(SALT Beyoğlu)’nda Konuşma: Kış Bahçesi’ni Topraklamak

Kış Bahçesi, SALT Beyoğlu, Mayıs 2018 Fotoğraf: Ali Taptık, ONAGÖRE

KHORA’dan mimar Aslıhan Demirtaş ile SALT Araştırma ve Programlar Direktörü Meriç Öner, SALT Beyoğlu’ndaki Kış Bahçesi’nin dönüşümü üzerine söyleşecek.


Tarih: 5 Haziran Salı, 19.00
Yer: SALT Beyoğlu, Açık Sinema


SALT Beyoğlu’nun dördüncü katında yer alan ve 2011’de sanatçı Fritz Haeg tarafından 11 numaralı Yenilebilir Mülk olarak kurulan bahçe, yapıdaki mekânsal düzenlemeler kapsamında bir Kış Bahçesi olarak kurgulandı. KHORA’dan mimar Aslıhan Demirtaş’ın tasarladığı Kış Bahçesi, saksı bitkileriyle çevreli, 80 metrekarelik sıkıştırılmış toprak zeminden meydana geliyor. Açık Sinema’daki programda, SALT Araştırma ve Programlar Direktörü Meriç Öner ile Demirtaş, mekânın geçirdiği değişimler ile bugünkü tasarımın ardındaki düşünce ve uygulamaya dayalı süreçleri konuşacak.

Kış Bahçesi’nde killi toprak, kum, mıcır ve kireçten oluşturulan, 30 ton ağırlığında ve 15 santimetre derinliğindeki platform ile çerçevelediği alçak duvarlar, katmanlı ve yekpare bir kütle olarak gayretli ve azimli tokmaklama işlemiyle yerinde şekillendirildi. Bir dayanak ve mahsul kaynağı olan toprağın megapolün en yoğun mahallelerinden birindeki bir yapıya aktarımıyla ortaya çıkan bu ortak zemin kamunun kullamınına açık bulunuyor.

Dünya Çevre Günü’nde gerçekleştirilecek bu programın dili Türkçe’dir.


Aslıhan Demirtaş:
(LEED AP) mimar, Ali Cindoruk ile KHORA’nın kurucusu, Kadir Has Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü’nde öğretim görevlisi. İşleri İstanbul’da SALT Galata ve collectorspace, New York’ta Pratt Manhattan Gallery ve Aronson Gallery, Ankara’da SALT Ulus ile 2017 Şarika Bienali kapsamında sergilendi. İş birliğine dayalı, disiplinler dışı ve çok ölçekli bir pratik olarak KHORA’nın üretimleri, yapı, peyzaj ve yerleştirme projeleri ile sergi, araştırma ve aktivizm şeklinde çeşitli alan ve sınırlar arasında konumlanıyor. KHORA, belirsiz, amorf ve tarifsiz anlamındaki Yunanca sözcükten ilhamla daha adil bir varoluş için her mecra, ölçek ve problemle yaparak, sorarak, tasarlayarak ve koruyarak haşır neşir oluyor.