[Proje]: Beşiktaş Kültür Merkezi

Proje Adı: BEŞİKTAŞ KÜLTÜR MERKEZİ

BEŞİKTAŞ, İSTANBUL, 2016

İç Mimari: A MİMARLIK – ÖZGÜL ÖZTÜRK

İşveren: BKM

Mimari alanda aldığı ödüller ile ulusal ve uluslararası arenada dikkatleri üzerine çeken; değişime, dönüşüme, doğaya ve kadın haklarına verdiği katkılarla bilinen Yeşil Mimar Özgül Öztürk, BKM’nin ofisleri, bar, çok amaçlı salon ve sahne bölümünü “Döngüsel Tasarım” temasıyla tasarladı.

 A Mimarlık kurucusu Mimar Özgül Öztürk, BKM’nin alt katında bulunan, direkt olarak güneş ışığı ve hava almayan mekanda, uzun dönemli çalışma süreci gerektiren prodüksiyon yapımlarında dahi ekibin sıkılmadan çalışabilmesini göz önünde bulundurduğunu belirtti. Son 10 yıldır sürdürülebilirlik ve doğal yapılar konusunda edindiği tecrübeleri işi ile harmanlayarak, dekorasyonda ilk kez sıkıştırılmış toprak tekniği ile bir toprak duvar uygulamasını giriş ile ofisleri ayıran bölümde gerçekleştirdi.

BKM binası içinde yaptıkları çalışmalar için; ilham verici, yaratıcı ve doğaya uyumlu bir mekan tasarımı düşüncesi ile yola çıktıklarını belirten Özgül Öztürk, sözlerine şunları ekledi: “Doğa mahrumiyeti yaşayan şehir insanı için ferahlık ve refah hislerini uyandıran, geri dönüşüm ile tüketimi azaltan döngüsel tasarımlar, yaşama ve çalışma mekanları için büyük önem taşımakta. BKM için de büyük bir keyifle hazırladığımız 550 metrekarelik alanda bu özellikleri göz önünde bulundurduk.”

Bitirme İşleri:

  • Unigen [Vinyl Örgü Zemin, Pvc Zemin]
  • Stonewrap [Kısmi Duvar Taş Kaplama]

Mekanik: Başak Klima

Peyzaj: İmza Peyzaj [Yeşil Duvar ve Paneller]

Aydınlatma: Crealux

Mobilya ve Aksesuar: Mödek Mobilya