(Bilsart): VİDEO Odaklı Çağdaş Sanat Mekânı

Bilsar, yıllardır güncel sanat alanında destek verdiği projelere bir yenisini ekliyor. Sanatçılara video işlerini sergilemek için yeni bir alan yaratmak ve sanatseverleri bir araya getirmek amacıyla, ofis binasının garajını kâr amacı gütmeyen ve video sanatına odaklanan bir sanat mekânına dönüştürüyor.

Ocak 2018 itibariyle video sanatının güncel örneklerini, 15 günde bir değişen bir programla sunacak olan Bilsart, yine bu alana odaklanan bir kütüphaneyi de kullanıma açacak.

Bu dinamik sergi programı dâhilinde koleksiyoner seçkilerine, küratöryel projelere, workshop ve panellere yer verecek olan Bilsart, aynı zamanda sanatçı, küratör ve koleksiyoner konuşmalarına da ev sahipliği yapıyor olacak.

Bilsart’ın kâr amacı gütmeyen bu sanat mekânının ajandasında yer alan bir diğer önemli etkinlik ise genç sanatçılara görünürlük sağlayabilmek adına her sene yapacağı açık çağrılar.

Bilsart:
Evliya Çelebi Mah, KıblelizadeSk.
No:5/A 34430 Beyoğlu/İstanbul
Salı – Cumartesi | 10.00 – 18.00
Sergi programları ve etkinliklerden haberdar olmak için:
www.bilsart.com
www.instagram.com/bilsartistanbul
www.facebook.com/bilsartistanbul
 E-Bülten

 


Bilsar:
1947’de kurulan Bilsar, tekstil sektöründe 60 yılın üzerindeki gurur duyulacak tecrübesiyle, bugün moda dünyasının dinamik, ilerici ve yenilikçi isimlerinden biri olmayı başarmıştır.

Türkiye’nin en önde gelen üretici ve ihracatçılarından olan Bilsar’ın yıllık gömlek üretimi 2,5 milyon adeti bulmaktadır. Bu üretimin %90’ını Avrupa ve ABD’deki saygın markalar için butik ve seri gömlek üretimine ayıran Bilsar, 1992’de Çorum’da 40.000 m2 ye konuşlanmış fabrikasının devreye girişiyle, kısa sürede gömlek sektörünün öncüleri arasında yerini almıştır.

Bilsar, gömlek üretimin yanında Bil’s, Bil’s Studio ve Bil’s Remix gibi kendi yarattığı markalarla, Fred Perry, Eleven Paris ve Lole Women gibi dünyanın saygın, ikonlaşmış, kalitede öncü markalarını da Türkiye’de yönetmektedir. Çağdaş perakendecilik anlayışıyla yönettiği markaların dağıtımını ise açtığı flagship mağazalardan, lüks mağaza zincirlerine kadar çok geniş bir dağıtım ağında yapmaktadır. Bilsar Türkiye’nin ilk life-style mağaza konsepti olan Bilstore’u da açarak alışveriş anlayışımıza yeni bir boyut getirmeyi başarmıştır. Bilsar aynı zamanda Bil’s ve Bil’s Studio gömlek markalarının da yaratıcısıdır.
 
Bilsar merkez binası Beyoğlu’nun Tünel bölgesinde yer almaktadır. Bilsar binası Art Nouveau tarzında bir bina olup Ağa Han ödüllü mimar Han Tümertekin tarafından renove edilmiştir.
 
Moda ve tasarımın yanı sıra Türkiye’de çağdaş sanat ve tiyatronun önemli bir destekçisi olarak anılan Bilsar dünyaca ünlü İstanbul Bienali, Dot Tiyatro grubu ve BAS gibi sanatsal organizasyon ve inisiyatiflerin ana sponsorluğunu yapmaktadır. Vasıf Kortun ve Charles Esche’nin küratörlüğünü yaptığı 9. Uluslararası İstanbul Bienali, Leyla Gediz’in küratörlügünü yaptiğı ‘Sobe’ sergisi, Afife Jale ödülüne layık görülen Dot Tiyatrosunun Dotbilsarda ‘Vur/Yağmala/Yeniden’ projesi, Slag Galeri ile ortak hazırlanan 11. İstanbul Bienali paralel etkinliği ‘Neyse O’, Bilsar Kültür Merkezinde yer alan etkinliklerden bir kaçı.