(Hotpoint) ve Jamie Oliver’dan “UNUTULMUŞ GIDALARA TAZE FİKİRLER”…

Hotpoint ve Jamie Oliver, küresel bir sorun olan gıda israfına yönelik farkındalığı arttırmayı hedefleyen yeni “Unutulmuş Gıdalara Taze Fikirler” kampanyasını duyurdu.

Bugün, insan tüketimi için üretilen gıdaların üçte biri ya kayboluyor ya da israf ediliyor. 2020’ye geldiğimizde bu oranın %40’a varması bekleniyor[1]. Sadece Avrupa’da her yıl 88 milyon ton gıda israf ediliyor ve bu israfın %53’e varan sarsıcı bir oranı evlerde gerçekleşiyor1. “Unutulmuş Gıdalara Taze Fikirler” kampanyası ile Hotpoint ve Jamie Oliver, bireylerin ve toplulukların gıda israfını azaltmada nasıl etkin bir rol oynayabileceğine ışık tutmak için çalışacak.

Hotpoint’in gerçekleştirdiği güncel araştırma, Avrupa’da evlere alınan gıdaların %8’inden fazlasının atıldığını ve gıda israfının önemli bir kısmının evlerde meydana geldiğini ortaya koyuyor. Buna karşın, Hotpoint’in çalışması tüketicilerin hatayı evlerinde aramaktansa, süpermarketleri veya restoranları hatalı görme eğiliminde olduklarını gösteriyor. Araştırmaya göre katılımcılar, Avrupa’da en fazla israf edilen dört gıdayı “hazır gıda veya artık yemekler” (%45), ekmek (%38), taze sebze (%30) ve taze meyve (%29) olarak açıklıyor.[2]

Gıda israfı konusunda Türkiye’de de benzer bir tablo söz konusu. Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF)’nun açıklamasına göre israfın boyutu yıllık 214 milyar liraya ulaşıyor. Türkiye’de her yıl üretilen 49 milyon ton meyve ve sebzenin yüzde 25 ila 40’ı, üretim, dağıtım ya da tüketim aşamasında kaybedilirken, TGDF ekmekte de ciddi bir israfın yaşandığına dikkat çekiyor. Türkiye’de günde 4,9 milyon ekmek, yılda 1,7 milyar ekmek çöpe atılıyor.

“Taze Fikirler”, Akıllı Teknoloji ve Akıllı Alışkanlıklar Demek

Hotpoint ve Jamie Oliver, evlerde gerçekleşen gıda israfına yönelik işbirliklerini ilk olarak Nisan 2018’deki EuroCucina’da duyurdu. Bu etkinlikte Hotpoint standındaki yenilikçi ev aletleri ve etkileşimli faaliyetlerle katılımcılara, günlük yaşantılarındaki gıda tercihleri konusunda daha bilinçli bir yaklaşım belirlemeyi aşılayan “Gıdaya Özen Gösterme Kültürü” vizyonu tanıtıldı. Yeni kampanyayla Hotpoint ve Jamie Oliver gıda israfı farkındalığını arttırmak için işbirliklerini sürdürüyor ve tüketicilere satın alma sürecinden başlayarak hazırlamaya, saklamaya ve geri dönüşüme dek günlük gıda serüvenlerinde “kenarda unutulan” gıdaların  küçük değişikliklerle nasıl lezzetli yemeklere dönüşebileceğini gösteriyor. Teknolojinin daha akıllıca kullanılması da artan gıdalarla yemek yapmayı kolaylaştırabiliyor.

Pazarlama Direktörü Aylin Alpay, Tüketiciler gıda israfını engelleyecek veya azaltacak ürünler arayışında ve işte bu da Hotpoint’in temel bir rol üstlendiği alan. Jamie Oliver ile güçlerimizi birleştirerek bu soruna odaklanmak ve gıda serüvenimizin her adımında daha duyarlı ve yaratıcı hale gelmenin gıda israfını nasıl azaltabileceğini göstermek istiyoruz. Yaşamın her anında onlara eşlik eden ürünler ve  elde kalan, artan gıdalara yeni bir soluk kazandıracak doğru teknolojiler ile tüketicileri desteklemeyi hedefliyoruz. Biliyoruz ki inovasyon, gıda israfının azaltılmasında kilit rol oynayabilir” dedi.

Jamie Oliver

Kampanyanın elçisi olarak yorumda bulunan Jamie Oliver, gıda israfının neden artık göz ardı edilemeyecek bir konu olduğunu şöyle dile getiriyor: “Gıda israfı hepimizin karşılaştığı gündelik bir sorun ve çöpe attığımız gıdaların büyük bir kısmını çoğu zaman küçücük bir bilgi ile leziz şeylere dönüştürebileceğimizin farkında olmuyoruz. Halbuki bunu yapmamız yalnızca çevreyi değil aynı zamanda bütçemizi de olumlu etkiler. Önceden planlama, daha akıllı alışveriş yapma, öğünlerimizi daha dikkatli hazırlamaya ilişkin bazı basit ipuçlarını paylaşmak ve fark yaratabileceğimizi göstermek üzere Hotpoint ile birlikte çalışıyorum.”

Gıda alışkanlıklarınızı iyileştirmenize yardımcı olabilecek pek çok ipucu için Hotpoint ve Jamie Oliver’ı takip edebilirsiniz.

[1] Avrupa Parlamentosu Haberi: Gıda israfı: rakamlarla AB’deki sorun (Mayıs 2017).
[2] Kantar TNS tarafından, Whirlpool EMEA (İtalya) için 24 Nisan – 7 Mayıs, 2018 tarihleri arasında, Birleşik Krallık’ta (1,999 katılımcı), Almanya’da (1,000 katılımcı), Rusya’da (803 katılımcı) ve İtalya’da (1,000 katılımcı) yürütülen araştırma. Veri toplama yöntemi: CAWI (Bilgisayar destekli web görüşmesi).

 


Hotpoint:
Bir Whirlpool Corporation markası olan Hotpoint, 1911 yılından beri evin her alanında maksimum konfor sunmak için yenilikçi ürünler tasarlıyor. Hotpoint ürünleri, mükemmel performansı, yüksek verimliliği ve sağladığı enerji tasarrufuyla hayatınıza değer katıyor. Evdeki yaşam kalitesini sürekli artırmak isteyenlerin istekleri ve ihtiyaçları doğrultusunda tasarlanan ürünler, paylaşımın, konforun ve samimiyetin merkezi konumunda bulunuyor.

Whirlpool Corporation:
Whirlpool Corporation, 2017 yılında elde ettiği yaklaşık 21 milyar dolarlık cirosu, 92.000 çalışanı ve toplam 70 üretim ve Ar-Ge merkeziyle bugün dünyanın önde gelen beyaz eşya üreticilerindendir. Hotpoint, Indesit, KitchenAid, Whirlpool, Maytag, Consul, Brastemp, Amana, Bauknecht ve Jenn-Air markaları başta olmak üzere nerdeyse her ülkede tüketicilerle buluşan Whirlpool Corporation’ın Avrupa Operasyon Merkezi olan Whirlpool EMEA İtalya, Pero (MI)’da yer alıyor. Türkiye’nin de dahil olduğu Whirlpool EMEA; yaklaşık 22,000 çalışanı, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’yı kapsayan 30’dan fazla ülkedeki satış ağı ve 7 ülkede faaliyet gösteren üretim tesisleriyle Whirlpool Corporation’ın bir parçasıdır.

Türkiye’de ana markası Hotpoint ve Indesit markalarıyla beyaz eşya, küçük ev aletleri ve klima sektöründe faaliyet gösteren şirket, yeni konsept Hotpoint mağazası yatırımlarıyla büyümeye devam ediyor. Whirlpool Corporation’ın, Manisa’da 1995’ten beri faaliyette olan soğutucu fabrikası ve 2014’te üretime başlayan çamaşır makinesi fabrikası ise son 8 yıldır Ege Bölgesi’nin elektrik-elektronik kategorisinde ihracat rekortmeni.