[Yarışma]: Mekan 2018 / İç Mimarlık Öğrencileri Ulusal Bitirme Projesi Yarışması

İç Mimarlık Öğrencileri Ulusal Bitirme Projesi Yarışması İstanbul Kültür Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü tarafından beşinci kez düzenlenmektedir. Türkiye ve KKTC Üniversitelerinin İç Mimarlık / İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümlerinde lisans eğitimi gören öğrencilerin 2017-2018 Güz, Bahar veya Yaz döneminde hazırladıkları bitirme / diploma  projeleriyle katılabildikleri yarışmaya son başvuru tarihi: 1 Ekim 2018

Bu yarışmanın amacı;  İç Mimarlık / İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümleri öğrencilerini  ortak bir etkileşim  platformunda buluşturmak  ve yapıcı bir rekabet ortamı yaratmaktır. Bu amaç doğrultusunda  genç iç mimar adaylarını hem mesleki  ortama tanıtmak hem de vizyoner bir kişiliğe sahip olabilmeleri konusunda fırsat sunmak  ve iç mimarlık eğitiminde  yarışma kültürünün  oluşmasına katkı sağlamak hedeflenmektedir.

Türkiye ve Kuzey Kıbrıs’taki İç Mimarlık / İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümü öğrencilerinin Bitirme projeleri ile katıldıkları, her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen bu yarışmanın İç Mimarlık / İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümleri öğrencileri arasında tasarım odaklı düşünme ve ifade etme konusunda  farkındalık oluşturarak, iletişim ve etkileşim ortamı yaratacağı, yeni fikirlerin oluşumuna katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Bunun yanı sıra katılan projeler yarışma kitabına dönüştürülerek iç mimarlık eğitiminde bitirme projeleri alanında kalıcı bir bellek oluşumuna katkı sağlanmaktadır.

Katılım

Türkiye ve KKTC Üniversitelerinin İç Mimarlık / İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı bölümlerinde lisans eğitimi gören öğrenciler 2017-2018 Güz, Bahar veya Yaz döneminde hazırladıkları bitirme / diploma  projeleriyle yarışmaya katılabilirler.

Teslim Şartları

Öğrenciler yarışmaya sadece 1 adet projeyle katılabilir. Projeler, sergileme kolaylığı açısından, en fazla 2 adet düşey  A1 [59,4cm. X 84,1cm.] boyutunda karton veya fotoblok pano üzerinde teslim edilecektir. Teslim edilecek projeye ait her bir paftanın üst kısmında 3 cm’lik bir bant oluşturulacaktır. Bu bandın sağ köşesinde 1×5 cm boyutlarında 5 rakamdan oluşan rumuz yer alacaktır. Bandın sol köşesinde ise “MEKAN2018”  ifadesi yer alacaktır. Projelerin paftalarıyla birlikte “Kimlik Zarfı” ve “CD” teslim edilecektir. Kapalı ve içini göstermeyen A4 boyutundaki kimlik zarfının sağ üst köşesinde yarışmacının belirlemiş olduğu ve projeye ait her bir paftada da yer alan beş rakamdan oluşan rumuz yazılı olmalıdır. Yarışmaya katılan projelerin sunum paftalarının psd, pdf, jpg formatlarında  kopyalarını içeren ve üzerinde proje sahibinin isim ve soy isminin yazılı olduğu bir CD, A4 boyutundaki “kimlik zarfı”nın içerisinde teslim edilecektir.

Elden veya kargo ile proje teslimi, “İstanbul Kültür Üniversitesi, Ataköy Kampüsü, İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü, Yarışma Raportörlüğü, Bakırköy-İstanbul” adresine yapılacaktır. Kargo ile teslimlerde kargoya verilme tarihi  1 Ekim 2018  saat 18.00’ a kadar olmalıdır.

DANIŞMAN JÜRİ ÜYELERİ

Erhan Güzel (Prof. Dr.,  İKÜ Rektörü)

Mehmet Şener Küçükdoğu (Prof. Dr., İKÜ Mimarlık Fak.)

Neslihan Dostoğlu (Prof. Dr. , İKÜ Mimarlık Fak. Dekanı)

Timur Ergün (Alligator Boya Pazarlama Yöneticisi )                       

Hasan Alpay Gülten (İç Mimarlar Odası İstanbul Şube Başkanı )

ASLİ JÜRİ ÜYELERİ

Gülay Usta (Prof.Dr. /İstanbul Kültür Üniversitesi)

Burçin Cem Arabacıoğlu (Prof. Dr./Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi)

Rana Kutlu (Doç.Dr. /İstanbul Kültür Üniversitesi)

Ervin Garip (Doç. Dr./ İstanbul Teknik Üniversitesi)

Atilla Kuzu (İç Mimar/ Zoom TPU)

Gönül Ardal (İç Mimar/Gönye Proje Tasarım)

Yalın Tan (İç Mimar / YalınTan+Partners)

YEDEK JÜRİ ÜYELERİ

Arzu Erçetin (Dr. Öğretim Üyesi/ İstanbul Kültür Üniversitesi)

Orkan Güzelci (Y. Mimar/  İstanbul Kültür Üniversitesi)

RAPORTÖRLER

Sedef Sav (Arş. Gör., İstanbul Kültür Üniversitesi)

Elif Gelmez (Arş. Gör., İstanbul Kültür Üniversitesi)

 ÖDÜLLER

1.Ödül : 4000 TL, Plaket

2.Ödül : 2500 TL, Plaket

3.Ödül : 2000 TL, Plaket

Mansiyon : 1500 TL, Plaket

Mansiyon : 1500 TL, Plaket

Mansiyon : 1500 TL , Plaket

TAKVİM

Yarışmanın İlanı: 2 Mayıs 2018

Projelerin Teslim Tarihi: 1 Ekim 2018

Kargo ile Teslim alma son tarihi: 3 Ekim 2018

Jüri Değerlendirmesi Başlangıç Tarihi: 8 Ekim 2018

Sonuçların İlanı: 17 Ekim 2018     

Ödül Töreni ve Kolokyum İlan Edilecektir.

 

DESTEKLEYENLER

Alligator Boya

Bahçelievler Belediyesi

NG Kütahya Seramik

İç Mimarlar Odası

Binat iletişim & Danışmanlık

Ayrıntılı bilgi için: www.mekanyarismasi.org