(Ofist)’ten (Ham:m)’a Özel Komodin Tasarımı: BEBERUHİ

Ulusal ve uluslararası platformda birçok ödüllü iç mekan tasarımına imza atan İç Mimar Yasemin Arpaç ve İç Mimar Sabahattin Emir kuruculuğundaki Ofist, mobilya ve aksesuar markası Ham:m için “Beberuhi” komodin serisini tasarladı. 

Ofist kurucuları Yasemin Arpaç ve Sabahattin Emir, Ham:m markası için “Beberuhi” adını verdikleri bir komodin serisi tasarladı. Üç farklı ebattaki ahşap ve demir aksamlı komodinlerin tasarımında “basitlik” kavramını çıkış noktası olarak ele alan Ofist kurucuları, ürünleri özel kılan en önemli tarafın kullanıcıda uyandırdığı “tanıdıklık hissi” olduğunu vurguluyor.

Tasarımcı olarak en çok etkilendikleri durumun tasarımın basitliği ve özellikle tasarımcı elinden çıkmamış gibi olma hali olduğunu belirten Yasemin Arpaç ve Sabahattin Emir, ürünlerinin kullanıcıda “Sanki ben bunu daha önce gördüm” veya “Neden ben bunu daha önce düşünemedim” ve hatta “Galiba ben bunu daha önce bir yerlerde karalamıştım” hislerini uyandırmasını çok önemsiyor.

Beberuhi serisiyle de kullanıcılara aynı hisleri yaşatmak istediklerini belirten Ofist kurucuları, ürünlerin gücünü basitlikten aldığının altını çizerek şöyle ekliyor: “Beberuhi o kadar basit ve doğrudan çözülmüş ki, demir bir ayak üzerine oturtulmuş fonksiyondan başka bir şey yok gibi. Bu basit görünüşü sağlayan ise arkasında ortak belleğimizi oluşturan ve hepimize tanıdık gelen, renk, malzeme ve strüktür çözümlerini kullanmamız ve bunları kullanırken de tasarımcı olarak, kalemi usturuplu ve dozunda oynatmamız oldu.”