Yeşil Rapido 3. YEŞİL BİNALAR VE ÖTESİ Konferansı 8 Kasım 2017’de…

Yeşil Rapido’nun  Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ve BEZE Group işbirliğiyle gerçekleştireceği 3. Yeşil Binalar Ötesi Konferansı’nda bu yıl “Future & Cities – Geleceğin Kentleri, Kentlerin Geleceği” konusu işlenecek.

Konferansın konuk konuşmacısı; İngiliz Mimar PETER BARBER

Dünyaca ünlü İngiliz mimar Peter Barber,  3. Yeşil Binalar Ötesi Konferansına konuk konuşmacı olarak katılacak. Kültür-mimari ve insan-mekan arasında var olan kırılgan ve karmaşık ilişkinin bir imgesini sunan Peter Barber, bir yandan mimarlık faaliyetlerine devam ederken diğer yandan da akademik çalışmalarını sürdürüyor.

Yeşil Rapido,  3.Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı, Dünya Şehircilik Günü olarak kutlanan 8 Kasım 2017 tarihinde “Future & Cities – Geleceğin Kentleri, Kentleri Geleceği” teması çerçevesinde yine sürdürülebilirlik ve daha yaşanabilir yapılı çevre kavramının altını çizerek, sonuç odaklı paylaşımlara sahne olacak. Yapı, enerji ve yönetimi, toplu taşıma, çevre, atık yönetimi konuları yetkili isimler tarafından ele alınacak.

Konferans’ta, Peter Barber’in yanı sıra ülkemizin önde gelen STK’ları, proje geliştiricileri, mimarları ve akademisyenleri, yapı sektörünün profesyonelleri, karar verici kamu kurumlarının yetkilileri, geleceğin şehirlerini konuşmak üzere bir araya gelecekler.

Sonuç odaklı bir yaklaşım ile önerilerin paylaşılacağı “Yeşil Rapido 3. Yeşil Binalar ve Ötesi Konferansı” Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Mimarlık Fakültesi işbirliği ile MSGSÜ Sedad Hakkı Eldem Oditoryumu’nunda düzenlenecek.


Peter Barber

PETER BARBER:
Biz, yaşam alan koşullarının toplum ve kültür tarafından uygunluğunu düşünüyoruz. Bu zorunlu uygunluk karşısında mimarlık “sosyal eylem ve aktivite potansiyeli yaratabilir” diye düşünüyoruz.

Skeçlerinde; kültür-mimari ve insanmekan arasında var olan kırılgan ve karmaşık ilişkinin bir imgesini sunan Peter Barber bir yandan mimarlık faaliyetlerine devam ederken bir yandan da akademik çalışmalarını sürdürmektedir. Halen Westminster Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışan Peter Barber, “Uygulama Çalışmaları” hakkında verdiği dersleri; Royal Institute of British Architects, Oxford Üniversitesi ve The Bartlett – University College London, New York Architectural League ve Cenova, Frankfurt, Brighton, Kingston ve Glasgow gibi sayısız ulusal ve uluslararası mimarlık üniversitelerinde vermektedir. 1989 yılında Peter Barber Architects’i kurmadan önce Richard Rogers, Will Alsop ve Jestico + Whiles ile birlikte çalıştı. İngiltere Hükümeti tarafından “En İyi Kamusal Alanlar İçin Tasarım” konusundaki tartışmaları yürütmek için davet edildi. Ayrıca English Partnerships’in “Kentsel Tasarım İncelemeleri” üretiminin danışmanlığını yaptı. 

2016 yılında evsizler için tasarladığı Holmes Road Stüdyoları ile “NLA-New London Award Yılın Binası Ödülü” alan Barber 2013 yılında da Beveridge Mews projesiyle RIBA Ulusal Ödülü’ne layık görülmüştür.