[Proje]: Expo 2016 Antalya Kulesi

Proje Adı: EXPO 2016 Antalya Kulesi

Antalya, 2016

Mimari: Nita Architects (Serdar Kızıltaş, Z. Melike Kızıltaş)

İç Mimari: Nita Architects (Serdar Kızıltaş, Z. Melike Kızıltaş)

İşveren: EXPO 2016 Antalya Ajansı

Konum
Antalya EXPO 2016; Antalya İli, Aksu ilçesi Aksu çayı ile Tehnelli deresi arasında kalan alan içerisindedir. Sergi alanı Antalya – Alanya karayolunun 22. km’sinde, Antalya havaalanına 8 km uzaklıktadır. EXPO 2016 ANTALYA “Gelecek Nesiller İçin Yeşil Bir Dünya” sloganı ile A1 Botanik EXPO’su “Çiçek ve Çocuk” teması ile Antalya’da düzenlenmiştir. Bu tema ve slogan doğrultusunda 1.100.000 m² arazi üzerine masterplan hazırlanmış, hazırlanan masterplan doğrultusunda, tema ve alan ile uyumlu kule tasarımı ulusal mimari proje yarışması ile elde edilmiştir. Antalya Expo Kulesi 1.100.000 m2 lik expo alanının ana girişi ile ilişkili olarak konumlandırılarak girişte ziyaretçileri Expo Kulesi karşılamaktadır.

Konsept
Kule tasarımda ana kaygı seyir terası ihtiyaçlarını son derece verimli bir şekilde karşılamanın yanı sıra  “Çiçek ve Çocuk” temalı EXPO 2016 Antalya ile uyumlu, Antalya şehrini temsil edecek, son derece yerel, aynı zamanda evrensel olan simgesel bir yapı oluşturmak hedeflenmiştir. Belirtilen hava mania sınırı değerlendirilerek seyir terasları izin verilen en üst kotlarda tasarlanmıştır. Expo Alanı’nın ve Antalya’nın  360 derecelik seyrine olanak verecek şekilde dairesel plan kurgulanmıştır. Dairesel form 3 eş parçaya ayrılmış, 3 parça Antalya’nın tarihi Üç Kapılar’ı ile ilişkilendirilmiştir.

Kullanım Senaryosu
Seyir teraslarının kullanımı farklı mevsim kurgularına ve hava koşullarına uyumlu olacak şekilde tasarlanmıştır. Yapının konveks formu, güneşin dik ve sert geldiği saatlerde kapalı seyir katının gölgede ve serin kalmasını sağlar. Çatı ışıklığ;ı  derin seyir katına  doğal ışık girişi sağlamanın yanı sıra katmanlar arasındaki görsel zenginliği arttırır. Kule seyir alanları kapalı ve yarı açık mekan olarak 1.kat ve 2. katlardan, açık mekan olarak da gezilebilir çatı terasından toplam 1500 m2 lik  alandan oluşmaktadır. En alttaki kapalı seyir katının hemen altında (+90,40 kotu) profesyonel bir mutfak ve mekanik kat oluşturulmuştur. Yapının post expo döneminde de aktif olarak kullanılmaya devam etmesi için +95.90 kotunda seyir katı kurgulanmıştır.

Taşıyıcı Sistem
Yapının taşıyıcı sistemi, çekirdeği oluşturan betonarme perde ile cepheyi ve seyir katlarını taşıyan çelik konstrüksiyondan oluşmaktadır. Betonarme çekirdek ana taşıyıcıdır. Betonarme çekirdek içerisinde iki adet yangın merdiveni, mekanik hacimler, rezerv alanlar ve şaflar bulunmaktadır. Seyir terası katlarında çekirdek içerisindeki rezerv alanlar +101,40 ve +106,90 katlarında  ziyaretçi asansör holü , +95,90 katında wc  olarak kullanılmaktadır.

Cephe
Yapının kabuğu; dairesel çekirdek çevresinde birbirine 120° açılarla duran 3 adet asansörü sarar, üst kotlara doğru çıktıkça genişleyerek seyir teraslarını oluşturur. 0 kotunda tamamen solid olan kabuk, seyir katlarına doğru şeffaflaşmaya başlar. Seyir katlarında optimum seyir imkanı sağlayacak seviyeye ulaşır. Yapının tamamen fonksiyondan oluşan formu aynı zamanda ikonik bir duruş sergiler. Aluminyum paneller yapının kabuğunu oluşturur.

Sirkülasyon
Yapı  sirkülasyonu +07.90 kotundan +105.90 kotuna kadar kesintisiz erişim sağlayan asansörlerle sağlanmaktadır. 16 kişilik  3 asansör, yapı kabuğunun şeffaflaşmasıyla panoramik olarak seyir imkanı sunar. Asansörler kullanıcıyı en üst katta (+105,90 kotu) indirir. Kullanıcılar açık seyir katını dolaştıktan sonra seyir katları arasındaki sirkülasyon için tasarlanmış merdivenler ile alt katlara inerek dolaşmaya devam eder. Kullanıcının son durağı +95,90 kotudur. Bu kattan asansör ile aşağıya inerek yapıdan ayrılır. Kulenin meydandan yüksekliği 100.70 metredir.

Cephe: Metal Yapı

Sirkülasyon: OTİS (asansörler)

Çatı: Metal Yapı

Mekanik: Daikin

Aydınlatma: Philips

Mobilya Aksesuar: Öztiryakiler Mutfak

Bitirme İşleri: Kale Grup ürünleri

Islak Hacim: Kale Grup ürünleri