[Proje] : İzmir Otomatik Otopark Binası

Proje Adı: İZMİR OTOMATİK OTOPARK BİNASI

İZMİR, 2012

Mimari: BRN mimarlık

İç Mimari: BRN mimarlık

Peyzaj: BRN mimarlık

İşveren: İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

Şair Eşref Caddesi Alsancak Hocazade Camii karşısında bulunan 938 m2’lik alanda Alsancak ve civarının otopark ihtiyacını karşılayacak modern bir otopark projesi yapımı amacı ile planlama yapılmıştır. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait bir parselde imal edilen Tam Otomatik Otopark Projesi,  11 değişken yükseklikte kat düzleminde, İzmir’in tamamı çelik konstrüksiyondan imal edilen en yüksek binasıdır. Bina içerisinde otomasyonlu asansör sistemleri ile otomobillerin depolaması yapılacak. 380 Araçlık Park yerinin tamamı Engelli Araçlarının park etmesine uygun imal edildi.

Otomatik Otopark Binası; Sürdürülebilir Yeşil Bina konseptine uygun bir şekilde projelendirilmiştir. Sürdürülebilir binaların “yeşil” olma kriterleri, yaşam döngüsü açısından değerlendirilmelidir. Bir binanın yeşil bina sayılması için, o yapının yaşam döngüsü süresince, projelendirilmesinden,  yıkımına kadar, çevresel zararları en aza indirgenmiş, gelecek kuşakların kaynaklarını en az kullanmış, insanın yaşam kalitesini artırıcı nitelikte olması demektir.

Otopark Projesinde, üretim süreçlerinde Gri Enerji dediğimiz “İnşaa sürecinde ortaya çıkan sarf edilen enerji” betornarme bir binaya göre oldukça düşük. Tüm bina yeşil bina kriterlerine uygun olarak düşük emisyonlu malzemeler ile üretildi. Bina materyalleri lokal malzemelerden ve tedarikçilerden seçilerek nakliye süreçlerinde oluşacak enerji sarfiyatları minimize edildi. Bina İzmir’in en merkezi konumunda, metro istasyonu, otobüs durakları ve yaya ulaşımının merkezinde yer aldığı için, ulaşımda harcanan enerjiyi minimize edecektir. Bina; fiziksel ve ekonomik ömrünü tamamladığında, tüm konstrüksiyon ve cephe kaplamaları geri dönüşüm süreçlerinden geçerek, yeniden kullanıma uygun hale gelebilecek malzemelerle tasarlanmıştır.

Bina otomasyon sistemleri ile idare edilen aydınlatma ve iklimlendirme sistemi sayesinde güneş ışığından maksimum verimi alacak şekilde dizayn edilmiştir. Ayrıca Otopark katlarında iklimlendirme yapılmaması ve ekstra yalıtımlı dış cephesinin sağladığı avantajla minimum enerji sarf ederek, doğaya en az emisyonu ve sera gazlarını salgılar. Normal bir otopark binasından farklı olarak tüm katlara otomasyonlu asansör sitemi ile ulaştırılan otomobiller, doğaya egzoz gazları salınımı yapmazlar ve bina sakinlerinin kimyasal ve tehlikeli partiküllere maruz kalma seviyelerinin en aza indirgenmesi sağlanır. Bina gerek egzos tüketimini düşürmesi ile gerek bulunduğu merkezi konumunun trafiği azaltıcı katkısı ile, gerek kolay ulaşılabilir bir noktada bulunması ile gerek de içerdiği mekanik ve otomasyon sistemlerinin katkısı ile yeşil ve akıllı bir binadır.

Cephede kullanılan kompozit panel ve reflekte cam oranı, İzmir’in sıcak iklimi, otopark sisteminin dışarıdan algılanabilirliği, şehir dokusuna uygunluğu gibi parametreler, yapının komşu yapılarla olan ilişkileri sonucu belirlenmiştir.

Cephe: RS YAPI [kompozit panel ve reflekte cam]

Sirkülasyon: Otomasyonlu araç asansörü sistemi

Çatı: Sandviç panel, galvaniz oluklar

Mekanik: Yaşar Helvayiyen

Aydınlatma: Otomasyon sistemleri ile idare edilen aydınlatma ve iklimlendirme sistemi sayesinde güneş ışığından maksimum verimi alacak şekilde dizayn edilmiştir.

Bitirme İşleri: 

  • YKS, Kalekim, Seranit [yapıştırma harcı ve derz dolgu]
  • Schlüter [köşe ve bitiş çıtaları]