İsviçre Merkezli (Sika Grubu), (ABC Kimya)’yı Satın Aldı…

İsviçre merkezli Sika Grubu’nun Türkiye’de 27 yıldır faaliyet gösteren Sika Yapı Kimyasalları A.Ş., pazarın önde gelen mastik ve yapıştırıcı üreticilerinden olan ABC Kimya ve Dış Tic. A.Ş.’yi satın aldığını Swissotel’de gerçekleşen davetle duyurdu.

13 Eylül 2017 Çarşamba akşamı Swissotel The Bosphorus Chalet Garden’da gerçekleşen davette, yapı kimyasalları ve endüstriyel yapıştırıcılar sektörlerinin önde gelen temsilcileri bir araya geldi.

Evsahipliğini Sika Türkiye Genel Müdürü Bora Yıldırım ve ABC Kimya Genel Müdürü Murat Karadayı’nın yaptığı etkinliğe, her iki firmanın bayi ve distribütörlerinin yanı sıra yapı sektörünün belli başlı dernek ve birliklerinin üst düzey temsilcileri ile basın mensupları katıldı.

Bora Yıldırım

Sika Türkiye Genel Müdürü Bora Yıldırım gerçekleştirdiği sunumda, satın almaya dair bilgileri paylaşmasının ardından “Sika olarak bu satın alma ile birlikte yapıştırıcı ve sızdırmazlık ürün grubundaki pazar konumumuzu çok daha güçlü bir şekilde geliştirme fırsatına sahip olacağımıza inanıyoruz. Bir yandan ABC’nin geniş ürün portföyünü Sika’nın dağıtım kanalı ile buluştururken, diğer yandan Sika’nın ilgili ürün portföyünü ABC’nin satış kanalı ile buluşturmayı ve böylece önemli bir sinerji etkisi yaratarak bu pazardaki büyümemizi hızlandırmayı hedefliyoruz. Bu satın almayla birlikte yurtiçi pazarın yanı sıra özellikle Ortadoğu ve Afrika pazarlarında da Sika’nın mevcut satış kanalı ABC ürün portföyünden istifade edeceğinden, ülkemizin ihracat potansiyeline de katkı sunacağız. ABC çalışanlarına Sika Ailesi’ne hoş geldiniz derken, hep birlikte daha büyük ve güçlü takım olarak çalışacak olmanın heyecanını duyuyoruz” dedi.

Murat Karadayı

ABC Kimya ve Dış Tic. A.Ş. adına konuşan Murat Karadayı, bundan sonraki yapıda “Yapı kimyasalları sektöründe dünya lideri bir firmanın sahip olduğu tecrübelerin ışığında, yalnızca Sika Türkiye için değil, hem global Sika organizasyonu içerisinde hem de yurtiçinde ve yurtdışındaki diğer ülkelerde, dünya standartlarında çözüm üretmeye devam edeceklerini” ifade etti.

İşleyiş ve organizasyonun mevcut haliyle devam edeceği, üretim ve Ar-Ge altyapısının geliştirilmesine yönelik yeni çalışmaların da gerçekleştirileceği bilgisinin aktarıldığı sunumların ardından verilen kokteylde konuklar sektöre dair sohbet olanağı da buldu.

Fazlı Bulut

Davet öncesinde gerçekleşen satış stratejisi toplantısı hakkında bilgi veren Sika Pazarlama ve Kurumsal İletişim Yöneticisi Fazlı Bulut ise, her iki firmanın satış ekipleri bir araya geldiklerini ve yeni yapı sonrasındaki planlar üzerinden geçtiklerini ifade etti.


Sika:
Sika, inşaat sektöründe ve otomotiv endüstrisinde yapıştırma, sızdırmazlık, sönümleme, güçlendirme ve koruma sistemleri ve ürünlerinin geliştirmesi ve üretiminde lider konuma sahip bir özel kimyasal madde üreticisi firmadır. Sikanın dünya genelinde 98 ülkede bağlı ortaklıkları ve 190’ın üzerinde fabrikada imalatçıları bulunmaktadır. 2016 yılında 5,75 milyar İsviçre Frangı yıllık satış sağlamış olan 17.000’den fazla çalışanı bulunmaktadır.

Detaylı bilgi için: www.sika.com.tr

ABC KİMYA:
Yaklaşık ABC Kimya ve Dış Tic. A.Ş., 10 yıldır İstanbul Silivri’de bulunan üretim tesislerinde bugüne dek akrilik, silikon, hibrit esaslı mastiklerin yanı sıra inşaat ve endüstriyel imalat sektörlerinde kullanılan muhtelif yapıştırıcıları üretmekteydi. ABC Kimya ve Dış Tic. A.Ş., geniş ürün portföyü ile, Türkiye pazarının yanında yaklaşık 40 ülkede bulunan müşterilerinin ihtiyaçlarına yönelik çözümler de üreten, yapıştırıcı ve sızdırmazlık hedef pazarının Türkiye’deki önde gelen üreticilerinden biridir.

Detaylı bilgi için: www.abckimya.com.tr