16.İstanbul Bienali’nin KÜRATÖRÜ Nicolas Bourriaud Oldu!

Nicolas Bourriaud. Fotoğraf: Sergio Rosales Medina

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Koç Holding sponsorluğunda düzenlenen, 14 Eylül-10 Kasım 2019 tarihlerinde gerçekleştirilecek 16. İstanbul Bienali’nin küratörlüğünü Fransız küratör, yazar ve akademisyen Nicolas Bourriaud üstlenecek.

Fransa’nın en büyük güncel sanat merkezlerinden Palais de Tokyo’nun kurucularından olan ve halen Montpellier Contemporain’in direktörlüğünü yürüten Nicolas Bourriaud, 16. İstanbul Bienali’nin küratörü olacak. Bourriaud küratörlüğü üstlenmesiyle ilgili olarak, “Kurulduğu 1987 yılından bu yana düzenlediği sergilerde her zaman güçlü küratöryel ifadelere yer veren İstanbul Bienali’nin tarihine katkı sunacak olmaktan büyük onur duyuyorum. İstanbul şehrinin, ikili düşüncenin hakim olduğu günümüz küresel siyasi ortamında bir kesişim noktası olarak özel bir anlam taşıdığına inanıyorum. Bu bağlamda 16. İstanbul Bienali ekseninde tarihsel durumumuzu yansıtan bir sergi şekillendirmeye çalışacağım,” yorumunda bulundu.

İstanbul Bienali Danışma Kurulu ise, Nicolas Bourriaud’nun 16. İstanbul Bienali küratörü olarak davet edilmesi hakkında, “Nicolas Bourriaud’nun araştırmaları bugünün dikkatli zihinleri için can alıcı bir başlık olan çoklu evren fikrini içeriyor. Bourriaud’nun saygın küratöryel ve teorik deneyimlerini, derin akademik çalışmalarını, sanatçılarla kurduğu uzun soluklu işbirliklerini ve genç kuşaklarla aktif ilişkisini göz önünde bulundurarak İstanbul’da merak uyandıran ve etkileyici bir sergi hazırlayacağına içtenlikle inanıyoruz. Nicolas Bourriaud’nun küratörlüğündeki 16. İstanbul Bienali, dünyanın farklı kesimlerinde yaşayan ve üreten sanatçıların çeşitli uzmanlarla bir araya geleceği bir sergi ve kamusal program ekseninde disiplinlerüstü işbirliği ihtimallerini benimseyecek ve teşvik edecek,” dedi.

16.İstanbul Bienali’nin Danışma Kurulu’nda Whitechapel Galerisi Direktörü ve küratör Iwona Blazwick, sanat tarihçisi ve yazar Ayşe Erek, sanatçı İnci Eviner, Tokyo Çağdaş Sanat Müzesi Artistik Direktörü ve akademisyen Yuko Hasegawa ile Buenos Aires Latin Amerika Sanat Müzesi Artistik Direktörü Agustín Pérez Rubio yer alıyor.

Nicolas Bourriaud. Fotoğraf: Sergio Rosales Medina

Ayrıntılı bilgi için: bienal.iksv.org
İstanbul Bienali’ni sosyal medyada takip etmek için:
facebook.com/istanbulbienali
twitter.com/istanbulbienali
instagram.com/istanbulbienali
#istanbulbienali