Han Tümertekin, (İstinye Üniversitesi)’nde ÖĞRENCİLERLE Buluştu!

İstinye Üniversitesi (İSÜ), gelenekselleştirmeyi planladığı “Mimari Sohbetler’’ etkinliği kapsamında, ünlü mimar Han Tümertekin’i, Topkapı kampüsünde öğrencileriyle buluşturdu.

Asıl zor olan, basiti uygulayarak doğaya ulaşmaktır

İSÜ Mimarlık ve Tasarım Fakültesi tarafından düzenlenen, “Basitliğin Karmaşıklığı’’ adlı söyleşisine, işlevsel tasarım kavramını genel hatlarıyla anlatarak başlayan Tümertekin, en basit örnekten, kullanılan devasa binalara kadar, bir tasarımda en çok etkilendiği noktanın “hakikat” olduğunu vurgulayarak; basit olanı uygulayarak doğruya ulaşmanın zorluğuna dikkat çekti.

Tasarladığı ve içinde bulunduğu mimari projeler üzerinden, kullandığı teknikleri ve mimari düşünce yapısını da öğrencilerle paylaşan Tümertekin, tasarım ve uygulama süreçlerindeki bütünlüğün projeler üzerindeki etkilerini ayrıntılarıyla anlattı.

Yaratıcılığın temeli, doğru diyalogdur

Söyleşisinin sonunda, yaratıcılık sürecinde doğru diyalog kurmanın önemine dikkat çeken Tümertekin; “Mimari proje tasarımında; doğru soru sorulmadan, doğru cevap verilemez. İşverenin mimardan istediği ve bu bağlamda sürecin nasıl işleyeceği doğru kavranmalı.” dedi.

Han Tümertekin, Prof. Dr. Güzin Kaya

Birbirinden başarılı ve ünlü yerli, yabancı mimarları konuk edeceğiz

Gelenekselleştirilmesi hedeflenen etkinlik ve üniversitenin Mimarlık bölümündeki çalışmalar hakkında bilgiler veren İSÜ Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Güzin Kaya;  İstinyeli genç mimar adaylarının, başarılı ve ünlü mimarlarla tanışmasını, kısa bir süreliğine de olsa onlarla söyleşmelerini, bilgi alışverişinde bulunmalarını çok değerli bulduğunu vurgulayarak; “Bu söyleşileri geleneksel hale getireceğiz, birbirinden ünlü yerli ve yabancı mimarları İstinyeli gençlerle buluşturacağız. Bunun heyecanını şimdiden yaşıyoruz.” dedi.

İstinye Üniversitesi’nin mimarlık konusundaki eğitim yaklaşımını da özetleyen Kaya, sözlerini şöyle tamamladı: “Özgün ve çağdaş mimari tasarım ve uygulamaları gerçekleştirebilmek için gerekli yapı ve yapım teknolojisi bilgi ve becerisine sahip, bu imkânları doğru kullanabilen, mimarlığın aynı zamanda bir sanat dalı olduğu gerçeğinin bilincinde olan mimarlar yetiştirmek temel hedefimiz. Ayrıca, mimarî mirastan yararlanırken, kültürel ve geleneksel değerlere sahip çıkan, onlara saygı gösteren;  toplumsal ihtiyaçlara çözüm üretirken, ülke gerçekleriyle konuya yaklaşan; mimarlığın kamu yararı olduğu ve kültürel ve doğal değerleri koruyarak sürdürülmesi gerektiği bilincini topluma kazandıracak; mimarlık alanında, eğitime, bilime, teknolojiye, sanata ve çevreye katkıda bulunmak üzere, özgün ve yenilikçi bilimsel ve teknik bilgi üretebilecek bir mimarlık anlayışı temel felsefemizdir.”


İstinye Üniversitesi:
İstinye Üniversitesi, “MLPCareGrubu”nun 25 yıllık bilgi ve birikiminin devamı olarak, 21. Yüzyıl Anadolu Vakfı tarafından 2015 yılında kuruldu. Üniversite, öğrencilerine var olan güncel ve geniş tabanlı tüm bilgileri aktarmanın yanı sıra; her akademik bölüm için ayrı ayrı güçlü bir donanım sağlamayı ve eğitim-araştırma performansı ile ulusal ve global anlamda yeni bilgi üretimine katkıda bulunarak, Türkiye’nin ve dünyanın seçkin üniversiteleri arasında yer almayı hedefliyor. Öğrenci odaklı eğitim anlayışını üniversitenin tüm süreçlerinde uygulayan İstinye Üniversitesi, bilim ve araştırma merkezi olma vizyonu doğrultusunda, bilimin sınırlarını genişletmeyi ve bilimsel gelişmelerden edinilen bulguları toplumun refahı için paylaşmayı ve uygulamayı amaçlıyor. Öğrencilerini, MLPCare Grubu bünyesinde yer alan Liv Hospital, Medical Park ve VM Medical Park hastaneleri başta olmak üzere, üniversitede edindikleri yetenekleri kullanabilecekleri çalışma ortamlarına yönlendiren İstinye Üniversitesi; geleceğin yetkin, yaratıcı ve ileri görüşlü bireylerini yetiştirerek, toplumumuzun sosyal, kültürel, ekonomik, bilimsel ve teknolojik gelişiminde önemli bir rol oynamayı ve insanlığın ilerlemesine katkıda bulunmayı hedefliyor.