşum ve dönüşüm projelerinde çalışmıştır. 2013 yılında Türkiye’yi Brezilya’nın Rio şehrin’de ICOM (Dünya Müzecilik Konferedasyonu) üyesi olarak temsil eden Savaş, Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nin kuruluş’unda danışmanlık yapmıştır. Alanında uzman ekibi ile birlikte ODTÜ Bilim ve Teknoloji Müzesi, MKEK Sanayi Müzesi ve Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi’nin tasarım ve şantiye çalışmalarını yürütmüş, müzelerin oluşum süreçlerinde çalışanlara eğitimler vererek, sergilerin kuratörlüğünü de yapmıştır. Ayrıca yine aynı ekiple Sultanahmet Bölgesi’nin “Müze Mahallesi’ne dönüşmesi”, Türk ve İslam Eserleri Müzesi, Ankara Kent Müzesi, Cumhurbaşkanlığı Atatürk Evi Müzesi, İstanbul Rezan Has Müzesi, Ankara Kurtuluş Savaşı Müzesi ve Bodrum Arkeoloji Müzesi gibi pek çok önemli müzelerin oluşumunda müzyografi ve müze bilimi alanlarında danışmanlık yapmıştır.