(GF Hakan Plastik), DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ Nedeniyle Suyun Önemine Dikkat Çekiyor!

GF Hakan Plastik, 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeni ile yaptığı açıklamada çevre kirliliğinin etkilerinin en fazla hissedildiği kaynaklardan birinin su olduğuna dikkat çekerek, suyun yaşamsal öneminin altını çiziyor.

Çevre kirliliği, hava, su, toprak kirliliği ile birlikte iklim değişikliğini kapsayan geniş bir kavram olarak karşımıza çıkıyor. İklim değişikliğinin etkileri yıllara yayılan bir süreçte nisbeten daha yavaş hissedilse de hava ve su kirliliğinin etkilerini çok daha hızlı bir şekilde görülebiliyor. GF Hakan Plastik de, 1974 yılından bu yana 5 Haziran tarihinde kutlanan “Dünya Çevre Günü” nedeniyle suyun yaşamsal önemine dikkat çekiyor.

Günümüzde insanlığın karşı karşıya olduğu en ciddi ekolojik tehditlerden biri olarak görülen su kirliliği, insan hayatını tehdit ediyor. Göller, ırmaklar, okyanuslar gibi su kaynaklarına zehirli ve kirli maddelerin karışmasıyla kirlenen sular, yer altı kaynaklarına karışan zehirli maddeler/atıklar zaten kısıtlı olan temiz su kaynaklarının giderek azalmasına neden oluyor. Küresel olarak, atık suyun yüzde 80’i işlenmeden veya yeniden kullanılmadan ekosisteme geri akıyor.

Birleşmiş Milletler raporuna göre 2.1 milyar insanın evinde güvenli içme ve kullanma suyu bulunmadığının altını çizen GF Hakan Plastik yetkilileri, bu durumun daha da kötü boyutlara ulaşmadan pek çok konuda önlem alınması, en önemlisi de bilinç düzeyinin artırılması gerekliliğine değiniyorlar.

Türkiye’nin 2030 yılına kadar su fakiri ülkeler arasında yer alacağının belirtildiğini ifade eden yetkililer, bu nedenle su yönetimi konusunda ciddi adımlar atılması gerekliliği üzerinde duruyorlar. Günümüzde yeşil alt yapı ve gri alt yapının doğru kombinasyonla kullanımı üzerinde çalışmalar yürütülmeye başladığını belirten GF Hakan Plastik yetkilileri, Türkiye için de doğru suyu yönetimi uygulamalarının kaynakların kullanımı, temiz su kaynaklarının korunması, insan ve suya bağlı diğer canlı türlerinin sağlının korunması gibi bir zincirin halkalarına pozitif yansımaları olacağına dikkat çekiyorlar.


GF Hakan Plastik:
Georg Fischer, 1802 yılında kurulmuş İsviçre merkezli bir firmadır. 3 ana iş kolunda faaliyet göstermektedir: Boru sistemleri (GF Piping Systems), Otomotiv (GF Automotive) ve Makine çözümleri (GF Machining Solutions). 32 ülkede 45 üretim tesisine ve yaklaşık 14.400 çalışana sahiptir. GF Piping Systems, plastik ve metalden yapılmış boru sistemleri konusunda dünyadaki lider kuruluşlardan biridir. GFPS, su ve gazın sanayi, kamu hizmetleri ve yapı teknolojisi içinde güvenli bir şekilde taşınması için sistem çözümleri ve yüksek kaliteli bileşenler üretmektedir. 3 ana gruba sahip GFPS, üst yapı, alt yapı ve endüstriyel alana yönelik ürünler sunmaktadır. 1965 yılında kurulan Hakan Plastik, yenilikçi yapısı ile plastik boru sistemleri alanında lider markalardan biridir. Türkiye’de sessiz boruyu ilk üreten firmadır. 2013 yılında gerçekleşen satın alma ile GF Hakan Plastik markası ile plastik boru sektöründe hem iç pazarda hem de ihracat alanında çalışmalarına devam etmektedir. | www.hakan.com.tr