Gelibolu Yeni Şehitlik Tasarımları Fikir Projesi Yarışması’nda Birinciliği (FREA), (UYGUR MİMARLIK) ve (SCRA)’nın Ortak Projesi Kazandı!

Bilindiği gibi 25 Temmuz 2017’de ilan edilen “Gelibolu Tarihi Alanı – Yeni Şehitlik Tasarımları Fikir Projesi Yarışması” Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından ön seçimli fikir projesi yarışması olarak düzenlenmişti.

14 Eylül’deki ilk değerlendirmede ön seçimi geçen 10 mimarlık ekibinin hazırladıkları projeler 20 Aralık 2017’de jüri tarafından değerlendirildi ve FREA, Uygur Mimarlık ve SCRA’nın ortak hazırladığı proje en başarılı proje olarak belirlendi.

Gelibolu yarımadasının yaşamla ölümü, savaşla barışı bir arada hissettiren kendine özgü coğrafyasına saygı projenin ana eksenini oluşturuyor. Doğaya minimum mimari müdahale ile ziyaretçilerin keşfetme-odaklanma- duyumsama deneyimi üzerine kurulan proje, ziyaretçilerin coğrafyayı dolaşarak keşfetmesi için bir “Barış Yolu” kurguluyor. Bu yola eklenen “Anma Duvarları” ve “Saygı Şeridi”, ziyaretçilerin kimi noktalarda durup odaklanarak bilgi edinmesini sağlıyor. Duvarlardaki yırtıklar ve kırılmalar arazide yaşananların derinden hissedilmesine yardımcı olurken kullanılan malzeme, bitkisel peyzaj ve aydınlatma kurgusu da bu deneyiminin derinleşmesine katkıdabulunuyor.


Proje Adı: Gelibolu Tarihi Alanı – Yeni Şehitlik Tasarımları Fikir Projesi

Ön Seçimli Yarışma: 1. Ödül

Proje Yeri: Çanakkale

Düzenleyen: Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı (ÇATAB)

Proje: Uygur Mimarlık, SCRA Mimarlık, FREA

Proje Tipi: Anıt / Simge Yapı

Tasarım Ekibi: Semra Uygur, Özcan Uygur, Deniz Uygur, Seden Cinasal Avcı, Ramazan Avcı, Ömer Emre Şavural, Elvan Ender, Fatih Yavuz

Yardımcılar: Dilşad Uzar, Merve Özduman, Melih Tokaç, Sema Çağlayan, İbrahim Yavuz, Hasan Hüseyin Özdurmuş, Kubilay Şahinler, Merve Şen, Nil Özkır, Bilgehan Bölek, Ayşe Dağoğlu, Özlem Kurtcu, Meryem Merve Topdaş, Mehmet Savaş, Halil Özbak