12. CONTEMPORARY ISTANBUL’un detayları açıklandı!

Her yıl İstanbul’u uluslararası sanat merkezlerinden biri haline getiren Contemporary Istanbul (CI) çağdaş sanat fuarı, Eylül 2017’de Akbank’ın desteğiyle gerçekleştirilecek olan 12. edisyonu için katılımcı listesini açıklıyor. CI, 11 yıldır Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen galerilerinin, sanatçılarının, kurum ve kuruluşlarının yanı sıra, koleksiyonerleri ve sanatseverleri İstanbul’da bir araya getiriyor. Çağdaş sanatı odak noktasına alarak Türk sanatını dünya sanatıyla buluşturan Contemporary Istanbul, bu yıl geçtiğimiz senelerden farklı olarak Kasım ayı yerine 15. İstanbul Bienali ile birçok sanat kurumunun ve galerisinin sergileriyle eş zamanlı olarak 1417 Eylül 2017 tarihleri arasında gerçekleştiriliyor. Akbank desteği ve Ferko Ortak Sponsorluğunda İstanbul Kongre Merkezi ve İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenecek olan fuar, pek çok yenilikle yerli ve yabancı sanatseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor.


VIP açılışı: 13 Eylül 2017

Fuar tarihleri: 1417 Eylül 2017


Türkiye’de güncel sanat piyasasının gelişmesinde önemli bir aktör olan CI, uluslararası bir sanat platformu olmanın ötesinde artık İstanbul’a ait bir değer. İstanbul’u ve Türk sanatını dünya piyasasıyla buluşturan CI, 12. edisyonunda bölgedeki önde gelen genç ve köklü galerilerin yanı sıra birçok yeni galeri ve temsilci ülkeyi ağırlıyor. 12. edisyonunda sanatsal içerik, estetik tavrı, VIP Programı ve ziyaretçi memnuniyetine yönelik üst seviyede hizmet farkı ile CI kendini diğer fuarlardan ayırıyor.

CI 2017 İçerik ve Projeleri

CI Dialogues
Contemporary Istanbul 10 yıldır sanatın iletişimi, aracılığı ve eğitimi için uluslararası bir platform olarak sürdürülüyor. 10 yıldır düzenlenen CI Dialogues bu yıl “MOVEMENT” / ”HAREKET” ana temasıyla yola çıkıyor. “Hareket”e sanatsal bir bakış açısıyla yaklaşan CI Dialogues programı, günlük hayatın temelinde yer alan TeknolojiMimariMekânTasarım konularını işliyor. “Movement in Space”, “The Interconnected Art of Taste”, “Human Estetics in Future Technologies” ekseninde gerçekleşecek paneller ile; program boyunca, uluslararası alanda önde gelen mimar, tasarımcı, akademisyen, teorisyen, sanat profesyoneli, sanatçı ve koleksiyonerleri bir araya getiriyor.

Collectors’ Stories Kitabı
2016 yılında 11. yaşını Collectors’ Stories isimli heyecan verici projeyle karşılamış olan CI, bu yıl 12. yaşını ise CI Yayınları’nın ilk kitabı olan Collectors’ Stories ile kutluyor. Türkiye’nin önde gelen 60 çağdaş sanat koleksiyonundan 120 eseri CI sırasında ilk kez bir araya getiren Collectors’ Stories projesi kapsamında Türkiye’nin önde gelen koleksiyonerlerinin kendi koleksiyonlarından seçtiği eserler geçen yıl fuar alanında 1.500 m2’yi aşan bir alanda sergilenmiş ve büyük ilgi görmüştü. Barbaros Reserve Bodrum Projesi’nin desteğiyle hayata geçecek olan Collectors’ Stories kitabının ön lansmanı, Barbaros Reserve Bodrum’da düzenlenecek bir yaz etkinliği ile kutlanacak. Kitabın lansmanı ise fuar ile eş zamanlı olarak Eylül ayında fuar alanında gerçekleşecek. Türkiye’de koleksiyonerlerin kişisel estetik anlayışlarını sunmalarına olanak sağlayan ve sanat koleksiyonerliğinin geçirdiği dönemsel değişimleri ve bugününü de sunan Collectors’ Stories projesinin kitabının uluslararası öncü sanat kurum ve kuruluşlarına dağıtımı gerçekleştirilecek.

Plugin Yeni Medya Bölümü
Bilim, teknoloji ve siyasetin kesişim noktasında yer alan güncel sanat eserlerini sergilemeye adanmış Plugin, beşinci senesinde yeni medya sanatının dikkat çeken eserlerine ev sahipliği yapıyor. Ceren ve Irmak Arkman’ın ikinci kez küratörlüğünü üstlendiği Plugin, Siemens Markalı Ev Aletleri sponsorluğunda Contemporary Istanbul’un geleceği kucaklayan bir uzantısını oluşturuyor.

Kavramsal Mimari
Fuarın mimari konsept tasarımı, dünya çapında başarılı projelere imza atmış, ödüllü mimarlık firması Tabanlıoğlu Mimarlık tarafından kurgulanıyor. Contemporary Istanbul’un iç mekan tasarımı, -özellikle açık havada yer alan- kamusal alanlara yapılan vurguyla, bir kent parkı çeşitlemesi olarak özgün bir anlayışla gerçekleştiriliyor. CI Mimari Konsept Sponsoru Tabanlıoğlu Mimarlık, galerilerin yer aldığı sergi mekânının ‘tasarı bir topoğrafya’ya dönüştürülmesi ile aynı zamanda yerel kaynakları ve ihtiyaçları vurgulamayı amaçlıyor. Yapay olarak düzenlenmiş fuar iç mekanı, aynı zamanda, etkinlik sırasında açık havada heykellerin sergileneceği fuar alanına bitişik Sanatçılar Parkı’nın bir uzantısı olarak da ele alınıyor ve İstanbul’un nadide ve değerli yeşil mekânlarından biri olan Maçka Parkı’na bağlanıyor.

Beşinci Element Sergisi

‘Beşinci Element toprağa, havaya, suya, ateşe ve insana, çağlar ötesinden gelen ve madde ve zaman ötesine geçen, devam eden serüvenle bir yüzleşme: bir hesaplaşma!

Ve hepsinin ötesinde: madde ve düş gücü!’ – Prof.Hasan Bülent Kahraman

Tabanlıoğlu Mimarlık’ın CI 2017 mimari konsept tasarımından hareketle Sanatçılar Parkı’nda gerçekleştirilecek olan Beşinci Element heykel sergisinin küratörlüğünü Prof. Hasan Bülent Kahraman üstleniyor. Şişli Belediyesi ile birlikle İstanbul’da bir park alanında ilk defa gerçekleşecek olan çağdaş heykel sergisinin katılımcı sanatçı listesinde ise Erdağ Aksel, Fabian Marcaccio, Genco Gülan, Günnür Özsoy, Jan Fabre, Jannis Kounellis, Johan Tahon, Magdelena Abakanowicz, Osman Dinç , Tony Cragg, Wim Delovoie ve Yaşam Şaşmazer bulunuyor.

Yeme-İçme
İstanbul’un gastronomik tatlarını da sunuyor. Bugün yeme-içme sektöründe Türkiye’de ve uluslararası platformda, yönetiminde olduğu işletme adedi ve çeşidi ile benzersiz bir konumda olan d.ream fuar süresince yeni VIP salonunda ve yemek alanlarında ziyaretçilere keyifli bir fuar tecrübesi yaşatıyor. d.ream 2012 senesinde yeme-içme sektörüne değer katmak, sektörde kurumsal bir yapılanma oluşturmak ve sektöre yeni bir vizyon getirmek amacıyla kuruldu.

Sponsorlar
Akbank, 
ekonomik büyümeyi desteklemenin yanı sıra, toplumun kültür ve sanat alanında da gelişimini öncelikli sorumlulukları olarak sahipleniyor. Sürdürülebilir kurumsal sosyal sorumluluk projeleriyle Türkiye’nin sosyal ve ekonomik gelişimine önemli katkı sağlıyor. Bu bağlamda, özgür ve özgün fikirlerin her alandaki gelişime ilham vereceğine inanan Akbank, Türkiye’nin en kapsamlı uluslararası çağdaş sanat fuarı Contemporary Istanbul’a 2007 yılından bu yana desteğini sürdürüyor.

Deneyimli tasarım ve mühendislik ekibinden aldığı güçle gayrimenkul sektörüne değer katan Ferko, 2015 yılından bu yana Contemporary Istanbul’u ortak sponsor olarak desteklemeye devam ediyor. Ferko’un eşsiz mimarisi ile dikkat çeken, dünyaca ünlü mimar Lord Norman Foster tarafından tasarlanan Ferko Signature projesi İstanbul’un en değerli bölgesi Levent’te yükselmeye devam ediyor. Yenilikçi, öncü, ilham veren mimari projelerinin yanı sıra Ferko, Türkiye’nin önde gelen koleksiyonerleri arasında olup, Collectors’ Stories katılımcıları arasında yer alıyordu.

CI, Türk Hava Yolları’nı yedinci kere resmi taşıyıcı sponsoru olarak duyurmaktan mutluluk duyuyor. Contemporary Istanbul’un 12’inci senesinde Türk Hava Yolları CI VIP konukları ve katılımcı galerileri için özel fiyatlar sunuyor.

Borusan Otomotiv 2017 yılında ilk kez, Contemporary Istanbul’un ortak sponsorluğunu üstleniyor. Borusan Otomotiv, BMW marka üst segment araçları ile CI koleksiyonerlerine ve misafirlerine özel hizmet vererek etkinliğe destek sağlıyor.

CI, 12. edisyonunda yeni çözüm ortağı olarak Asya International Movers ile de işbirliği yapıyor.

İstanbul’da Sanat Dolu Bir Hafta

Eylül ayının ikinci haftasında, Elmgreen & Dragset’in küratörlüğünü yaptığı 15. İstanbul Bienali’nin açılışına denk gelen Contemporary Istanbul’un ön izleme ve açılış programı; Sakıp Sabancı Müzesi, İstanbul Modern, Pera Müzesi, Borusan, Elgiz Müzesi, Akbank Sanat ve Arter gibi önde gelen sanat kurumlarının etkinlikleriyle aynı hafta içinde gerçekleşiyor.

İstanbul’un global bir kültür ve sanat merkezi olarak konumlanması için gerçekleşen bu haftadaki etkinlikler, uluslararası sanat takviminde İstanbul’u daha da cazip bir çekim merkezi haline getirirken, Türk çağdaş piyasasının hak ettiği uluslararası ilgi ve beğeniyi devam ettirmek adına atılan önemli bir adım olarak karşımıza çıkıyor.

  • Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), müzenin iç ve dış mekanlarında sergilenecek olan Çinli sanatçı Ai Weiwei’in geniş bir sergisine ev sahipliği yapacak. Müze, İstanbul Boğazı’nın köklü yerleşimlerinden biri olan Emirgan’da bulunuyor. 1998’de Sabancı ailesi tarafından müzeye dönüştürülen Sakıp Sabancı Müzesi, Sabancı Üniversitesi’nin mirasında. www.sakipsabancimuzesi.org
  • Arter, 1990’ların sonlarından bugüne kadar üretilen yeni ve mevcut eserlerin yer aldığı Türk sanatçı CANAN’ın eserlerine ev sahipliği yapacak. Vehbi Koç Vakfı’nın (VKF) bir girişimi olan Arter, çağdaş sanatın üretilmesi ve sergilenmesi için sürdürülebilir bir altyapı sunmak amacıyla 2010 yılında açıldı. www.arter.org
  • Borusan Contemporary, Amerikalı sanatçı, küratör, yazar ve eğitimci olan Diana Thater’ın kişisel sergisine ev sahipliği yapacak. Thater, 1990’lı yılların başlarından beri film, video ve montaj sanatı alanında öncü bir isim. Borusan Contemporary, Perili Köşk’ün ofis alanlarında ise kendi koleksiyonundan çeşitli sanat eserlerini sergileyecek. Borusan Contemporary, Borusan çağdaş sanat koleksiyonu ile önemli sergiler, etkinlikler, eğitim programlarının düzenlendiği bir müzedir. www.borusancontemporary.com
  • Elgiz Müzesi, daha önce hiç sergilenmemiş Elgiz koleksiyonundaki eserlerin yanı sıra, önde gelen yerel sanatçılar ve uluslararası sanatçıların çağdaş sanat eserlerini içeren geçici bir sergiye ev sahipliği yapacak. Bu hafta boyunca, Haziran’dan Ekim 2017’ye kadar sürecek olan 9. teras sergisi de Elgiz Müzesi’nde görülebilecek. Elgiz Müzesi, Sevda- Can Elgiz tarafından 2001 yılında Türkiye’nin ilk çağdaş sanat müzesi olarak kuruldu. elgizmuseum.org
  • İstanbul Modern, 15. İstanbul Bienali’nin ana mekânlarından biri olacak. İstanbul Modern ayrıca Sanatçı ve Zamanı isimli sergisine de ev sahipliği yapacak. Türkiye’de modern ve çağdaş sanat sergileri yapan ilk özel müze olan İstanbul Modern, 2004 yılında Boğaz’ın kıyısında 8.000 metrekareyi kaplayan bir alanda kuruldu. www.İstanbulmodern.org
  • Pera Müzesi, 15. İstanbul Bienali’nin ana mekânlarından biri olacak. 8 Haziran 2005’te açılan Pera Müzesi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı tarafından kurulan özel bir müzedir. www.peramuzesi.org.tr
  • Akbank Sanat, 24. yaşı şerefine bir sergiye ev sahipliği yapıyor olacak. 1993 yılında Akbank tarafından kurulmuştur ve çağdaş sanatın Türkiye’de geliştirilmesine destek olmaktadır. www.akbanksanat.com

Contemporary Istanbul ile ilgili gelişmeleri ve etkinlik takvimini sosyal medyada @contemporaryistanbul hesabından; #Ci17 ve #CiCalendar17 etiketleri üzerinden takip edebilirsiniz.