(Ergün Mimarlık)’tan ENERJİ ve ÇEVRE DOSTU Tasarımda ÖNCÜ Projeler…

1995 yılında kurulduğu günden itibaren farklı ölçeklerde konut, iş merkezi, alışveriş merkezi, hastane, sosyal ve kültürel tesisler gibi geniş bir yelpazede hizmet veren Ergün Mimarlık, Amerikan Yeşil Binalar Konseyi (USGB) tarafından oluşturulmuş LEED Sertifikalı (Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik Sertifikası) projelere imza atmaya devam ediyor.

Ergün Mimarlık’ın tasarımlarını üstlendiği LEED Sertifikasına sahip Mermerler Plaza, Nidakule Göztepe ve Antakya Palladium AVM yapılarının ortak yanı enerji ve çevre dostu tasarım yaklaşımına sahip olmaları.

Mermerler Plaza

İstanbul-Anadolu Yakası’nda yer alan LEED Gold sertifika sahibi Mermerler Plaza, planlama aşamasından itibaren yeşil bina kriterlerinin tasarıma entegre edildiği bir ofis binası. Çekirdeğin en çok güneş alan batı cephesinde çözülmesi ve 3 boyutlu cam cephe tasarımı enerji kazanımını sağlayan en önemli tasarım kriterlerini oluşturuyor. Cephedeki farklı açılarda sağlanan kırılmalar sayesinde gündüz saatlerinde değişken yansıma etkileri sağlanırken, güneş ışınları forma dayalı olarak filtreleniyor. Geometrinin oluşturduğu yan alınlar ise, ilave bir güneş kırıcı imalatını gerektirmeden güneş ışığının kontrolünü sağlamaya yardımcı oluyor.

Nidakule Göztepe

Doğal havalandırma ve ofis çalışanlarının konforu göz önünde bulundurularak Ergün Mimarlık tarafından tasarlanan Nidakule Göztepe ofis binası enerji kazanımı konusunda birçok parametreyi aynı anda sağlayarak LEED Gold sertifikası almaya hak kazanmış. Sürdürülebilirlik ve iç mekândaki yaşam kalitesi ön planda tutulurken güneş kontrolü bir kabuk tasarımıyla sağlanıyor. Cephedeki yatay elemanlar yönlere, dolayısıyla da güneş ışınlarının gelişine göre sıklaşarak ya da kalınlaşarak cephedeki dolu–boş dengesini ve enerji korunumunu gözetiyor.

Palladium AVM

Dünya tarihi için önemli bir kent olan Antakya’daki LEED Gold sertifikalı Palladium AVM ise bulunduğu tarihi doku ile bölgenin iklim koşullarının birlikte gözetildiği bir kurguya sahip. Yapının sürdürülebilirliğini tasarım girdilerinin başına koyan Ergün Mimarlık, doğal havalandırma, yerel malzeme kullanımı, güneşin konfor oranını belirleyen cephe tasarımı ile daha yaşanabilir mekânlar ortaya koymuş. Avlu ve teraslardan oluşan kurgu ise doğal havalandırma sağlarken yapı, kullanıcısı için güneşten korunan, serin açık mekânlar sunuyor.

Ergün Mimarlık ortaklarından Y.Mimar Eser Ergün 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında, tasarımlarında sürdürülebilirliği bir bütün olarak ele aldıklarına değinerek, “Çevre dostu binalar tasarlarken yapısal kriterler kadar ekonomik önlemleri de önemsiyoruz, sürdürülebilirliği bir trend olarak görmekten ziyade gelecek senaryolarına ve ihtiyaçlarına dair öngörüler ürettiğimiz sürdürülebilir bir tasarım bilinci yaklaşımıyla ele alıyoruz” açıklamasında bulundu.

 


Ergün Mimarlık:
Ergün Mimarlık; Dr. Ender Ergün ve Y. Mimar Cavit Ergün tarafından 1995 yılında, İstanbul’da kurulan mimarlık ve tasarım stüdyosudur. 2007 yılında Y. Mimar Eser Ergün’ün ortak olarak katılımıyla kolektif bir üretim modeli benimseyen ekip, mimarlık ve iç mimarlık alanlarında taze ve yeni fikirler üretmeyi amaçlar. Tasarladığı yapıların mekansal bütünlüğünü sağlamak amacıyla, 2012 yılından bu yana, Mimar Zeynep Yapar Ergün ve Mimar Esat Özkan’ın iç mimari bölümünü kurmasıyla, iç mimari projeler de üreterek, mimari pratikleri iç mekan çözümleri ile bir araya getirir.

Kuruluşundan itibaren farklı ölçeklerde konut, iş merkezi, alışveriş merkezi, hastane, sosyal ve kültürel tesisler gibi geniş bir yelpazede hizmet veren Ergün Mimarlık, üretmekte olduğu projeleri çevresel bağlamı ve kentsel bütünlüğü ile ele alan bir tasarım anlayışına sahiptir. Tasarım sürecinde yapıların uygulanabilirliğini öngörerek, gerçekçi ve akılcı yaklaşımlar tercih eder. Kullanıcı deneyimini mekansal tasarımın odak noktasında tutarak tasarladığı yapıların ve mekanların kullanıcıda heyecan ve ilgi uyandırdığı bir atmosfer kurgulamayı hedefler.

Üretim sürecinin gelişmesi için yarışma pratiğinin önemini yadsımayan ekip, katıldığı ulusal mimari proje yarışmalarında 5’i birincilik olmak üzere çeşitli derecelerde ödüller aldı. Ergün Mimarlık tarafından projelendirilen Mermerler Plaza, Nida Kule Göztepe, Nidapark Beşiktaş, Palladium Antakya, Pendik Cebeci Residences, 3s Firuze Konakları Satış Ofisi yapıları, EuropeanPropertyAwards, World Architecture CommunityAwards, Sign Of The City Ödülleri ve Arkitera Mimarlık Yıllığı Seçkileri gibi ulusal ve uluslararası bir çok platformda ödüller aldı.

Ergün Mimarlık, tüm üretim süreçlerini kendi bağlamı içerisinde ele alıp sorgulayarak, kent kültürüne katkıda bulunan, kullanıcı odaklı mekanlar ve yaşam çevreleri tasarlar. | www.ergunmimarlik.com.tr