Fatih Vardar: “Hazır betonun kalitesi depremin etkilerini azaltıyor…”

Bursa Beton Genel Müdürü Fatih Vardar, 17 Ağustos 1999 depreminin yıldönümü olması dolayısıyla vatandaşları uyararak, konut satın alırken kullanılan hazır betonun kalitesinin sorgulanması ile deprem ve doğal felaketlerde yaşanacak zararların en aza indirileceğini açıkladı.

Güney Marmara’nın beton ihtiyacının yüzde 50’sini karşılayan Bursa Beton, uzun yıllardır kaliteli hazır beton kullanımı konusuna dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak için çalışmalarını sürdürüyor. Kaliteli beton hakkında bilgi veren Vardar, “150 metrekare brüt dairede kaliteli hazır beton için ödenecek fark 750 TL. Tüketicinin 300-400 bin TL’lik daireyi satın alırken kaliteli hazır beton kullanılıp kullanılmadığını sorgulaması, müteahhitlerin satın alma tercihlerini yönlendirebilir. Böylece, THBB üyesi, KGS üyesi ve G Uygunluk Belgesi sahibi hazır beton üreticilerini tercih etmesini sağlar. Seramik, kapı, mutfak, banyo yapıda sonradan da değiştirilebilirsiniz ancak beton için bu mümkün değil” dedi.

Fatih Vardar

Depremden Korunmak İçin Kentsel Dönüşüm Önemli

Vardar, Çevre ve Şehircilik Bursa İl Müdürlüğü’nün bilgilerine göre Bursa genelinde 300 bine yakın konutun değişmesi gerektiğini belirterek, şu ana kadar kentsel dönüşüm için 2.071 başvurudan 1.508’inin yıkıldığını açıkladı. Sürecin yavaş işlediğini belirten Vardar, bu konuda hızlanılması gerektiğini vurguladı.

Fatih Vardar “Bursa Beton olarak biz de kentimizdeki dönüşüm sürecine dahiliz. Gerek Nilüfer gerekse Osmangazi’deki yenileme ve dönüşüm süreçlerinde müteahhitlerin tercih ettiği marka olduk ve ürünümüz kullanılıyor. Özellikle Osmangazi’de Soğanlı Mahallesi’nde devam eden dönüşüm projesinde yapılan 1200 konut ve 200 dükkanda 150 bin metreküp C30 betonun tedarikçisiyiz” diye konuştu.

Vardar, yaşanan depremlerin ardından 6306 sayılı “Afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi” hakkında kanun ile gündeme gelen kentsel dönüşümün, Türkiye’de yapısal olarak sorunlu binaların (depreme dayanıksız) yeniden ele alındığı ve koşullarının iyileştirilmesine odaklanılan bir eylem bütünü olarak yürürlükte olduğunu sözlerine ekledi.