SIRLAR ve OTOMOBİLLER” Sergisi (Bien Seramik)’in Desteğiyle Açıldı…

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik ve Cam Bölümü Öğretim Görevlisi Levent Vardal’ın Bien Seramik’in desteğiyle hazırladığı “Sırlar ve Otomobiller” sergisi 7 Aralık’ta açıldı.

Sanatçı Vardal’ın yaklaşık 1 yılda hazırladığı, farklı ebatlardaki eserleri 7 Aralık Perşembe günü Nişantaşı’ndaki Galeri Abay’da sanatseverlerle buluştu.

Kendi alanının tekniği ile seramikler üzerine otomobilleri resmeden Vardal’ın ilk kişisel sergisi olan “Sırlar ve Otomobiller” sergisi özellikle klasik otomobil tutkunlarının ilgisini çekecek nitelikte. Sergide 100 ayrı seramik çalışması sanatla ve klasik otomobille ilgilenenlere sesleniyor.

‘’HER OTOMOBİLİN BİR ‘SIR’RI VAR’’

Levent Vardal

Seramiğin eğitimini verdiği bir branş olduğunu dile getiren Seramik Sanatçısı Levent Vardal, öğretim üyeliği yaparken bir yandan da sanatsal bir takım çalışmalar üretmek arzusuyla ve otomobillere olan aşırı tutkusuyla böyle bir sergi açmaya karar verdiğini söyledi. Vardal eserleriyle ilgili “Biraz teknikleri farklılaştırarak resim dilini seramikle anlatıp böyle bir sürece girdim. Otomobillerin kendi dünyasında bir dili ve sırı olduğunu bildiğim için her otomobili resmetmedim. Hiç üretilmemiş 20-25 modeli, çok üretilmiş kült olmuş eski modelleri, beğenilmemiş ve çok tutmamış bazı modelleri resmettim. Sıraltı tekniği kullandım ve seramik bisküvi karolar üzerine sıratlı boyaları şeffaf sırlarla birlikte bir teknik aşamadan geçirdim. Bu süreçte Bien Seramik bana bu malzemeleri temin etti. Bien Seramik sayesinde yapım aşamasında malzeme bana çok büyük kolaylık sağladı” şeklinde konuştu.

Çoğunluğu klasik otomobillerin sır tekniğiyle seramikler üzerine tasvir edildiği sergi, 17 Aralık Pazar gününe kadar ziyaret edilebilir.


BİEN:
Üre­ti­mi Bi­le­cik ve Bo­zü­yü­k’­teki fab­ri­ka­la­rın­da ya­pıl­an Bien ürün­le­ri, yur­t i­çin­de 130’u aş­kın yet­ki­li sa­tı­cı­sı ve 3.500’ü aş­kın sa­tış nok­ta­sıy­la pa­zarda ye­ri­ni al­mak­ta­dır. Üretiminin yüz­de 35’ini yurt dı­şın­da 70’e yakın ül­ke­ye ih­raç eden Bien, yaklaşık 25 milyon m2’yi aşan üre­ti­mi ile sek­tö­rün önem­li oyun­cu­la­rın­dan­ biri.

Bien, Bilecik ve Bozüyük’teki üretim tesisleri ile Türk ve Dünya Seramik pazarına ürünler sunan bir markadır. Dünyaca ödüllü tasarımları ve 800’ü aşkın ürün yelpazesiyle sektörün yenilikçi markası Bien, 6 kıtada70’e yakın ülkeye ihracat gerçekleştirmektedir. Tüm üretimini TS EN 14411 standardına uygun olarak sürdüren Bien, Entegre Yönetim Sistemini kurarak ISO 9001:2008, ISO 14001:2005 ve OHSAS 18001:2008 sertifikalarını almaya hak kazanmıştır. En yeni teknolojileri takip eden, bu teknolojileri üretim gücüne aktarmayı hedefleyen Bien, yer ve duvar karosu ile porselen karo üretiminde Dijital Baskı Sistemleri’ni Aralık 2009 tarihinden itibaren kullanmaya başlayarak, Türkiye’de Dijital Teknoloji ile üretilen duvar karolarının ilk üreticisi olmuştur.

Yaptığı yeni yatırımlar ile Bilecik ve Bozüyük’teki fabrikalarında yılda ortalama 25 milyon metrekare yer, duvar karosu, porselen karo ve teknik porselen üreten Bien, 2011 yılında seramik sağlık gereçleri (SSG) alanında da yaptığı yatırımla, karo seramik üretimine, vitrifiye üretimini de eklemiştir. Fabrika içi geri kazanımlarla enerji ve su tasarrufu konusunda çevre dostu teknolojilere de yatırım yapan Bien, atık su arıtma tesisinde arıtılan suyun neredeyse %100’ünün geri dönüşümünü sağlamaktadır.