RIBA ULUSLARARASI MİMARLIK ÖDÜLÜ 2018 için başvurular başladı!

UTEC - Universidad de Ingeniería y Tecnología (Fotoğraf: Iwan Baan. Grafton Architects’in izniyle).

Birleşik Krallık Mimarlar Enstitüsü (RIBA-The Royal Institute of British Architects), dünyanın en iyi yeni binalarını değerlendiren, bu alandaki en prestijli ödüllerden biri olarak kabul edilen RIBA Uluslarlarası Mimarlık Ödülü’nün ikincisini geçtiğimiz hafta duyurdu.

4 Temmuz 2017 tarihi itibariyle başvuruları kabul etmeye başlayan RIBA Uluslararası Mimarlık Ödülü, nitelikli tasarımı ve çevresine sağladığı olumlu katkı ile ön plana çıkan binaya verilecek. Yarışmaya katılacak projeler büyüklük, tür ve bütçelerinden bağımsız olarak değerlendirilecek. RIBA Uluslarlarası Mimarlık Ödülü 17 Ekim 2017 tarihine kadar, tüm dünyadaki mimarların başvurularına açık.

RIBA Uluslararası Mimarlık Ödülü’nün geçen sene gerçekleşen ilk edisyonunda kazanan bina Grafton Mimarlık’ın Peru’nun Lima kentinde yer alan üniversite binası UTEC (Universidad de Ingeniería y Tecnología) oldu. “Dikey kampüs” tipindeki bina, RIBA jürisi tarafından Machu Picchu’nun modern bir versiyonu olarak değerlendirildi.

RIBA Uluslararası Mimarlık Ödülü’nün bu büyük jürisi Elizabeth Diller (ABD’li firma Diller Scofidio + Renfro’nun ortağı) tarafından yönetilecek. Jüride ayrıca Hong Kong’ta yer alan araştırma ve tasarım alanının önde gelen kurumlarından Rural Urban Framework’ün kurucu ortağı Joshua Bolchover ve koreograf Wayne McGregor CBE yer alacak.

RIBA Uluslararası Mimarlık Ödülü kapsamında gerçekleşecek titiz değerlendirme sürecini takiben ilk elemeyi geçen binalar iki uzman jüri ekip tarafından iki kere ziyaret edilecek. Bu aşamadan sonra belirlenecek dört finalistin projeleri son bir kez daha ziyaret edilerek, ödülün sahibi bu son ziyaret sonucunda, dört finalist arasından seçilecek. Kazanan isim Kasım 2018’de açıklanacak.

 Jane Duncan, RIBA Başkanı:
“RIBA Uluslararası Mimarlık Ödülü 2018’i duyurmaktan dolayı çok mutluyuz. Dünyadaki tüm mimarların başvurularına açık olan yarışmada projeler, tasarım ve mimari mükemmeliyetin yanı sıra kullanıcılarına ve fiziksel çevresine sağladığı katkı ile değerlendirilecek.

“RIBA Uluslararası Mimarlık Ödülü ilk senesinde birçok yetenekli mimara ve istisnai binalara dikkat çekti. Bunların arasında ödülü, son derece önemli bir mimari proje olan UTEC ile Grafton Architects kazandı. Bu sene çok daha benzersiz mimari örnekleri ortaya çıkarmayı umuyoruz.”

Elizabeth Diller (Fotoğraf: Liz Abelardo Morrell)

Elizabeth Diller, Büyük Jüri Başkanı:
“RIBA Uluslararası Mimarlık Ödülü’nün Büyük Jüri ekibine başkanlık edecek olmaktan dolayı gurur duyuyorum. Bu başvuru çağrımızda, aynı zamanda mimari toplulukları ve bu yapıların kullanıcıları olan halkı da değişen zorlu statükolar karşısında uygulanması gereken yeni çözümler ve mimarinin bu noktadaki potansiyel gücünü düşünmeye çağırıyoruz. Yarışmanın ilk senesindeki başarıyı takiben, bu sene mimari kültüre katkıda bulunan ve aynı zamanda günümüzün demokratik değerlerine işaret eden, halk için güçlü öneme sahip binaları keşfetmeyi dört gözle bekliyorum.”

Joshua Bolchover (Fotoğraf: Camilla Holmgren)

Joshua Bolchover, Rural Urban Framework Kurucu Ortağı:
“Mimarlık zor bir iş. Mekan, politika, ekonomi, iş veren ile halkın talepleri ve şahane bir iş ortaya çıkarmak için kendimize yaptığımız baskıyı düşünecek olursak aslında mimarinin kompleks yapısını küçümsediğimiz söylenebilir. İtiraf edelim, bu iş hiç kolay değil; bir bina anı yakaladığında, mimari denen şeye inancımızı güçlendirir. Bu işi bu yüzden yapıyorum ve bu nedenle uluslararası mimariye yer veren RIBA ödülünün bir parçası olmaktan gurur duyuyorum.”

Wayne McGregor CBE (Fotoğraf: Rick Guest)

Wayne McGregor CBE, Koreograf:
“RIBA Uluslararası Mimarlık Ödülü jürisinde yer almaktan dolayı gurur duyuyorum. Mimarlığa karşı duyduğum tutku, işimde yaratıcı olmamda ve dünyadaki en sıradışı yapıları tecrübe etmemde çok etkili oldu. Koreografi ile mimarlık arasındaki ilişki şaşırtıcı bir şekilde birbirine benzer. Bu heyecan verici sürecinden içinde olmayı dört gözle bekliyorum.”


 

Uluslararası RIBA Ödülü, Uluslararası Mimarlar Birliği ile (UIA – Union Internationale des Architectes) işbirliği içindedir.
BA High Life RIBA Uluslararası Ödülü seyahat medya partneridir.
Wallpaper Dergisi RIBA Uluslararası Ödülü’nün yaşam tarzı medya partneridir. Dezeen, RIBA Mimarlık Ödülü’nün profesyonel medya partneridir.