(thyssenkrupp Asansör)’ün MULTI Sistemi, TIME’ın “YILIN EN İYİ 25 BULUŞU” Listesinde…

TIME dergisi, thyssenkrupp Asansör’ün yeni MULTI asansör sisteminin “Yılın en İyi 25 Buluşu” listesine girdiğini açıkladı. Dünyanın ilk halatsız ve yana doğru hareket eden asansör sistemi MULTI, geleceğin şehirleri için yepyeni tasarım olanakları ve bina verimliliklerinin sözünü veriyor.

Küresel ve saygın bir haber kaynağı olan TIME Dergisi, thyssenkrupp Asansör’e ait MULTI asansör sisteminin “2017 Yılının En İyi 25 Buluşu” listesine girdiğini açıkladı. Liste, her yıl dünyayı daha iyi, daha akıllı ve/veya daha keyifli bir yer haline getirmek için en yüksek potansiyele sahip olduğuna kanaat getirilen buluşları içeriyor. Haziran ayında tanıtımı yapılan MULTI, devrim niteliğindeki halatsız teknolojisi sayesinde, dünyanın hem yatay hem de dikey olarak hareket edebilen ilk asansör. Bu yeni buluş mimarlar, müteahhitler ve şehir planlamacılara gelişmiş tasarım ve yapım olanakları sunuyor.

TIME tarafından yayınlanan “25 En İyi Buluş” listesi, yılın en inovatif, en ilginç ve en umut verici buluşlarını içeriyor. Uzay istasyonlarından çocuk oyuncaklarına kadar uzanan bu buluşlar arasında, geçmişte güneş enerjili çatı panelleri, masaüstü DNA laboratuvarı, Sanal Gerçeklik (VR) başlığı, çok yönlü tekerlekler, tüketiciye yönelik drone, yapay pankreas ve vitamin yönünden zengin turuncu renkli tatlı patates gibi dönüm noktası yaratan ürünler yer aldı.

MULTI, geleneksel asansörlere göre daha az sayıda ve daha küçük kuyulara ihtiyaç duyuyor ve binanın kullanım alanını %25’e kadar artırarak kiralanabilir ek alanlardan ek gelir elde edilebilmesini sağlıyor. Asansör ve yürüyen merdiven ayak izlerinin, yüksek bir binadaki taban alanının %40’a varan bir bölümünü kapsadığı göz önünde bulundurulduğunda, bu konu özellikle önem taşımakta.

thyssenkrupp Asansör CEO’su Andreas Schierenbeck, konu hakkında şunları söyledi: “MULTI’nin inşa edilmiş ortamlarda hareket etme, çalışma ve yaşama biçimini değiştirerek, insanların hayatında gerçekten ezber bozan bir etkisi olacağına inanıyoruz. Yolcuların bekleme sürelerini kısaltacak ve bina geliştiricilere ek gelir elde etmeye yönelik daha fazla taban alanı sağlayacak. MULTI, asansör endüstrisinde önemli bir devrim niteliğinde olan kilit bir üründür.”

MULTI, her kuyuda aşağı ve yukarı hareket eden tek bir kabin yerine, daha çok bir bina içerisinde yer alan metro sistemini andıran, bir devrenin içerisinde çalışan birden çok kabinden oluşan bir sistem sunuyor. Bunun sonucunda ­%50’ye varan daha yüksek taşıma kapasitesi elde edildi ve yolcuların bekleme süresi kısaltıldı.

Buna ek olarak MULTI, geleneksel asansör sistemleriyle karşılaştırıldığında yaklaşık %60 oranında daha düşük bir maksimum güç gerektiriyor. Bu da bir binanın enerji ihtiyaçlarının daha iyi yönetilebilmesini sağlıyor ve güç besleme altyapısına yönelik yatırım maliyetlerini azaltıyor.

MULTI, tamamen işlevsel bir birim olarak 22 Haziran 2017’de, thyssenkrupp Asansör Araştırma ve Geliştirme Merkezi’nin yer aldığı Almanya’nın Rottweil şehrinde amaca yönelik olarak inşa edilen 246 metrelik yeni inovasyon test kulesinde dünya genelinde görücüye çıktı. Kule, 12 test kuyusu ve saniyede 18 metreye varan seyahat hızı ile, geleceğin binaları ve şehirleri için benzeri görülmemiş olanaklar sunuyor. Etkisi Rottweil’ın ötesine geçen MULTI, şimdi de OVG Real Estate’in Berlin’deki yeni büyük projesi olan East Side Tower’da ilk ticari kullanımını sunmaya hazırlanıyor.

MULTI’nin TIME dergisi tarafından yayınlanan “2017 Yılının En İyi 25 Buluşu” listesine dahil edilmesi, thyssenkrupp’un asansör endüstrisini yaratıcı biçimde dönüştürmesinin yanı sıra, binalara ve şehir planlamasına yönelik yeni olanaklar ve çözümler sunma konusundaki liderliğinin başka bir kanıtı. Şehirler büyümeye, binalar daha büyük ve daha yüksek hale gelmeye devam ettiği sürece, planlamacılar ve mimarlar da insanları varmak istedikleri hedefe hızlı ve rahat bir biçimde taşıma konusunda önemli zorluklarla karşılaşmaya devam edecek.


thyssenkrupp Asansör:
thyssenkrupp Asansör, Grubun yolcu taşıma sistemleri alanındaki küresel faaliyetlerini bir araya getirmektedir. 2016/2017 mali yılında 7,7 milyar Euro satış gerçekleştiren ve 150 ülkede yer alan müşterilerine hizmet sunan thyssenkrupp Asansör, şirketin benzersiz mühendislik yetkinliklerini uygulayarak yalnızca 40 yıl içerisinde dünyanın lider asansör şirketlerinden biri konumuna gelmiştir. 50.000’i aşkın nitelikli çalışanı olan şirket, müşterilerin bireysel ihtiyaçlarını karşılamak üzere geliştirilmiş akıllı ve inovatif ürünler ve hizmetler sunmaktadır. Ürün ve hizmet portföyü içinde yük ve yolcu asansörleri, yürüyen merdiven ve bantlar, yolcu biniş köprüleri, merdiven asansörü ve platform kaldırıcıları ile tüm ürünler için isteğe özel hizmet çözümleri yer almaktadır. Müşterilerine daha yakın olabilmek için, dünya genelindeki 1.000’i aşkın lokasyonunda kapsamlı bir satış ve hizmet ağı sunmaktadır.

thyssenkrupp:
thyssenkrupp, sermaye mal ve hizmetleri alanlarındaki payı giderek artan, materyaller alanında güçlü olan çeşitlendirilmiş bir endüstri grubudur. Yaklaşık 80 ülkede 156.000’e yakın çalışan, kaliteli ürünler, akıllı endüstriyel süreçler ve sürdürülebilir bir gelişme için hizmetler sunmak üzere azim ve teknolojik uzmanlıkla çalışmaktadır. Çalışanlarımızın becerileri ve bağlılıkları başarımızın temelini oluşturur. thyssenkrupp 2015/2016 mali yılında yaklaşık 39 milyar Euro değerinde satış gerçekleştirmiştir.

Müşterilerimizle birlikte Mekanik, Fabrika ve Materyal alanlarında gelecekte karşılaşılacak güçlüklere rekabetçi çözümler geliştiriyoruz. Mühendislik alanındaki uzmanlığımızla müşterilerimizin ekonomik bir maliyet ve kaynak kullanımı ile küresel pazarda avantaj sağlamasını ve yenilikçi ürünler üretmesini sağlıyoruz. Bizim için Grubun kombine gücü ile birleşen teknik gelişme ve inovasyonlar, mevcut ve ilerideki müşteri ve pazar gerekliliklerini karşılamamızı, geleceğin pazarlarında büyümemizi, güçlü ve istikrarlı kazanç, nakit akışı ve değer artışı sağlamamızı mümkün kılan kilit faktörlerdir.