Türkiye’nin ilk ULUSLARARASI OPERA VE BALE GÜNLERİ Efes’te başlıyor!

Devlet Opera ve Balesi, Türkiye ekonomisinin güçlü gruplarından Türkerler Holding’in desteğiyle, Türkiye’nin ilk uluslararası opera ve bale günlerine imza atıyor.

Efes Opera ve Bale Günleri’nin detayları, İzmir Devlet Opera ve Balesi Müdürü Haldun Özörten, Selçuk Belediye Başkanı D. Zeynel Bakıcı ve organizasyonun sponsorluğunu üstlenen Türkerler Holding Genel Koordinatörü Prof. Dr. Attila Sezgin’in de katıldığı İZDOB Elhamra Sahnesi’nde düzenlenen basın toplantısında açıklandı.

Efes Opera ve Bale Günleri programında bir açılış konseri, bir opera ve bir bale sunulacak. İzmir Devlet Operası ve Balesi tarafından 16 Eylül 2017 Cumartesi günü gerçekleştirilecek “Gala Konser” ile başlayacak etkinlikte; G. Verdi’nin Aida, Il Trovatore, Rigoletto, La Traviata operalarından arya ve düetler seslendirilecek. G.Puccini’nin La Boheme, Tosca operalarından, Ch.Gounod, Offenbach ve G. Donizetti, R. Leoncavallo’dan arya ve düetler seyirci ile buluşturulacak. Orkestra şefi Tulio Varas yönetiminde İzmir Devlet Opera Orkestrası, İtalyan solistler Soprano Daniela Cappiello ve Tenor Gianluca Terranova’ya eşlik edecek.

19 Eylül 2017 Salı günü ise İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından 18 yüzyılda Osmanlı kültür ve yaşayışının etkisiyle Avrupa’da unutulmayacak besteciler, besteler, eserler ortaya çıkaran Turquerie akımının en çarpıcı örneklerinden biri sahnelenecek. Mozart’ın ünlü operası “Saraydan Kız Kaçırma” Yekta Kara’nın usta rejisi ile Efes’te sunulacak.

İzmir-Efes Opera ve Bale Günleri’nin kapanışı, İzmir Devlet Opera ve Balesi tarafından 22 Eylül 2017 Cuma günü sahnelenecek “Romeo İle Jüliet” balesi ile olacak. Shakespeare’in aynı adlı oyunundan Tchaikovsky’nin bestelediği bu ünlü eser Volkan Ersoy ve Armağan Davran koreografisi ile seyircinin karşısında olacak.

“Mahall Bomonti İzmir sanatseverlerin gözdesi olacak”

Türkerler Holding Genel Koordinatörü Profesör Dr. Attila Sezgin, özellikle kültür ve sanat olmak üzere toplumsal yaşamın gelişmesine katkıda bulunmanın grubun temel hedefleri arasında olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu: “Köklü geçmişi ve hizmetleriyle cumhuriyetin en önemli kurumları arasında yer alan Devlet Opera ve Balesi’nin ve dolayısıyla sanatın, sanatçının yanında olmaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Türkiye için bir ilk olan bu organizasyonun bir parçası olmak bizim için gurur vesilesidir.”

Profesör Sezgin şöyle devam etti: “Türkerler Holding’in gayrimenkul geliştirme projesi ‘Mahall Bomonti İzmir’, başladığı ilk günden bu yana kültür-sanat, spor ve çevre konularında onlarca sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirdi. Tarihle ve sanatla iç içe tasarlanan Mahall Bomonti İzmir tamamlandığında hiç şüphesiz İzmir’deki kültür atmosferine büyük katkı sağlayacaktır. İzmirli sanatseverlerin en gözde mekânı olacaktır.”