(Kastamonu Entegre), MV MAPLE Gemisi ile Florida’dan Türkiye’ye Hammadde Taşıyacak!

Kastamonu Entegre, Oshima Tersanesi ile yaptığı anlaşma neticesinde inşa edilen, yaklaşık 46 bin ton ağaç yongası taşıma kapasitesine sahip gemiyi imza töreniyle teslim aldı. Kastamonu Entegre MV MAPLE adını taşıyan bu gemi ile, Jacksonville/Florida limanından Türkiye’deki fabrikalarına hammadde taşıyacak.

Ağaçtan üretilen panel sektörünün dünya çapındaki aktörlerinden Kastamonu Entegre, dünyanın en önemli tersanelerinden Japon Oshima Tersanesi ile yaptığı MV MAPLE gemisini suya indirdi. MV MAPLE, kendi klasmanındaki diğer gemilerden daha büyük hacme sahip olan “Woodchip Carrier” gemi sınıfında bulunması ve Kastamonu Entegre’nin hammadde tedariğini güvenceye alması açısından dikkat çekiyor.

MV MAPLE, 52.800 DWT’lik kapasiteli ve 210 metre boyuyla öne çıkıyor

Ürünlerinde kimyasal madde oranının sağlığı tehdit etmeyecek düzeyde olduğunu gösteren “Blue Angel (Mavi Melek)” sertifikasına sahip olan Kastamonu Entegre, 52.800 DWT’lik kapasitesiyle ve 210 metre boyutlarıyla öne çıkan MV MAPLE adlı yeni gemisini, Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız ve Oshima Tersanesinin üst düzey yetkililerinin katıldığı törenle 28 Temmuz Cumartesi günü teslim aldı. Teslim törenin konuşan Haluk Yıldız, Kastamonu Entegre, Sumitomo Corporation ve Oshima Tersanesi arasındaki iş birliğinin iki ülke arasındaki köklü geçmişin derinleşmesine de büyük katkı sağlayacağını ve bundan da son derece mutlu olduklarını ifade etti. Odun yongasına duyulan sürekli ihtiyaç, navlun piyasalarının kötü olması ve yakıt tasarrufu gibi konulara bir çözüm olması için yaptırılan geminin inşası ile ilgili Yıldız, “Mevcut geminin yerine ikame edilecek yeni gemi inşa ettirmenin en doğru çözüm olacağına karar verdik. Böylece dünyanın en önemli tersanelerinden Japon Oshima Tersanesi ile anlaştık. MV MAPLE gemisi, ağırlıklı olarak Jacksonville/Florida limanından Kastamonu Entegre’nin Türkiye’deki fabrikalarına hammadde taşıyacak” ifadelerini kullandı.

 

 

Global çapta ağaç bazlı panel sektöründe faaliyet gösteren Kastamonu Entegre, “Woodchip Carrier” olarak tanımlanan gemi sınıfında bulunan MV MAPLE ile hammadde tedariğinde karşılaştığı taşıma bedelleri problemini aşmayı planlıyor.


Kastamonu Entegre
1937 yılında temelleri atılan Hayat Holding çatısı altında 1969 yılında kurulan Kastamonu Entegre, ilk tesisi olan Yonga Levha Fabrikası ile 1971 yılında Kastamonu’da üretime başladı. 2017 yılı itibariyle yıllık 2.4 milyon m³ MDF, 2.6 milyon m³ yonga levha, 70 milyon m² laminat parke, 19.5 milyon adet kapı paneli ile toplamda 5 milyon m³ ağaç bazlı panel üretim kapasitesine sahiptir. 2017 yılında 550 milyon dolar yurt dışı faaliyetlerinden kaynaklı olmak üzere 1.3 milyar dolar ciro gerçekleştiren Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi, Türkiye’de sektör liderliğinin yanı sıra Avrupa’da 4’üncü sırada, dünyada ise 7’inci sırada yer almaktadır. Kastamonu Entegre’nin yurt içinde Gebze, Kastamonu, Balıkesir, Samsun, Tarsus ve Adana’da, yurt dışında ise; Romanya, Bulgaristan, Rusya, İtalya ve Bosna Hersek’te olmak üzere 19 ayrı üretim tesisi bulunmaktadır. Yaklaşık 100 ülkeye ihracat gerçekleştiren Kastamonu Entegre, 6.000 kişiye istihdam sağlamaktadır. ISO 9001 Kalite, OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği, ISO 50001 Enerji Yönetimi, FSC (Sürdürülebilir Orman Yönetimi) kalite sistemi belgelerine sahiptir. Medepan markalı MDF ürünleri için müşteri talebine istinaden E0 ve CARB Phase2 (California AirResources Board) belgeli ürün üretebilmektedir. Kastamonu Entegre, TSE ve Avrupa Normları’na (EN) uygun üretim yapmaktadır ayrıca “Floorpan” ve “Artfloor” markalı laminat parke üreten tesisleri, üretimde çevre dostu malzemelerin kullanıldığını, aynı zamanda üründeki kimyasal madde oranının sağlığı tehdit etmeyecek düzeyde olduğunu gösteren “Blue Angel (Mavi Melek)” sertifikasına sahiptir.