Vadi İstanbul Bulvar Etabında (Hager I Berker)’den ENTEGRE Çözümler!

Binalarda yaşam konforu ve enerji yönetimi alanında çözüm sağlayan Hager I Berker, toplam inşaatıyla İstanbul’un en büyük karma projelerinden biri olan Vadi İstanbul Bulvar etabında enerji verimliliği çalışmalarından aydınlatma otomasyonuna, varlık sensörlerinden bütün fonksiyonların tek merkeze bağlı olmasına kadar ayrıcalıklı mühendislik çözümleri sunuyor.

Akıllı bina otomasyonu ve anahtar & priz sistemleri sektörünün lider markası Alman menşeili Hager I Berker, İstanbul’un en büyük karma projelerinden biri olan Vadi İstanbul Bulvar Etap’ta üstün tasarım ödüllü ürünü B.IQ ile fark yaratıyor. Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek havaray ile bağlanan ayrıcalıklı projede, ortak alanlardan AVM’ye, otoparklardan dış cephelere kadar tüm alanlar otomasyon teknolojisi ile donatılıyor.

Vadi İstanbul Bulvar etapı, Ofis blokları, kapalı otopark alanları ve AVM’si ile büyük çaplı ve kapsamlı bir proje olarak dikkat çekiyor. Hager I Berker’in üst entegrasyon deneyimi ve mühendislik altyapısıyla tüm alanlar, tek bir merkez üzerinden izlenip müdahale edilebiliyor.

Tüm alanlarda enerji verimliliği ve maksimum fonksiyonellik

Ofis bloklarında her katta ortak alanlarda gün ışığı ölçebilen varlık sensörleri, pano modülleri, Dali Gateway, 16/20 kanal pano modülleri birbirleri arasında bağlantılı hale getirilip, line coupler ve ip router’lar vasıtası ile ana omurga oluşturulmuştur. Hager zaman saatleri sayesinde, otomasyon sistemi her gün veya hafta içi / hafta sonu ayrımı yapacak şekilde dış ve iç aydınlatmalarını saat ayarına göre yapmaktadır. Blok koridor aydınlatmalarında kullanılan sensörler sayesinde ölü nokta kalmadan, asansörden çıkan bir kişinin gideceği yöndeki koridorlar homojen bir şekilde %10 lüx değerinden %70 seviyesine otomatik olarak çıkarılmaktadır. Kullanılmayan diğer koridorların %10 seviyesinde sabit kalması, 11 blok x 20 kat olarak düşünüldüğünde çok ciddi bir enerji verimliliği sağlamaktadır.

Projenin 4 katlı kapalı otopark otomasyonunda, Steinel otopark sensörleri ile (870 adet) araç hareketliliği olmadığı alanlarda ambiyans ışıkları %10 seviyesinde kalırken, herhangi bir koridorda araç hareketliliği olması durumunda, aydınlatma senaryoları aktif hale gelerek aracın gideceği yöndeki koridorlar %80 seviyesine kadar çıkarılmaktadır. 2000 m2’lik bir alanda konumlanan otopark otomasyonu ile yine ciddi bir enerji verimliliği ile birlikte araç rota yönlendirmesi gerçekleştirilmiştir.

AVM içerisinde ortak alan aydınlatmaları, yönetim ofisleri ve WC alanları aydınlatma otomasyon kontrolüne dahil edilmiştir. Hager otomasyon pano modülleri, varlık sensörleri ve B.IQ otomasyon anahtarları ile kontroller sağlanmaktadır. Varlık sensörleri, AVM’nin cam tavan olmasından dolayı dışarıdaki lüx derecesi ile içerideki lüx derecesini ölçüp hangi alanlardaki aydınlatmaların hangi seviyede yanması gerektiğinin bilgisini vermektedir. Yönetim ofisleri içerisinde, aydınlatmanın yanı sıra, iklimlendirme ve perde & panjur kontrolleri de gerçekleştirilmiştir. Tüm fonksiyonlar B.IQ antrasit ve K.1 antrasit prizlerle kontrol altına alınmıştır.

Dış cephe ve çevre aydınlatmalarında, otomasyon kontrolü yine saatler sayesinde günlerin hangi saatinde aydınlatmaların açılması gerektiğinin bilgisini otomatik olarak almaktadır. AVM gibi dış aydınlatması göz önünde olan bu tip projelerde, kişiye bağlı olmayan otomasyon sistemleri oldukça fayda sağlamaktadır.

Vadi İstanbul Bulvar etabında üstün tasarım ödüllü B.IQ teknolojisi

Projede üstün tasarım ödüllü B.IQ ürünü ile otomasyon sağlanırken, K.1 prizler de şıklığı tamamlıyor. Hager I Berker’in tasarım ödüllü ürünü B.IQ, tek anahtar üzerinden iklimlendirme, aydınlatma, müzik ve panjur kontrolünün yanı sıra dört farklı materyalden üretilebilen kusursuz tasarımıyla mekanlarda güçlü duruş sergiliyor. B.IQ anahtarın buton kısmından aydınlatma senaryoları ve dim fonksiyonları yerine getirilebiliyor, buton kısımları aktif olduğunda anahtarların yan kısımlarında bulunan durum led’lerinden aydınlatmaların açık olup olmadığı da izlenebiliyor.  

Detaylı bilgi için: http://www.hager.com.tr/