MAS Certified Green® Artık Türkiye’de!

Sürdürülebilir Üretim ArGe ve Tasarım Merkezi (SÜRATAM) Amerika’nın önde gelen test laboratuvarlarından olan Materials Analytical Services (MAS) ile yapı malzemelerinde iç mekan kalitesi VOC emisyonları testi için karşılıklı anlaşmaya vardı.

2005 yılında MAS tarafından geliştirilen MAS Certified Green sertifikası, çeşitli iç mekan yapı malzemeleri, mobilya ve döşemeler için geliştirilen bilim tabanlı, şeffaf bir program olma özelliğine sahiptir. Dünyada 100’den fazla üretici ve 2500’den fazla çeşitli ürün sertifikasyona sahiptir.

Amerika merkezli olan MAS Certified Green®, başta LEED (Leadership in Energy and Environmental Design), BIFMA (The Building and Institutional Furniture Manufacturer’s Association) ve The Carpet & Rug Institute tarafından kabul gören iç mekanlarda kullanılan malzemelerin hava kalitesini ve emisyonlarını ölçmektedir.

 

MAS Certified Green® Programı kapsamında test edilebilecek ürünler oldukça çeşitlidir. Bunlardan bazıları:

♦Yer ve duvar kaplamaları
♦ Halılar
♦ Mobilya ve oturma grupları
♦ Yalıtım malzemeleri
♦ Boyalar, cilalar ve kaplamalar
♦ Yapıştırıcılar
♦ Ahşap
♦ Cam filmleri

MAS Certified Green®, LEED başta olmak üzere birçok yeşil bina sertifikası tarafından kabul edilen en kapsamlı VOC test sistemidir. LEED tarafından kabul gören sistemleri görmek için tıklayınız.

Muadil sistemlerden test kalitesi, şeffaflık ve maliyet açısından pozitif olarak ayrışmaktadır. Detaylı karşılaştırmaya buradan ulaşabilirsiniz.