Avrupa Mimarlık Öğrencileri Buluşması (EASA) Yürütücülerini Arıyor!

21 Temmuz-04 Ağustos 2018 tarihleri arasında, Hırvatistan’ın Rijeka kentinde, “Re:EASA” teması altında gerçekleşecek olan 37. Avrupa Mimarlık Öğrencileri Buluşması (EASA) için yürütücü başvuruları açıldı.

Açık Çağrı:
Bu senenin teması olarak belirlenen “Re:” ön eki, Latince’de “var olan” ve “var olanı kabul etmek” anlamlarına gelmekte. Hırvatistan’ın ana liman kenti olan Rijeka’nın ani endüstriyelleşme sürecini izleyen düşüşü ve finansal çöküş ile birlikte düşünüldüğünde ise Re:EASA, yürütücülerini bulunduğu şehre ve kullanıcılarına dokunan, yeni ve farklı bir düzen veya değer üzerine tartışmaya çağırıyor.

Re:EASA’nın temel sorusu, ürettiğimiz sonsuz miktarda atığın potansiyelini, değerini ve anlanımı anlamak amacıyla kullanılabilirliğin yeni boyutlarını araştırmak üzerine:

“Boşa harcanan malzeme, terk edilmiş mekanlar, boşa harcanan zaman, tekrarlanan hatalar… Mimarlar, bu hiper-üretken gerçeklikteki rollerini ve tutumlarını yeniden gözden geçirmeli. Mimarlar, doğal olarak, çevreye duyarlı, sosyal ve ekonomik tutumları ve bu konuların tasarımdaki önceliği üzerinde durmalı. Dünya, sürekli olarak yeni üretmek yerine, kendi atığından, kendi hatalarından, derslerinden ve kendi terk edilmiş potansiyelinden kendinin üzerine inşa etmeli.”

Re:EASA için geliştirilecek atölye önerileri inşaat, teori, performans, dijital üretim vs. gibi temanın bağlamıyla örtüştürülen her şekilde oluşturulabilir.

Yürütücü başvuruları için son başvuru tarihi: 8 Nisan 2018
Seçilen başvuruların açıklanma tarihi: 20 Nisan 2018

Şehrin dinamikleri, tema ve organizasyon detayları hakkında daha fazla bilgiye http://easacro.info/assets/reeasa_tutorpack_orange_1mar2018.pdf adresinden ulaşabilirsiniz.
Yürütücüler İçin Açık Çağrı Kitapçığı: http://easacro.info/assets/reeasa_tutorpack_orange_1mar2018.pdf
Geçen yıl Danimarka’da “Hospitality: Finding the Framework” teması altında gerçekleştirilen atölyelere göz atabilirsiniz: https://vimeo.com/229492043
Sorular için EASA Türkiye temsilcileri ile easaturkey@gmail.com adresinden iletişime geçebilirsiniz.
Kısa zamanda başlayacak olan Türkiye takımı katılımcı başvuruları için ise EASA Turkey Facebook sayfasını takip edin.

 


EASA:
EASA (European Architecture Students Assembly – Avrupa Mimarlık Öğrencileri Buluşması) 1981 yılından beri her yaz farklı bir Avrupa ülkesinde, iki hafta boyunca 48 ülkeden 500’ü aşkın tasarım öğrencisinin katılımıyla gerçekleşen, her türlü kurumsal yapıdan bağımsız, politika veya kâr amacı gütmeyen bir öğrenci organizasyonudur. İçeriğinde özetle, organizatör ülkenin öğrencileri tarafından belirlenen temayla ilgili atölyeler, geziler, davetli mimar ve öğretim üyelerinin ders ve konuşmaları ve tartışma platformları yer alır. EASA, 37 yıllık köklü amatör ruhuyla ve “easy to feel, difficult to describe” mottosuyla hareket eden, uluslararası alanda öncü konumda olan bir enformel etkileşim platformudur.