(AS Architects) ve (Gökhan Aksoy Architects)’e WA Awards’tan 2 ÖDÜL!

AS Architects ve Gökhan Aksoy Architects tarafından tasarlanan “Avend Beytepe” ve “Akyarlar Villaları” projeleri, 2006 yılından bu yana World Architecture Community tarafından verilen WA Awards’ın 28. proje döngüsünde ödüle layık görüldü.

“Avend Beytepe” ve “Akyarlar Villaları” projeleri dünyanın pek çok farklı ülkesinden katılımın gerçekleştiği yarışmada, “Tasarlanmış Proje” kategorisinde jüri üyelerinin oyları ile ödül alan projeler arasında yer aldı.

Avend Beytepe

“Ankara’nın büyük bir hızla gelişmeye devam eden bölgelerinden Beytepe’de yer alan Avend Beytepe özgün kimliğinin yanı sıra sağladığı imkanlar ve zengin peyzaj alanları ile yaşam standartlarını değiştirecek, yenilikçi bir tasarım olarak ortaya çıkmaktadır. Toplam 140,000 m² inşaat alanına sahip proje 2 parselden ve 4 farklı kütleden oluşmakadır. Blokların konumlandırılmasında iki parselin tek ve büyük bir iç avluya baktığı hissini elde etmek amaçlanmış, bu sebeple bloklar arsa çeperlerine yerleştirilmiş ve mümkün olan en ferah yeşil alan vistası ve kullanımı sağlanmıştır. Bloklarda insan ölçeğini yakalamak amacı ile yatay bir tipoloji tercih edilmiş ve teraslı kütle yapısı ile bu durum pekiştirilmiştir.

Avend Beytepe, estetik bir kaygı ile tasarlanmasıyla beraber kapsadığı planları fonksiyonel bir tutumla birleştirmiştir. Kendi bahçelerine açılan geniş dubleks daireler, yeşil teras çatılar ve arazinin orta noktasında çözümlenen geniş peyzaj alanına hakim farklı tipolojideki ferah dairelerde ev sahipleri kendini özel hissedeceklerdir.”

Akyarlar Villaları

Akyarlar Villaları

“Bodrum’un Akyarlar bölgesinde konumlanan proje her biri iki katlı, altı farklı yapıdan oluşmaktadır. Projenin denize sıfır bir arazide konumlanması nedeniyle manzaraya hakimiyet önemli bir unsur olarak ele alınmıştır. Zemin katta yer alan ve bahçeye açılan teras alanlarında deniz manzarasının kesintisiz olması amacıyla yerleşim planı ve villa kotları ön planda tutulmuştur. Villa zemin katlarında geniş yaşam alanlarının, geniş bahçe bölümleri ile desteklenmesi proje başlangıcındaki en temel beklentilerden biri olarak ortaya çıkmıştır. Her bir villa bahçesinde aynı zamanda kendine özel bir havuz tasarlanmıştır. Sahil boyunca uzanan ve sahilin üst,  villaların alt kotunda bulunan açık alan, günlük yaşamın büyük bir bölümünün geçirileceği bir peyzaj ve yaşam alanı olarak tasarlanmıştır.”


AS Architects
AS Architects, Y. Mimar Ayşin Sevgi Karakurt tarafından, Ankara ve İstanbul merkezli bir mimarlık stüdyosu olarak kurulmuştur. Stüdyo, Ankara, İstanbul, İzmir ve Bodrum’da yüksek katlı karmaşık programlı büyük ölçekli yapılardan, küçük ölçekli villa projelerine kadar değişen bir aralıkta pratiğini sürdürmektedir.

Ayşin Sevgi Karakurt, pek çok prestijli ve önemli ulusal projelerde yer almış, ödüllü bir mimardır. Projelere olan yaklaşımı probleme kendi içerisinde en verimli, yenilikçi ve aynı zamanda da uygulanabilir çözümü bulmaktır. Tüm bu süreçler içerisinde mühendislik ve danışmanlık firmaları ile yoğun bir koordinasyon ve detaylandırma sürecini de ilerletmektedir.

Stüdyonun en belirgin karakteristiği, tüm ekibin problemin ilk gününden itibaren projenin tamamlandığı süreye kadar aynı motivasyonla tasarım ve detaylandırma performansını göstermesidir. | www.aysinsevgi.com

Gökhan Aksoy Architects:
Gökhan Aksoy Architects, 2010 yılında Y. Mimar Gökhan Aksoy tarafından kurulmuş olan, Ankara ve İstanbul merkezli bir mimari tasarım ofisidir. Ofis kuruluşundan bu yana, genç ve dinamik kadrosuyla, çeşitli ölçeklerde ve yapı türlerinde özgün projelere imza atmıştır.

Kaliteli bir projenin arkasında nitelikli bir tasarım sürecinin olduğuna inanan Gökhan Aksoy Mimarlık, her projeyi farklı soruların çözümlendiği, değişik yöntemlerin deneyimlendiği ve orijinal tartışmaların türetildiği etkileşimli bir süreç olarak ele alır. Firmanın mimarlık faaliyetlerinin temelini, bu süreçler bütününde edindiği mimari bakış açısını korumak ve geliştirmek oluşturur.

Gökhan Aksoy Mimarlık, benimsenen tasarım anlayışı doğrultusunda, birçok önemli proje gerçekleştirmiş ve aynı zamanda birçok ulusal ve uluslararası mimari proje yarışmasında ödül kazanmıştır. |gokhanaksoymimarlik.com