Danimarkalıların Mutluluk Felsefesi “HYGGE”, (Duravit) ile Banyolara Yansıyor!

Hygge, Danca bir kavram olup, samimi ortamlar yaratma, ruhun huzurlu hissetmesi, tüm dert, sıkıntı ve sinir bozucu şeylerden uzak olma durumu, rahatlatıcı ve mutluluk veren şeylerden keyif alma ve en sevdiklerinizle birlikte olma durumu anlamlarına geliyor. Bu felsefeyi uygulayan Danimarkalılar dünyanın en mutlu 2. ülkesi olmayı başarmışlar.

Yaşam alanlarının Hygge felsefesi ile daha samimi ve cazip hale gelmesi için birkaç küçük düzenleme yapmak yeterli oluyor. Duravit, bu düzenlemeleri banyolar için  Luv serisi ile yorumlamış. Yormayan ve sakinleştirici etkili tipik İskandinav renkleri olan bej ve gri tonlarından oluşan Luv serisinin Hygge mottosu ise “dinlen, yarışa girme, rahatla ve  stres yapma” .

İskandinav iç mekan tasarımında önemli rol oynayan sadelik prensibi, Danimarkalı tasarımcı Cecilie Manz imzalı Duravit Luv banyo serisinde de güçlü bir şekilde hissediliyor. Bu serinin tasarımının çıkış noktasını ise su ile doldurulmuş bir  çanak hayali oluşturuyor. Seri, sade ve elegan  tasarımıyla konforlu, sıcak ve samimi bir ortam vadediyor.

Yeni renkler: mat açık mavi ve gri

Luv serisinin DuraCeram lavabolarının dış yüzeylerinde Duravit ilk kez açık tonlarda mat sır kullandı. Mat açık mavi veya mat gri gibi açık tonlardaki yeni renkler Luv’un mobilya seçeneklerinde de bulunuyor. Bu renkler  havlu, battaniye ve banyo aksesuarı gibi objelerle de rahatlıkla kombine edilebiliyor. 

Mum ışığında akşam banyosu

Danimarkalıların yüzde 80’i Hygge kelimesini mum ışığı ile özdeşleştiriyor ve  akşam banyosunu ortamı yumuşak, samimi ve sıcak yapan  mum ışığında olmasını tercih ediyor. Tipik bir İskandinav banyosu hayal edenler için Hygge kadar doğru banyo seçimi de önem taşıyor. Mineral içerikli DuraSolid ile yapılan Luv serisinin küvetlerinin  Hydromasaj ve ses sistemi özellikleri de uzun kış gecelerinde aranan rahatlamayı ve konforu sağlıyor. Doğal bir kontür içeren iç hatların kusursuz kenarlarla birleşmesi ise küveti banyonun en etkileyici parçası kılıyor.


Duravit AG:
1817’de Hornberg’de kurulan Duravit AG, bugün en önde giden uluslararası tasarım banyo üreticisidir.

130 ülkede faaliyet gösteren firma, damga vuran tasarımlar, teknolojinin akıllı kullanımı ve premium kalite alanlarında yenilikçiliğin simgesi haline gelmiştir. Philippe Starck, EOOS, Phoenix Design, Sieger Design, Kurt Merki Jr., Christian Werner, Matteo Thun ve Cecilie Manz gibi Uluslararası ünlü tasarımcılar ile yaptığı işbirlikleri ile firma, sürdürülebilir bir şekilde kullanıcıların hayat kalitesini artıran konforlu banyolar üretmektedir. Duravit’in ürün portföyünde vitrifiye, banyo mobilyaları, küvet ve duş tekneleri, wellness sistemleri, bataryalar, akıllı klozet kapakları ve aksesuarları yer almaktadır.