(İstanbul Bilgi Üniversitesi) POTPLUS Tasarım Araştırma Grubu Venedik’ten ÖDÜLLE Döndü!

İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğretim üyeleri Fulya Akipek ve Tuğrul Yazar‘ın birlikte kurduğu POTplus Tasarım Araştırma Grubu, Komün-aksiyon Duvarlar projesi ile Venedik’ten ödülle döndü.

Bu yıl 5’incisi Venedik’te düzenlenen Uluslararası Mimarlık ve Yapılı Çevre Konferansı kapsamında verilen S. Arch Mimarlık Ödülleri sahiplerini buldu. Dünyanın dört bir yanından mimarlık alanında önemli isimlerin yer aldığı jüri, Komün-aksiyon Duvarlar (Common-action Walls) projesine mansiyon ödülü verdi.

BİLGİ Mimarlık Fakültesi öğretim üyeleri Fulya Akipek ve Tuğrul Yazar’ın öncülüğünde, Dilek Yürük, Gizem Akgün, Işıl Çokuğraş, Özgül Öztürk Aksu, Rahman Çelebi ve Serkan Uysal’dan oluşan proje ekibinin çalışması halen Antalya Karaalioğlu Park’ta yer alıyor.

Küratörlüğünü Alişan Çırakoğlu ve Ebru Erdönmez’in yaptığı 4. Antalya Mimarlık Bienali için üretilen “Komün-aksiyon Duvarlar”ın tasarımının temelinde, sürdürülebilirlik ve toplumsal kullanım konuları yer alıyor. Kireç ve alçı gibi malzemelerin inşaat atığı olan killi hafriyat toprağına karıştırılmasıyla ve sıkıştırılmış toprak yöntemiyle üretilen “Komün-aksiyon Duvarlar”, aynı zamanda üzerinde bitki yetişebilen, hasat yapılabilen bir dikey bahçe işlevi görüyor. Geleneksel sıkıştırılmış toprak duvar yönteminin, çağdaş kalıp üretim yöntemleriyle bütünleştirilen proje sonucunda, sayısal tasarımın imkanları ile içi boşluklu, fabrikada üretilen, modüler bloklar sistemi geliştirildi. Duvar dizilimine damlama sulama sistemi entegre edildi. Bu anlamda proje, sanayi-üniversite işbirliği için de önemli bir örnek olma özelliğini taşıyor.

Geleneksel mimariyle teknolojiyi bir araya getiren tasarım, minimum su kullanımını sağlayarak, bitkiler için gölgeli alanlar yaratarak sıcak ve uzun yaz mevsiminde bitkilerin hayatta kalmasını sağlıyor.

Projeyle ilgili ayrıntılı bilgi için http://potplus.org/common-action-walls/ sayfası ziyaret edilebilir.


İstanbul Bilgi Üniversitesi:
1996 yılında Türkiye’de üniversite yaşamına yeni bir soluk getirmek amacıyla yola çıkan ve kurulduğu günden bu yana öğrencilerine uluslararası gelişim fırsatları sunan İstanbul Bilgi Üniversitesi, Laureate Uluslararası Üniversiteler Ağı’nın Türkiye’deki tek üyesidir. Yaklaşık 1500 kişilik bir öğretim kadrosuna sahip olan İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin 25.000’i aşkın öğrencisi ve 30.000’i aşkın mezunu bulunmaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi, Sosyal ve Beşeri Bilimler, Hukuk, İşletme, İletişim, Sağlık Bilimleri, Mimarlık ve Mühendislik ve Doğa Bilimleri fakültelerinin yanı sıra yüksekokulları, meslek yüksekokulları ve enstitüleri çatısı altında 150’yi aşkın ön lisans, lisans ve doktora programı sunmaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin İstanbul’un merkezinde, Santralistanbul, Dolapdere, Kuştepe ve Kozyatağı olmak üzere dört kampüsü bulunmaktadır. Yükseköğretim Derecelendirme Kuruluşu QS’in, 2018 yılı “Gelişmekte Olan Avrupa Ülkeleri ve Orta Asya Üniversiteleri Sıralaması’nda BİLGİ, en iyi 140 üniversite arasında yer almaktadır. Sıralamaya göre BİLGİ, Türkiye’deki en iyi 16 vakıf üniversitesi arasında bulunmaktadır. İstanbul Bilgi Üniversitesi hakkında ayrıntılı bilgiye www.bilgi.edu.tr adresinden ulaşılabilir.