FÜREYA Retrospektif Sergisi 28 Ocak’a Kadar Uzatıldı!

Füreya Koral atölyesinde, 1959, Fotoğraf-Taha Toros Arşivi

Çağdaş Türk Seramik Sanatı’nın öncülerinden olan Füreya Koral’ın, Kale Grubu tarafından hayata geçirilen en kapsamlı retrospektif sergisi, gördüğü yoğun ilgi nedeniyle 28 Ocak tarihine kadar uzatıldı.

Kültürel mirasımızın birçok farklı alanına destek vermeyi hedefleyen ve 60. kuruluş yıldönümünü kutlayan Kale Grubu tarafından hayata geçirilen Füreya Koral’ın en kapsamlı retrospektif sergisi 18 Kasım 2017 tarihinde kapılarını açtı. Onbinlerce insanın ziyaret ettiği ve Füreya’nın hikayesine tanıklık ettiği sergi, gördüğü ilgi nedeniyle 28 Ocak tarihine kadar ziyarete açık olacak.

7’den 97’ye herkesin ilgisini çeken ve farklı disiplinlerden konuşmacıların katıldığı atölye buluşmalarıyla da her daim yaşayan bir mekan haline gelen Füreya sergisi, sanatseverlerin Füreya’nın yolculuğuna daha ‘içeriden’ bakmasını sağlıyor. Károly Aliotti, Nilüfer Şaşmazer ve Farah Aksoy küratörlüğünde hazırlanan sergi, sanatın müzelerde ‘hapsedilmesine’ karşı çıkan Füreya’yı özgün bir bakış açısı ile anlatıyor.

Károly Aliotti, Nilüfer Şaşmazer ve Farah Aksoy

Doğu ile batı kültürünü eşsiz bir şekilde sentezleyen, Akdeniz turkuazına tutkun bir seramikçi olan Füreya’nın 200’e yakın eserinin bir araya getirildiği ve 1,500 metrekarelik alana yayılan sergide ayrıca fotoğrafları, kişisel eşyaları, aile bireylerine dair bilgi ve belgeler de sergileniyor.