(BETONART) 57. Sayısında “YENİ” Temasını Ele Alıyor…

BETONART, Kreatif Mimarlık kurucularından Aydan Volkan’ın konuk editörlüğündeki 57. sayısında “yeni” temasına mimarlık, grafik tasarım, nörobilim, müzik, güzel sanatlar, psikoloji gibi farklı çerçevelerden bakıyor.

57.sayıda Gürbey Hiz, betonarme inşaat tekniğinin Osmanlı ve Türkiye’deki gelişimini Servet-i Fünun ve Arkitekt dergileri üzerinden ele alırken Ersin Altın, avangard ve sonrasındaki sanat akımlarının “yeni”ye yaklaşımını tartışıyor. Eray Çaylı “antroposen” kavramını ona öncül ve artçıl diğer kavramlarla açıklarken Hakan Gürvit, nörobilim bakış açısıyla biyolojik organizmaların, özellikle insanların “yeni”yle ilişkisini gözden geçiriyor. Emre Senan ise sayıya özel hazırladığı “Yeni Ürün” isimli görsel çalışma ile sayıya katkı yapıyor.

Özgür Öğütcen’in psikoloji açısından “yeni” ve “değişim” kavramlarını yorumladığı sayıda, Bülent Erkmen ile 40 yıla yayılan tasarım sürecini yeni bir düzenlemeyle izleyicilere sunduğu “Remix” sergisi üzerine bir söyleşi de yer alıyor. Ali Perret “yeni” ile tanımlanan müzik akımları üzerinden bugün kavramın müzisyenler için ne ifade ettiğini; Elvan Arıker ise Galataport projesi örneğiyle kentsel açıdan “eski”nin “yeni”yi meşrulaştırmada oynadığı rolü açıklıyor.

Sayıda ayrıca Emrah Altınok, Çağda Türkmen, Murat Sökün, Begüm Kübra Nas, Ece Konuk, Nilüfer Karanfil, Eren Can Altay, Yeşim Hafize Desticioğlu ve Ezgi Yılmaz; İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Tarihi, Teorisi ve Eleştirisi yüksek lisans programında Emrah Altınok tarafından yürütülen “Kapitalist Kentleşmenin Tarihi ve Ekonomi Politiği” dersi kapsamında kaleme aldıkları, “istif”, “sınır” ve “yıkım” kavramları üzerine 4 yazı ile içeriğe katkıda bulunuyor. Ersen Gürsel kendi gerçekleştirdiği üç proje üzerinden “yeni”yi tanımlarken Serenay Elmas ve Sema Alaçam, bilişim ve üretim teknolojilerindeki gelişmelerin mimarlıkta tasarlama ve yapma biçimlerinde sunduğu değişimi betonu kullanan denemelerle örneklendiriyor.

Sayının özel bölümlerinden “yeninin imgesi”nde ise Kerem Piker, Ali Osman Öztürk, Mehmet Konuralp, Eren Çıracı, Boran Ekinci, Doğan Tekeli, Cemal Mutlu, Kerem Erginoğlu, İkiartıbir Mimarlık, Nevzat Sayın ve M artı D Mimarlık; kendileri için “yeni”yi ifade eden işlerinden imgeler paylaşıyor. BETONART’ın yaptığı açık çağrıya cevap olarak gelen ve “yeni mimar” bölümünde toplanan çizimler ise Hakan Tüzün Şengün, Deniz Yıldırım, Ecem Kocaarslan, Ilgın Hancıoğlu, Onur Kutluoğlu, Nihan Caba ve Elif Kartal’a ait.

BETONART’ın 56. sayısına Beşiktaş’ta Mephisto ve Kırmızı Kedi Kitabevleri, Kadıköy’de 6:45 Dükkan ile İmge Kitabevi ve Robinson Crusoe 389 Kitabevi’nden ulaşılabilir.

www.rob389.com ve www.betonart.com.tr adreslerinden eski ve yeni sayıları satın alabilir, www.betonart.com.tr adresinden BETONART’a abone olabilirsiniz.

BETONART’ın 2017 yılı ve sonrasına ait sayılarına, App Store veya Google Play üzerinden Turkcell Dergilik uygulamasını indirerek ulaşmak da mümkün.