BÜYÜK ÇAYIR 2018 SERGİLERİ’nin Bir Ayağı (Bilsart)’ta…

Bilsart, 2 Ağustos – 15 Eylül tarihleri arasında Norgunk’nin düzenlediği Büyük Çayır 2018 Sergileri’nin sergi mekanlarından bir tanesi oluyor. Sarkis ve Heinz Peter Schwerfel’in işlerinin yer alacağı sergide, Heinz Peter Schwerfel’in sanatçı portreleri adı altında 5 farklı filmi gösterilecek.


HEINZ PETER SCHWERFEL’İN SANATÇI PORTRELERİ

GÖSTERİM PROGRAMI

HER SALI

Georg Baselitz
45 dakika, 1987; 52 dakika, 2004

Baselitz 1987’de, ancak 50’li yaşlarındayken, gençliği, kariyeri, çalışmaları ve beklentileriyle ilgili ilk defa kameranın karşısında konuşmaya hazır hissetti kendisini. Bu kayıtlarda, resimlerini yeteneksizce yapılmış ve kasten uyumsuz işler olarak tanımlamıştı; ona göre resimleri yine de Alman resminin “çirkin geleneği” içerisinde yer alıyordu. On yedi yıl sonra, sanatçının Bonn-Bundeskunsthalle’deki retrospektifi vesilesiyle hazırlanan ikinci filmde Heinz Peter Schwerfel sanatçıyı 1987’deki kışkırtıcı ifadeleriyle yüzleştiriyor. Artık daha sakin ve yumuşak bir tonda konuşan Baselitz, yeni tema ve tekniklere nasıl yöneldiğini ve özyaşamöyküsel meseleleri daha önce pek mümkün olmayan bir zarafet ve rahatlıkla nasıl işlediğini anlatıyor. Bu iki film program kapsamında peş peşe gösterilmektedir.

HER ÇARŞAMBA

What about Style?
Alex Katz – A Painters’ Painter
56 dakika, 2003

Alex Katz 50 yılı aşkın bir süredir modern sanatın moda trendlerine karşı kendi figüratif resmini yapmayı sürdürmüştür. Düz, zarif ve gerçekçi stili onu figüratif resmin öncülerinden biri haline getirirken, geniş izleyici kitleleri tarafından hiçbir zaman yeterince tanınmamıştır. Heinz Peter Schwerfel, tanımlanması zor bir sanatçı olan Katz’ı Main’deki atölyesinde ve Soho’daki dairesinde çalışırken kaydeder. Görüntüler arasında Katz’ın en büyük resmi olan The Black Brook başlıklı 10 metrelik bir tuvali de yer almaktadır. Film, Katz’ın 40 yıllık bir süre zarfında ürettiği 20 resimden oluşan sanal bir sergiyle kapanır.

HER PERŞEMBE

Make Me Think – Bruce Nauman
1 saat 10 dakika, 1997

Son 40 yılın en etkileyici sanatçılarından birinin çalışmalarına ve dünyasına yaklaşmaya çalışan “Make Me Think” izleyiciyi, eserlerinde korku, sevgi, yalnızlık, seks ve ölüm gibi ebedi temaları ele almaktan hiç vazgeçmeyen Bruce Nauman’ın evreninde bir gezintiye çıkarıyor. New Mexico’da inziva hayatı süren Nauman, video-performans, neon-heykel, fotoğraf, alçı ve bronz gibi disiplinler arası alanlarda çalışmaktadır. Joan Simon, Robert Storr ve Joseph Kosuth ile yapılan röportajların da yer aldığı film, Nauman’ın erken dönem filmlerine eğilmenin yanı sıra “Clown-Torture” ve “Anthro/Socio” gibi agresif video enstalasyonlardan da detaylı kesitler sunar.

HER CUMA

Plaisirs/déplaisirs: le bestiaire amoureux d’Annette Messager
52 dakika, 2001

Heinz Peter Schwerfel’in bu portre çalışmasında Anette Messager’nin enstalasyonlarından derlenmiş görüntülere, Ulrich Lask’ın bir ses işi eşlik ediyor. Kamera sanatçının atölyesini yavaşça katederken Messager dış seste kalıp işleri üzerine konuşur. Akışın bir noktasında sanatçının sesiyle görüntüsünün beklenmedik bir anda buluşması izleyici için güzel bir sürpriz olur.

HER CUMARTESİ

The World According to Kapoor
52 dakika, 2011 

Kültürlerarası büyücü, estetik mükemmeliyetçi ve imkansızın mühendisi olan heykeltraş Anish Kapoor, işlerini daima yeni sanatsal ve teknik meydan okumalarla üretir ve geliştirir.

Hindistan’da doğan, 70’lerden beri İngiltere’de yaşayan Kapoor, devasa aynalarıyla bulutları yakalar, pigment minyatürleriyle monokrom renkleri heykelleştirir. Bu film, sanatçının Londra’daki atölyelerinden Şikago ve Napoli’deki kalıcı enstalasyonlarına, Bilbao, Mumbai ve Delhi’deki sergilerine uzanan bir yolculukla Kapoor’un dünyasını anlatmaktadır.


HEINZ PETER SCHWERFEL:
1954’te Köln’de doğdu, felsefe ve sanat tarihi alanlarında eğitim gördü. Jeff Koons, Rebecca Horn, Anish Kapoor gibi sanatçı portreleri de içeren yaklaşık 60 film üretti. Yazıları ART Kunstmagazin ve Beaux Arts Magazine gibi dergilerde yayınlandı; filmleri Musée National d’Art Moderne (Paris) ve Museum of Modern Art’ı (New York) içeren pek çok sanat kurumunda gösterildi. Kino der Kunst (Münih) film festivalinin sanat direktörlüğünü yürüten Schwerfel, Köln ve Paris’te yaşamaktadır.


BİLSART:
Bilsar, yıllardır güncel sanat alanında destek verdiği projelere bir yenisini ekledi. Sanatçılara video işlerini sergilemek için yeni bir alan yaratmak ve sanatseverleri bir araya getirmek amacıyla, ofis binasının garajını kar amacı gütmeyen ve video sanatına odaklanan bir sanat mekanına dönüştürdü. Ocak 2018 itibariyle video sanatının güncel örneklerini, 15 günde bir değişen bir programla sunan Bilsart, yine bu alana odaklanan bir kütüphaneyi de kullanıma açtı.

Bu dinamik sergi programı dâhilinde koleksiyoner seçkilerine, küratöryel projelere, workshop ve panellere yer verecek olan Bilsart, aynı zamanda sanatçı, küratör ve koleksiyoner konuşmalarına da ev sahipliği yapıyor olacak.

Bilsart’ın kâr amacı gütmeyen bu sanat mekanının ajandasında yer alan bir diğer önemli etkinlik ise genç sanatçılara görünürlük sağlayabilmek adına yapacağı açık çağrılar. 

Bilsart
Evliya Çelebi Mah, Kıblelizade Sk. No:5/A 34430 Beyoğlu/İstanbul

Salı – Cumartesi
10.00 – 18.00

bilsart@bilsar.com                                          
www.bilsart.com                                                         
Bilsart | Bilsar’ın kâr amacı gözetmeyen bir sanat girişimidir.