ROM & JUL: Farklılıkların ERGONOMİK ve ESTETİK Uyumu

Son yıllarda yaşam ve sosyalleşme alanı haline gelen açık ofislerin beraberinde getirdiği esnek üretim modelleri, konsantrasyon odaklı bireysel çalışma ile sosyalleşme odaklı takım çalışmasını bir arada sunuyor. Mimar ve Yüksek Endüstri Ürünleri Tasarımcısı Ayça Akkaya Kul tarafından ‘Well-being’ ve ‘İnsan Odaklı’ yeni nesil ofis yaklaşımlarına uygun olarak tasarlanan oturma ünitesi “Rom&Jul”, doğadaki çakıl taşlarından aldığı ilhamla biçimlenen formu ve renklerin birbirleriyle sağladığı uyumu çalışma alanlarına yansıtıyor.

Çalışan kuşaktaki değişime paralel olarak sıklıkla rastladığımız açık ofisler, günümüz teknolojisi ile çalışan ihtiyaçları doğrultusunda evrilerek, mobil çalışma konusunda daha fazla olanak sağlıyor. Böylece ofislerde gün içerisinde farklı çalışma biçimleri arasında geçiş yapma imkanı sayesinde çalışma alanları da esneklik kazanıyor. Bir yanda “konsantrasyon, sessizlik, kendine ait alan, rahatlık” kavramları ile bireysellik ön plana çıkarken, diğer yandan “sosyalleşme, sunum, beyin fırtınası, takım çalışması, informal çalışmalar” kavramları ile bir arada çalışma alanları da mümkün kılınıyor. Tasarım hikayesinin çıkış noktasını buradan alan Rom&Jul formunda ve ergonomisinde Mimar ve Yüksek Endüstri Ürünleri Tasarımcısı Ayça Akkaya Kul’un ‘well-being’ odaklı tasarım anlayışını en yalın haliyle yansıtıyor.

Tasarımı Ayça Akkaya Kul’a, geliştirme ve üretimi ise Connection Turkey’e ait olan Rom&Jul, ilk kez BASF Türk Ofisi’nde kullanılmış. Ürünün tasarımındaki başlangıç noktasını, kendi mesleki çalışma konuları da olan ‘Well-being’, ‘İnsan Odaklı Tasarım’ ve ‘Biyofilik Tasarım’ kavramlarından aldığını vurgulayan Ayça Akkaya Kul, ilk eskizlerindeki ilham kaynağının ise çakıl taşları olduğunu belirterek ekliyor: “Farklı form ve renklerdeki çakıl taşlarının birbirleri ile uyumlarını, birbirini sararak kucaklayan, aslında birbirine yaslanan iki insanın sıcaklığı hissi ile birleştirdik. Ürünün, gerek formunda ve ergonomisinde, gerekse dokusunda, insana dokunan duyguları ve hisleri ön planda tuttuk.” 

İlk bakışta adeta birbirine sarılmış görüntüsü veren Rom&Jul, birbirilerinden ayrılarak bağımsız birer oturma ünitesine dönüşürken, yan yanayken de kullanıcılarına bağımsız birer ürün üzerinde oturdukları hissini veriyor. Model aşamasından kalıp imalatının sonuna kadar titizlikle ve ince detaylar göz önünde tutularak tasarlanan Rom&Jul, görsel canlandırmadaki formların, gerçek kalıpta da birebir uyumluluğuna dikkat edilerek üretiliyor. Metal iskelet üzerine soğuk dökme sünger ile oluşturulan Rom&Jul, için üretimdeki teknik gereklilikler, ürün ergonomisi ile uyumlu hale getiriliyor. Üretiminde kullanılan bileşen ve malzemelerin minimumda tutulduğunu ve geri dönüştürülebilir nitelikte olduğunu dile getiren tasarımcı, ürünün uzun yıllar kullanılabilmesini sağlayacak iskelet yapısı ile ürünün sürdürülebilir tasarımına dikkat çekiyor.

Sadece ofislerde değil, kullanıcı konforunun gözetildiği tüm mekanlara fonksiyonel ve estetik bir dokunuş veren Rom&Jul, otel, hastane, müze, okul, kütüphane gibi farklı işlevdeki sosyal binaların bekleme, dinlenme ve lobi alanları için de fark yaratır nitelikte.


Ayça Akkaya Kul:
Ayça S. AKKAYA KUL, 2000 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümünden mezun olduktan sonra, İstanbul Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı’ ında lisansüstü eğitimini tamamlamıştır.

Mimaristudio:
Ana gayesi özgün, çağdaş, kaliteli ve insan merkezli hizmet sunmak olan Mimaristudio, 2006 yılında Mimar ve Yüksek Endüstri Ürünleri Tasarımcısı Ayça S. AKKAYA KUL ve Yüksek Mimar Önder KUL öncülüğünde kurulmuştur.

Mimaristudio, tasarımlarında savunduğu modern mimari ilkeleri, teknolojik gelişme ve uygulamaları takip ederek yorumlamakta, bu gelişmeleri geçmişin ve günümüzün değerleri ile bir araya getirerek, temelinde doğa ve insan olan farklı konu ve içerikte projeler geliştirmektedir. Yürüttüğü her projeyi, projenin kendi iç koşulları içinde ele alarak ve bu koşullara yenilikçi ve farklı çözümler katarak, fonksiyonel, net ve estetik mekanlar kurgulamayı amaçlar.

Her yeni proje için ayrı olarak geliştirdiği özgün tasarımlar ile şekillendirdiği projeleri, dalında uzman kişi ve kurumlarla işbirliği yaparak, bir takım çalışması ve proje çözüm ortaklığı yaklaşımı ile yürütmektedir. Mimari proje, iç mimari proje, saha uygulama ve uygulama kontrolü çalışmaları, statik, elektrik, mekanik, aydınlatma, akustik, görsel tasarım, peyzaj gibi farklı disiplinlerin projelendirilmesi, proje yönetimi ve uygulamalarının yanında, projeye özel mobilya ve aydınlatma tasarımları ile bunların üretimleri hizmetleri de vermektedir. Özellikle yeni nesil çalışma mekanları, biofilik tasarım ve insanı merkezine alan “well-being” yaklaşımı üzerine çalışmaları son dönemde öne çıkmaktadır.

Basf Turk, Kibar Holding, Philip Morris SA Pazarlama ve Satış A.Ş, Philip Morris Seyahat Perakende Satış A.Ş., Vodafone Telekomünikasyon A.Ş., Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş., Polimeks İnşaat gibi uluslararası gruplarla tamamlanan ve devam eden projeleri söz konusudur.