(İZODER) Başkanı Levent Pelesen: “Sağlıklı ve Güvenli Evlerde Yaşamak Herkesin Hakkı”

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu‘nun 1985 yılında aldığı kararla ilan ettiği “13 Ekim Dünya Konut Günü” dolayısıyla bir açıklama yapan İZODER Başkanı Levent Pelesen, “Herkese yetecek konut üretimi ve çevreci kentleşmenin daha da önem kazandığı günümüzde; sağlıklı ve güvenli evlerde yaşamak tüm insanların hakkı” dedi.

Tüm dünyada hükümetlere ve yerel yönetimlere insan yerleşiminin önemini hatırlatmak amacı ile Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilen World Habitat Day’ ülkemizde ‘Dünya Konut Günü’ adı altında kutlanıyor. İnsan yerleşimi ile ilgili konuların tümünü içeren Dünya Konut Günü, her yıl bir konu veya sorunlardan birine vurgu yapıyor.

İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Levent Pelesen

İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Levent Pelesen, ‘Dünya Konut Günü’ dolayısıyla yaptığı açıklamada, “Barınma, tüm insanların hakkıdır. Dünya Konut Günü, bu hakkı tüm insanlığa hatırlatmak için ilan edilmiş bir gündür. Barınma hakkı bilincinin geliştirilmesi için daha çok çalışmalıyız. Her birey için yeterli konut üretimi gerçekleştirmeli, çevreye duyarlı kentleşmeye özen göstermeliyiz’’ dedi. Barınma ihtiyacını karşılarken doğa ile barışık olabilmenin sırrının yine doğada gizli olduğunu ifade eden Levent Pelesen, “Barındığımız ya da bizleri koruyan alanları oluştururken, doğa ile uyumu yakalayan canlıları örnek alırsak; daha sağlıklı, güvenli ve en önemlisi doğaya saygılı yapılar meydana getiririz” diye konuştu.

İZODER olarak, çevre dostu yapıların en önemli unsuru haline gelen “yalıtım” konusunda kamu ve kamuoyunu bilinçlendirmeyi görev edindiklerini belirten Levent Pelesen, şunları söyledi: “Yalıtım bilincini yaygınlaştırmak amacıyla 24 yıldır faaliyet gösteren ‘Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği İZODER’ olarak; günümüzde, dünyanın en önemli gündem konuları haline gelen ‘enerji’, ‘çevre’ ve ‘istihdam’ kavramlarıyla direkt ilişkili bir sektörü temsil ediyoruz. Yalıtım sektörü, önemli ölçüde enerji ithal eden Türkiye ekonomisi için kritik önem taşıyor. Bugün gelişmiş ülkeler sıfır enerjili konutlar, pasif evler gibi konseptlere yönelmiş durumda. Türkiye’nin, İklim Değişikliği Paris Anlaşması’ndaki gibi uluslararası taahhütlerini yerine getirmesi, binalarda enerji verimliliği açısından yalıtımın sağlıklı gelişmesi yaşamsal önemdedir. Ayrıca ülke olarak tüm binalarımızın depreme karşı  dayanıklı hale getirilmesi için su yalıtımı hayati önem taşımaktadır. Bunun yanı sıra hızlı kentleşmenin en önemli sorunlarından biri haline gelen kontrolsüz ses ve gürültüye karşı ses yalıtımı uygulamalarıyla başta çocuklarımız olmak üzere sağlığımızı korumalıyız. Yangına karşı ise en hızlı ve en güvenli şekilde yangın mahallinin terk edilmesini sağlayacak önlemler yangın yalıtımı ile mümkün olacaktır. Daha güvenli, sağlıklı, konforlu ve çevre dostu yapılara kavuşmamız için ülke olarak yalıtım bilincini artırmalıyız.”