İklim Değişikliği Konferansı COP23’te Türkiye ÇİMENTO SEKTÖRÜ de Yerini Aldı…

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (UNFCCC) kapsamında 1995’den beri her yıl düzenlenen Taraflar Konferansının (Conference of Parties – COP) 23’üncüsü (COP23) 6-17 Kasım 2017 tarihleri arasında Almanya’nın Bonn kentinde düzenlendi. Dünyanın yakından takip ettiği, küresel ısınmaya çözüm bulmak için yaklaşık 200 ülkeden çeşitli temsilcilerin katılım gösterdiği konferansta Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) de yerini aldı.

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi (UNFCCC) kapsamında 1995’ten beri her yıl düzenlenen Taraflar Konferansı’na (Conference of Parties – COP) bu yıl Almanya ev sahipliği yaptı. 6 Kasım’da Almanya’nın Bonn kentinde başlayan konferansa yaklaşık 200 ülkeden oldukça yüksek sayıda katılımcı yer aldı. Birleşmiş Milletler üye ülkelerinden Bakan, Başbakan ve Devlet Başkanlarının da yer aldığı Cop 23’te sektöre dair gelişmeleri uluslararası arenada takip eden Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) de yerini aldı.

Çimento sektörünün iklim değişikliği ile mücadele konusundaki çabaları anlatıldı

Bu yıl 23’üncüsü düzenlenen İklim Değişikliği Konferansı’nın ana maddelerini, Paris iklim anlaşması kurallarının tartışılması ve küresel ısınma değerleri oluşturdu. TÇMB Çevre ve İklim Değişikliği Müdürü Canan Derinöz Gencel’in “Teoriden Pratiğe Sera Gazı İzleme Süreci: Türk Çimento Sektörü Tecrübeleri” başlığında yaptığı sunum ile COP 23’e damgasını vurdu. Bunun yanı sıra Türkiye rafineri, sanayi ve ulaşım sektöründe iyi uygulama örneklerinin anlatıldığı ve Canan Derinöz Gencel’in başkanlığını yaptığı diğer bir oturumda ÇİMSA Alternatif Yakıt ve Çevre Direktörü İsmail Boz’un sunumu izleyicilerden büyük ilgi gördü.